Posílení o téměř šest procent v roce 2017, kterých koruna dosáhla po uvolnění režimu kurzového závazku je dávno za námi. V loňském roce navzdory tržním očekáváním i předpokladům ČNB nejenže neposilovala, ale dokonce v celoročním hodnocení o necelé procento oslabila.
A ani letos to na korunový zázrak nevypadá. Za první tři měsíce koruna vůči euru zaznamenala zápornou nulu, když odepsala zhruba desetinu procenta. Potvrdila se silná vazba mezi středoevropskými měnami, polský zlotý i maďarský forint na tom byly zhruba stejně. Poraženými jsou z celoevropského hodnocení islandská koruna a rumunské leu. Naopak jednoznačným vítězem prvních třech měsíců roku je ruský rubl se ziskem přesahující devět procent. A při pohledu na vývoj cen ropy není divu. Ropa si od začátku roku připsala více než 30 %. Při zohlednění úrokových výnosů ale měli radost všichni investoři. Kladné úrokové diferenciály totiž vedly k tomu, že se eurové investice do všech ostatních evropských měn vesměs vyplatily.
A co čekat od zbytku roku? Ve světle zpomalující globální ekonomiky a geopolitických nejistot se nedá očekávat, že by měny rozvíjejících se trhů výrazně posilovaly. Zájem o ně bude i ve zbytku roku dán především zajímavým úrokovým diferenciálem. ECB nám totiž financování se z eur nezdraží.