Ozvěny trhu: Neopakujme stále stejné chyby

15:15 | E V | Diskuze

Už nyní je jasné, že letošní rok zakončí česká ekonomika hlubokým propadem, nejhlubším v novodobé historii.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

To znamená, že ekonomické ztráty z chybějící produkce budou výraznější než v roce 2009. Většina z nás má ještě v paměti období poznamenané evropskou dluhovou krizí a tuzemským fenoménem v podobě „blbé nálady“. Za tou stála celá řada chyb ve vládní hospodářské politice, politická nestabilita v podobě častého střídání vlád a neustále se měnícího podnikatelského prostředí, včetně daňového. Ještě na konci roku 2012 nebylo jasné, jaké daně, pokud jde o DPH, se budou platit v roce 2013. 

O osm let později zažíváme déja vu, poučení vládnoucí garnitury je téměř nulové. I když se již nacházíme ve druhé polovině prosince, opět netušíme, jaké daně budeme platit, tentokráte se jedná zejména o daně z příjmů fyzických osob, respektive otázku zrušení, či nezrušení superhrubé mzdy. Připomínat pak nemusíme vládní chaos kolem zavádění a uvolňování restriktivních opatření v boji s koronavirovou pandemií. Opětovně tak máme zaděláno na blbou náladu. 

Faktor očekávání je v samotné ekonomické teorii již poměrně dlouhou dobu zmapován a o jeho klíčové roli dnes nikdo nepochybuje. Své o tom vědí zejména firmy investující do nových produkčních kapacit, technologií a podobně. V jejich investičním rozhodování hrají očekávání zásadní roli, doba návratnosti investice se počítá v řádu let. A každé zvýšení nejistoty se projeví v tom, že investiční výdaje si společnosti pečlivě rozmyslí, v době pesimismu investice odkládají, případně realizují ty s kratší dobou návratnosti, tedy ty nejziskovější. 

Kolik nás stála blbá nálada v předchozí krizi? Připomeňme, že na předkrizovou úroveň třetího čtvrtletí roku 2008 se česká ekonomika v objemu reálné produkce dostala až po šesti letech. Pokud jde o investice v podobě tvorby hrubého fixního kapitálu, ty samozřejmě reagovaly dříve, předkrizového vrcholu dosáhly o půl roku dříve, tedy v prvním kvartále 2008. Návrat zpět na tuto úroveň pak trval celou dekádu. 

Nedopusťme, aby se tato situace opakovala! Naše ekonomika si další mnohaleté období podinvestovanosti dovolit nemůže. To už by nám ten vlak opravdu ujel a na konvergenci bychom opět mohli na delší dobu zapomenout.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Krize ve tvaru „K“: Přehled odvětví české ekonomiky v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ekonomické výhledy: Na cestě ze slzavého údolí

Ilustrativní obrázek

Prognóza vývoje české ekonomiky - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Silné oživení za námi a slabý výkon před námi

Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý ČechČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.