Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

14:14 | E V | Diskuze

Zhruba před rokem začaly agentury přinášet první případy šíření nového typu koronaviru mezi obyvateli čínské provincie Wu-chan.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Globální ekonomika žila tématy jako byly brexit či obchodní války rozpoutané americkým prezidentem D. Trumpem. Po necelých pár týdnech ale již začaly finanční trhy bystřit nebezpečí vyplývající z šíření viru, které nakonec dosáhlo velikosti pandemie a mělo opravdu devastující účinky na globální ekonomiku. Rok 2020 tak bude z hospodářského pohledu jednoznačně spojen s globální recesí způsobenou primárně neekonomickým faktorem.

 

Šokem pro společnost i ekonomiku byla primárně jarní pandemická vlna. Ty podzimní a zimní ukázaly významnou schopnost adaptace v těch sektorech, které vlády nechaly dýchat, primárně tedy v průmyslu. Poslední měsíce loňského roku byly nejenom na finančních trzích ve znamení optimismu v důsledku rychlého vývoje překvapivě účinných vakcín od několika výrobců. Zda se ale tento optimismus přetaví do hospodářského oživení, bude kriticky záležet na tom, jak se podaří světovou populaci proočkovat, jak zvládnout tuto extrémně náročnou logistickou operaci. V kladném případě by pozitivní ekonomické dopady mohly být vidět již ve druhé polovině letošního roku. Samotný vstup do roku 2020 ale není nejoptimističtější, když se mnoho ekonomik potýká s opětovným uzavřením.

 

To, co platí pro globální ekonomiku, platí i pro tu českou. Loňský propad tuzemského hospodářství byl nejhlubší v historii, i když katastrofické scénáře se nenaplnily a výsledek bude nakonec lepší než -7,5 %, s čím počítala naše prognóza. I u nás platí, že průmyslový sektor se z jarní vlny otřepal, i díky vládním programům se pak podařilo udržet zaměstnanost. První polovina letošního roku i vzhledem ke statistické základně bude již ve znamení růstu, i když vzhledem k přetrvávajícím restriktivním opatřením relativně pomalu. Pokud ale i u nás nakonec bude vakcinace úspěšná, můžeme se pro druhou polovinu roku těšit na znatelné oživení i v Česku. Naše říjnová prognóza počítá pro letošek s růstem kolem tří procent, ve finále ale může být výsledek i výrazně lepší. Do nové prognózy, na které aktuálně pracujeme, budeme muset dodat významný fiskální impuls vyplývající ze zrušení superhrubé mzdy a snížení daní z příjmu. Na straně investic pak očekáváme, že se již letos pozitivně projeví plán obnovy a nástup nového programového období rozpočtových fondů.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procent

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

Ilustrativní obrázek

Svět se mění, lidé a trh budou stejníČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.