Ozvěny uplynulého týdne: Fed, nový guvernér ČNB, hospodářské výsledky

28.05.2016 07:51 | fa ra | Diskuze

Finanční trhy prošly minulý týden smíšeným vývojem. Tři dny bylo obchodování relativně nevýrazné, naopak úterý a středa byly ve znamení až euforického růstu cen akcií.

Foto: Web4Trader

Mění se očekávání na vývoj sazeb v USA, trhy se začínaní vracet k variantě, že Fed již v červnu může hlasovat o jejich zvýšení. Výsledkem je další posilování dolaru (= oslabování eura). Slabší euro pak zvedá ceny eurových aktiv, proto evropské akciové indexy přidaly 4-5 % během 2 dnů.

V USA růst indexů táhly finanční tituly kvůli očekávání, že vyšší sazby pomohou ziskovosti bank. Negativně na silnější dolar reagovaly ceny komodit, hlavně zlata, které oslabilo na 3měsíční minimum 1210 USD/oz. Výjimkou byla cena ropy, která dál pokračovala v pozvolném růstu a poprvé po půlroce se krátce dostala na hranci 50 dolarů za barel.

Akciové indexy v západní Evropě přidaly minulý týden o 4-5 %, v USA přes 2 procenta. Domácí index PX zakončil týden na 890 bodech, což znamenalo nárůst o 1,7 % t/t.

Jak si v právě skončeném burzovním týdnu vedla pražská burza? Na BCPP převládala spíše pozitivní nálada. Souhrnný index PX přidal solidních +1,7 % (890 b.). Z jednotlivých jmen předvedla nejlepší výkon Erste Group. Posílila beze zpráv o 6,3 % (662,2 Kč). Posílila i Moneta (+2,0 %, 76 Kč) a pojišťovna VIG (+2,0 %, 529,1 Kč). Naopak Komerční banka mírně oslabila (-0,3 %, 960 Kč). Vůbec nejslabší byl v týdenním srovnání Philip Morris ČR (-4,6 %, 12 480 Kč), následován O2 CR (-1,3 %, 230 Kč).

Stalo se několik významnějších událostí. Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka novým guvernérem ČNB. Výsledková sezóna pokračovala reportem VIGu a Pegasu za 1Q16. Výsledky VIG nepřinesly žádné výraznější překvapení a na všech úrovních víceméně odpovídají očekávání trhu a výhled byl potvrzen.

Pegas oznámil silné výsledky, které taktéž nepřekvapily a odpovídají odhadům trhu. A stejně jako v případě VIGu byl potvrzen celoroční cíl.

Podle očekávání schválili akcionáři Kofoly na valné hromadě výši zálohy na hrubou dividendu ze zisku za rok 2016 (6,7 Kč/akcie, hrubý výnos +1,5 %).

Tisk spekuluje o prodlužování odstávek jaderných elektráren i v příštím roce. To by bylo pro ČEZ jasně negativní zprávou. Neplánované odstávky podstatně ovlivnily výsledky za r. 2015 a také ovlivní čísla v tomto roce. Ukazuje to, že problémy se sváry se nedaří vyřešit.

Skupina Arca Capital podle tisku koupila prostřednictvím burzy cca 1% podíl ve VIG.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.