Padající brazilské akcie jsou příležitostí pro Vaše investice, radí známý investiční manažer

13:01 | wa pe | Diskuze

Obří korupční kauza kolem brazilské státní energetické společnosti Petrobras (PBR) stále hýbe brazilskou společností. Jaký bude další vývoj na akciových trzích po odhalení skandálu, který vyslal brazilskou ekonomiku do nejhorší recese za celá desetiletí?

Foto: Public Domain

 

Brazilská ekonomika doslova tone v potížích, její celková výkonnost poklesla v minulém roce o 3,8 % a v tom letošním se očekává další redukce o 3,6 %. Zatímco někteří analytici hledají analogie v minulých krizích, například v korupčním skandálu někdejšího prezidenta Fernanda Collora de Mello, jiní poukazují na pád akciových trhů po zvolení Luize Inacia Lula da Silvy v roce 2002.  

Podle známého investičního manažera Montyho Guilda mladšího bychom však největší podobnost našli se známou aférou Watergate, která na počátku sedmdesátých let vedla k pádu prezidenta Nixona v USA. Politická nejistota v té době poslala index S&P 500 prudce k zemi, jen několik měsíců po Nixonově rezignaci však došlo k zotavení  a v průběhu dalších dvou let index připsal 28 %.

Guild radí využít všeobecné paniky vyvolané skandálem k nákupům akcií, které se díky němu dostaly na úrovně, které neodpovídají jejich reálné hodnotě. Krize důvěry na trhu vždy nabízí příležitosti, dodává investor.

Stejně jako policejní vyšetřování aféry Watergate i snaha brazilských úřadů rozplést korupční skandál kolem státní ropné společnosti vede do nejvyšších pater politiky země.  Dilma Rousseffová, nynější prezidentka Brazílie a někdejší členka představenstva Petrobras  je  v podezření, že chránila svého předchůdce na prezidentské židli, Lula da Silvu před vyšetřováním a že sama financovala svou volební kampaň z korupčních peněz.  

 

Myslíte si, že víte o investicích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

Monty Guild očekává, že hlavní brazilský akciový index poklesne v dalších dvou letech až o 20 % a stejně tak oslabí brazilský real (BRL) vůči dolaru až o 50 %. Dlužno dodat, že ve svých odhadech je mnohem pesimističtější nežli analytici, kteří se v průměru shodují na 13% oslabení v roce 2018. Guild tedy v očekávání rally na brazilských akciích začal skupovat bankovní tituly Grupo BTG Pactual (BBTG11) a Banco Brandesco SA (BBD). Největší jím spravovaný fond vložil 12 % svých aktiv do brazilských akcií a podle posledního vývoje se zdá, že to byla správná volba. I v současné nepříznivé situaci na světových akciových trzích se hlavnímu Guildem spravovanému fondu vede přeci jen lépe než mnoha jeho konkurentům. Ve dvanácti měsících včetně letošního ledna ztratil 5,2 %, zatímco MSCI globální index poklesl o 8,6 %.

Uprostřed spekulací, že padne kabinet prezidentky Rousseffové a bude nahrazen důvěryhodnějším posílil real na páru s americkým dolarem v tomto roce již o 29 %. Podle Guilda je jistá míra korupce běžná ve všech zemích, jakmile však přesáhne úrovně, kdy poškozuje ekonomiku natolik zásadně jako v brazilském případě, i vrcholné špičky politiky jsou nuceny odejít.

Dolní komora parlamentu bude hlasovat o odvolání prezidentky Rousseffové v polovině dubna. V případě, že se poslanci vyjádří pro její odvolání, poputuje věc dále do senátu, který bude ji bude moci definitivně odvolat z úřadu. Rousseffová se již vyjádřila ve smyslu, že z vlastní iniciativy neodstoupí a pokusy o její odvolání jsou ohrožením brazilské demokracie. 

Odlišnou perspektivu nežli Guild nabízí Walter Hellwig, vicepresident v BB&T Wealth Management, který sice uznává jistou analogii současné brazilské situace s aférou Watergate, varuje však před přílišným spoléháním se na historické příklady. O dalším vývoji na brazilském akciovém trhu rozhodnou spíše budoucí ceny brazilských vývozních komodit, nežli příklady z minulosti, domnívá se investiční manažer. Také Hellwig však očekává, že hlavní brazilský akciový index Bovespa čeká v příštích letech výrazný růst.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.