Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

16:16 | E V | Diskuze

Máme za sebou téměř dva pracovní týdny roku 2021 a na finančních trzích se žádná katastrofa kvůli přechodu ze starého do nového roku nekonala.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Naopak nálada na trzích byla v prvních pracovních dnech optimistická. Toho, čeho se bát, přitom nebylo v Evropě s koncem roku zrovna málo. 

 

Další pandemická vlna dorazila s nečekanou razancí, průmyslový sektor ale zůstal odolný, když zůstaly otevřené hranice, a Čína, klíčový obchodní partner Německa, roste. Do tohoto obrázku zapadlo i uzavření obchodní dohody mezi EU a Čínou. To sice v mnoha ostatních částech světa vyvolalo kontroverze, ale pro evropské producenty je příslibem dostat se na větší trh, i když nakonec se smlouva může ukázat jako bezzubá, neboť neobsahuje vynucovací mechanismy. Dohoda nakonec je i v případě brexitu, i když první dny jasně ukázaly, že adaptace na nová obchodní pravidla bude chvíli trvat. 

 

Co jako investoři sledovat na starém kontinentě v nadcházejících týdnech? Z ekonomických dat to bude zejména spotřeba domácností, u které vidíme na rozdíl od průmyslu riziko, že prodlužování uzavření celé řady sektorů v mnoha zemích na straně jedné sníží možnosti nakupovat, na straně druhé zvýší ostražitost domácností ve svých spotřebitelských výdajích. Klíčovým tématem dneška zůstává vakcinace. Obáváme se, že očekávání byla nastavena příliš vysoko, pozitivní epidemické i ekonomické dopady předpokládáme až ve druhé polovině roku. 

 

A v neposlední řadě bude trhy ovlivňovat politika. Již tuto sobotu si nové vedení zvolí německá CDU. Vítěz se pak střetne s leaderem CSU Söderem o to, kdo v čele CDU/CSU nahradí Angelu Merkelovou a půjde do podzimních voleb. Politická stabilita největší evropské ekonomiky je samozřejmě klíčová pro celé evropské hospodářství.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných noháchČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.