Ozvěny trhu: Schodek rozpočtu může být méně než 400 miliard

11:11 | E V | Diskuze

Státní rozpočet hospodařil v prvních osmi měsících tohoto roku s deficitem 230,3 miliardy korun. 

Ilustrativní obrázek
Foto: depositphotos

To je o 214,9 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Z pohledu srpnových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Překonává tak i doposud nejhorší rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 miliardy korun. 

Ačkoli toto shrnutí vývoje státního rozpočtu může znít jako konec světa, paradoxně je tento vývoj lepší, než s čím počítala vláda. Příjmy státního rozpočtu poklesly oproti stejnému období minulého roku o 4,2 procenta a výdaje narostly o 17,7 procenta. Na příjmové straně nejvíce zaujme výběr DPH, na kterém státní kasa oproti plánu ztrácí zhruba 12 miliard korun, meziročně je ale výběr nižší pouze o necelá tři procenta.

Hlavním problémem je tak příliš optimistický výhled ministerstva financí než samotný dopad krize na ekonomiku, který je naopak spíše mírnější. Výpadek daňových příjmů ale kompenzují nedaňové příjmy v čele s penězi z EU a čerpání rozpočtových rezerv. Ve výsledku je tak příjmová strana v plusu 10,8 miliardy korun oproti plánu, a navíc v září rozpočtu pomůže čtvrtletní záloha daně z příjmů právnických osob (zhruba 20 miliard). 

Tajemství rozpočtu se ale skrývá na výdajové straně. Doposavad totiž stát utratil o 92,3 miliardy méně, než by odpovídalo plánovanému deficitu. Necelých 20 miliard jde na vrub tradičně pomalému rozjezdu investic a 73 miliard korun spadá pod běžné výdaje státu. Pod tím se skrývají nižší výdaje na obsluhu státního dluhu, platy státních zaměstnanců a ostatní běžné výdaje. 

Rekordní poptávka po českých státních dluhopisech dovoluje státu platit méně za své dluhy a je pravděpodobné, že tato úspora se do konce roku ještě zvětší. Naopak zdánlivě pomalejší růst platových výdajů v průběhu roku v prosinci dožene tradiční vyplácení celoročních odměn, a tudíž předpokládáme, že tento polštář do konce roku zmizí.

Do vyřešení celé hádanky lepšího vývoje státního rozpočtu tak zbývá "pouze" 51 miliard v položce "ostatní běžné výdaje", kterou nelze blíže určit. I bez toho se ale zdá, že i naše optimistická prognóza letošního deficitu státního rozpočtu 400 miliard korun nemusí být naplněna a výsledek bude ještě o něco nižší i přes nedávné schválení jednorázového zvýšení důchodů.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell do roku 2022 propustí až 9 tis. zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Upcyklace dobývá českou e-commerce

Ilustrativní obrázek

Disney propustí 28 tis. zaměstnanců svých amerických zábavních parků

Ilustrativní obrázek

Nábor v IT má nová pravidla, české firmy se však neadaptují.

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke střetu Trumpa a Bidena v debatě

Ilustrativní obrázek

Philip Morris ČR reportoval růst tržeb za 1H, zisk však kvůli nižším prodejům v pohraničí kleslČti více
Ilustrativní obrázek

Covestro koupí divizi od DSM za 1,61 mld. EUR, kvůli akvizici upíše nové akcie

Ilustrativní obrázek

Projekt na Cínovci s novou dynamikou

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, nedařilo se Austrálii

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.