P2P půjčky, o co vlastně jde?

21.10.2016 12:11 | Mar Ve | Diskuze

Portály provozující P2P (peer-to-peer) půjčky umožňují propojení dlužníků a věřitelů bez účasti banky jakožto prostředníka, takové lidové půjčky. Dle teorie se díky neúčasti banky sníží celkové náklady, poněvadž není potřeba pokrýt výdaje na velké množství zaměstnanců, nájem prostor apod., jelikož v drtivé většině je P2P tržiště provozováno online.

Foto: Public Domain

Vysoká marže banky je nahrazena malým poplatkem, který si P2P portály účtují. Na P2P tržišti se tak potkávají dlužníci, kteří by rádi získali lepší úrok, než jim nabízí banka a věřitelé, kteří jsou naopak ochotni své prostředky někomu zapůjčit s vidinou vyššího zhodnocení, než poskytují bankovní produkty. V praxi existuje celá řada P2P portálů, přičemž každý s odlišným zaměřením. Lze nalézt portály, které při posuzování důvěryhodnosti a schopnosti splácet odmítají drtivou většinu žadatelů o půjčku a investorům se již předkládají pouze kvalitní uchazeči, čemuž následně odpovídá i nižší úroková sazba, např. kolem 5 – 8 % ročně. Není však ani problém najít portály zaměřené na rizikovější žadatele, kteří jsou ochotni za vaše finance zaplatit klidně i 50 % p. a. a více, v takovém případě se však jedná především o žadatele, kteří byli dříve odmítnuti u bank a P2P půjčka je pro ně jednou z posledních cest, jak získat finanční prostředky. Zde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti a počítat s nadstandardní úrovní rizika, která odpovídá vysoké úrokové sazbě.

 

Výhody

Mezi hlavní výhody pro dlužníky patří možnost získání nižší úrokové sazby než v bance, nicméně v současných tržních podmínkách mohou být díky nízkým úrokovým sazbám i banky konkurenceschopné. Dalšími výhodami jsou např. snadné vyřízení žádosti online, anonymita nebo možnost splatit půjčku předčasně a obvykle bez penalizace.

Z pohledu investora lze za hlavní výhody považovat možnost dosažení nadstandardního, předvídatelného výnosu, možnost diverzifikace investičních aktivit, nízkou minimální investici nebo snadnou registraci a online obsluhu.

 

Nevýhody

Dlužníkům hrozí riziko, že o jejich půjčku nebude mezi investory zájem, případně pouze na úkor vysoké úrokové sazby. V takovém případě může být lepší s žádostí o půjčku nějakou dobu počkat a nejdříve vylepšit své kreditní skóre.

Pro investora je hlavní nevýhodou riziko spojené s nesplácením úvěru ze strany dlužníka. V takovém případě přichází po prvotních upomínkách standardní proces vymáhání pohledávky a neexistuje jistota, že bude zpět vymožena částka v plném rozsahu. Toto riziko lze nejlépe eliminovat pečlivým výběrem dlužníků a především rozložením investice do velkého množství půjček, což je naštěstí možné a naprosto běžné. Další nevýhodou pro investory je nízká likvidita, na některých portálech jsou totiž peníze uzamčeny v půjčce až do jejího vypršení, jiné zase nabízí sekundární trh, na kterém lze své podíly v půjčkách nabídnout ke koupi ostatním investorům. V případě investování na zahraničních platformách vzniká dodatečně také měnové riziko.

 

Závěrem

Prudký rozmach sektoru P2P půjček v posledních letech a s ním spojený růst konkurence na trhu s půjčkami má pro koncového uživatele pouze pozitivní dopad, bez ohledu na to, zda je jeho cílem získat levnější úvěr než v bance, rizikovou půjčku, kterou by naopak banka nikdy neschválila, nebo pokud hledá novou možnost investice volných finančních prostředků. Pro dlužníky i věřitele je však zásadní především vhodně posoudit vlastní situaci, zvážit všechna rizika, výhody i nevýhody a vybrat P2P platformu, která nejlépe vyhovuje individuálním potřebám.

 

Zdroj:Martin Vespalec
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Objem bankovních úvěrů v české ekonomice vzrostl během roku o více než osm procent

Ilustrační foto

Poskytovatelé půjček podvádí dál: Z půjčky 300 Kč je za 3 měsíce dluh 10 tisíc

České domácnosti již dluží bankám 1,467 bilionu korun

Přes čtvrt miliardy chce získat od investorů do konce roku nové investiční tržiště Bondster

Ilustrační foto

Toto Češi nevědí: Zamlčení závazku po splatnosti je trestný čin

Ilustrační foto

Podíl problémových úvěrů v bankách je v ČR hluboko pod průměrem EUČti více
Ilustrační foto

Internetové kurzové sázení je na vzestupu, jeho podíl činí téměř 88 procent

Ilustrační foto

Šéf Microsoftu Satya Nadella slaví 50. narozeniny

Ilustrační foto

Americké akcie klesly kvůli neuspokojivým výsledkům firem i nejistotě kolem Trumpa

Ilustrační foto

Uplynulý týden na finančních trzích: USA a KLDR nechřestí zbraněmi, nedůvěra v Trumpa a teror v Evropě

Zakladatel Facebooku si vezme dvouměsíční rodičovskou dovolenou

Forex analytici z BofAML nevěří, že bude libra na páru s dolarem posilovat

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.