P2P půjčky v ČR: Benefi

21:45 | Mar Ve | 1 komentář / 1 nový

V předchozích článcích jsme se již seznámili s obecným konceptem P2P půjček, jejich výhodami a nevýhodami a představili si jednoho ze tří hlavních hráčů na českém trh, portál Bankerat. Nyní se podíváme pod pokličku dalšího českého tržiště půjček – Benefi.

Foto: Web4Trader

Společnost vznikla v roce 2014 a od té doby si v Česku vypracovala poměrně slušnou zákaznickou základnu. Na rozdíl od výše zmíněného Bankeratu se na Benefi dlužník dozví úrokovou sazbu ještě dříve, než je žádost o půjčku zveřejněna. Požadovanou úrokovou sazbu určí samotný portál především na základě výše příjmů a výdajů a výpisů z registrů dlužníků a registrů exekucí. Výše úrokové sazby začíná na 6 % p. a. (7,68 % RPSN) a může se vyšplhat až k několika desítkám procent, s ohledem na bonitu dlužníka a výši půjčky. Jakmile je půjčka portálem schválena a zveřejněna, čeká se na její naplnění ze strany investorů. Výhodou Benefi je, že vše probíhá online, včetně elektronického podpisu smlouvy, což výrazně urychluje celý proces.

Žádat lze o půjčku až do výše 250 000 na maximálně 60 měsíců. Dlužník má v případě nespokojenosti možnost půjčku do 30 dnů bez penalizace vrátit, stejně tak je také možné půjčku kdykoliv zdarma předčasně splatit. Za samotnou žádost se neplatí žádný poplatek, ten je stržen až při převodu peněz na účet dlužníka a pohybuje se poměrně vysoko, v rozmezí 3 – 9 %. V případě zpoždění dlužníka se splácením dochází nejprve k upozornění SMS zprávou a e-mailem, následně po 45 dnech přijde upozornění na možnost zesplatnění a pokud není splátka uhrazena ani 61. den, je zesplatněna a začíná proces vymáhání.

Právě chabá platební morálka dlužníků je největším rizikem pro investory.  Na internetu lze dohledat řadu investorů, kteří tvrdí, že většina jejich investic na Benefi je po splatnosti či zesplatněna a od investice odrazují. Sám zakladatel portálu Pavel Matoušek na tuto kritiku však reaguje slovy o tom, že od února, kdy se společnost stala členem registru SOLUS, je podíl nesplacených půjček pouze 3 % a drtivá většina žadatelů o půjčku je při posuzování odmítnuta.

Investovat na Benefi lze již od 200 Kč, přičemž společnost uvádí, že průměrný výnos investora je 12,63 % p. a. Co je však zarážející je výše poplatku investora, který portálu přenechá celých 25 % ze svého zisku! Pokud tak máte na vámi investovaných penězích utržit zisk například 1000 Kč, 250 Kč si z toho ukrojí Benefi. Za tento poplatek se Benefi stará o kompletní administrativu spojenou se správou půjčky a také samotné vymáhání v případě nesplacení ze strany dlužníka.

Závěrem lze tak říci, že ačkoliv má portál mnoho pozitiv jako jsou kompletní digitalizace celého procesu, možnost do 30 dnů od půjčky bezplatně odstoupit či ji kdykoliv zdarma splatit, nebo poměrně slušný výnos pro investory, černou kaňkou jsou především vysoké poplatky pro dlužníky i investory.

 

 

 

Zdroj:Martin Vespalec
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Po změně zákona je Benefi ze hry venku - oznámili, že končí. Je to trochu škoda, protože to byla zajímavá alternativa, byť poslední dobou zveřejňovali čím dál rizikovější půjčky.

Český trh hodně prořídne, co se půjček týče. Z P2P tržišť, které mají smysl se udrží Zonky a Banking Online -
www.banking-online.cz a možná pár dalších, moc jich nebude. Konkrétně o Banking Online by bylo fajn, kdyby se víc psalo. Má dobré podmínky, jen za ním nestojí takový kapitál, tak zůstalo trochu ve stínu Zonky.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

ESSOX nabízí vyřízení půjčky na spotřební zboží pomocí SMS

Ilustrativní obrázek

Vánoční dárky: třetina lidí si na ně půjčuje, 5% je nekupuje vůbec

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Poptávka po dřevěných domech výrazně roste

Ilustrativní obrázek

Jak mohou studenti získat peníze na studium?

Ilustrativní obrázek

Poslanci schválili levnější dálniční známky pro CNG automobily. Majitelé vozů na LPG ale budou platit plnou cenuČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste popáté v řadě, tahounem indexu banky

Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.