Ozvěny trhu: Zítra se dozvíme, jak hluboko jsme spadli

11:11 | E V | Diskuze

Ani nová makroekonomická prognóza, kterou jsme tento týden publikovali, nic nezmění na tom, že hospodářský pokles, který bude letos vykázán, bude nejhlubší v naší novodobé historii.

Ilustrativní obrázek
Foto: spduchamp

Za celý letošní rok předpokládáme snížení reálného hrubého domácího produktu o pět procent. Nicméně oproti předchozí prognóze jsme předpokládaný hospodářský propad o necelé dva procentní body vylepšili. 

 

Co bylo hlavním důvodem? Primárně náš odhad toho, jak dopadlo druhé čtvrtletí. Je zřejmé, že zejména produkční strana ekonomiky utrpěla vládními restriktivními opatřeními v boji proti šíření pandemie koronaviru. To se kromě části služeb, zejména té spjaté s turismem, projevilo i ve zpracovatelském průmyslu. Ránu dostal již tak zranitelný automobilový sektor. Kritický byl zejména duben, od května se aktivita začala pomalu zvyšovat. 

 

Naproti tomu příznivě se ve druhém čtvrtletí vyvíjela spotřeba. Samozřejmě ta vládní, ale celkem překvapivě i ta soukromá. Květnové maloobchodní tržby byly dokonce mírně vyšší než před rokem. Výsledek je určitě možné dát to souvislosti s trhem práce, kde se prozatím nenaplnily katastrofické scénáře. Do krize jsme vstupovali s rekordním počtem volných pracovních míst, zafungoval i vládní program Antivirus. 

 

Jak moc je náš předpoklad ohledně relativně příznivého vývoje správný, ukáže již zítřek.To totiž ČSÚ zveřejní předběžný odhad toho, jak se ekonomice během druhého čtvrtletí dařilo. A je nutné zdůraznit obrovskou nejistotu kolem tohoto čísla. Odhady jednotlivých ekonomů se pohybují od námi předpokládaného mezičtvrtletního poklesu o 6 % po propad o 14 %.Zítřek nám tedy ukáže jak hluboké je dno, kam ekonomika spadla a od kterého se odráží. A hodně napoví i o tom, jaký bude nakonec celoroční výsledek.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 13.8.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 13.8.2020

Ilustrativní obrázek

Více než polovina ojetin starších deseti aut je z dovozu, nejčastěji je nabízejí soukromníci

Ilustrativní obrázek

E.ON zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí; jeho akcie reagují 2% poklesem

Ilustrativní obrázek

Trh s garantovaným nájmem se za dva roky zpětinásobil. Do roku 2025 dosáhne obratu 5 miliard korun

Ilustrativní obrázek

ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementemČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po otevření v plusu obchoduje na záporné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.