Ozvěny trhu: Rizika oslabení koruny rostou

11:11 | E V | Diskuze

Měny rozvíjejících se trhů byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se utahující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn.

Letos je situace opačná. Narůstající rizika a zpomalování v globální ekonomice vedly k otočení kormidla americké měnové politiky. To ovšem zatím odliv investorů z dolarových aktiv nezpůsobilo. Letní měsíce byly dokonce ve znamení znatelného oslabení středoevropských měn.

Česká koruna vůči euru nedávno atakovala své desetiměsíční minimum, celkově letos zatím ztrácí, ale zatím pouze řádově o zhruba půl procenta. To okolní měny regionu jsou na tom výrazně hůře. Polský zlotý letos znehodnotil o více než dvě procenta, maďarský forint dokonce přes čtyři a v posledních dnech dosahuje jedné historicky nejslabší úrovně za druhou.

Investoři na finančních trzích vnímají vysokou závislost na stále se zhoršující německé ekonomice, respektive jejím průmyslu. A expozice Česka je z toho pohledu extrémní. Vzhledem k námi předpokládanému příchodu recese do Spojených států a dalšímu zpomalení hospodářského růstu v Evropě je naším hlavním scénářem pro rok 2020 oslabení koruny výrazněji nad hladinu 26 korun za euro. Díky uvolnění měnových podmínek ze strany kurzu, nebude muset centrální banka snižovat úrokové sazby. Dlouhodobě neměnné sazby centrální banky budou významným příspěvkem nejen k finanční stabilitě, ale i celkovému makroekonomickému rámci.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.