Ozvěny trhu: ČEZ svojí dividendovou politiku jen tak nezmění

12:22 | E V | Diskuze

Management ČEZ opět rozvířil vody mezi minoritními akcionáři, kteří věřili, že návrh dividendy z loňského zisku bude začínat trojkou.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Skutečnost je 24 CZK na akcii, což odpovídá 99 % loňského očištěného zisku. Dividendová politika zůstala beze změny, tj. vyplácet dividendu v rozmezí 60 až 100 %. Zdůvodnění takto nízké dividendy management našel v udržení „áčkového“ ratingového stupně pro své závazky.

ČEZ bude v nadcházejících třech letech refinancovat dluh v objemu přesahujícím 60 mld. CZK. Zhoršení ratingu by mělo za následek prodražení nákladů na financování. Na návrh dividendy managementu se tak dá dívat dvěma směry. Na jedné straně je zde opatrnost, aby rozdělování zisku přesahující 100% výplatní poměr skutečně nevedlo k prodražení financování, na straně druhé ale zde existuje argument, že s perspektivou rostoucích cen elektřiny, vyššího budoucího zisku a dalšího růstu cash flow by měl ČEZ v budoucnu dostatek prostředků na to, aby zvládl jak splácení svého dluhu, tak i štědřejší dividendovou politiku.

Nicméně záleží především na tom, jak by ratingové agentury výplatu nad 100 % vyhodnotily. Zda jako jednorázovou záležitost nebo naopak něco, co by se mohlo v dalších letech opakovat. V prvním případě, pokud by šlo o jednu mimořádnou výplatu, by problém s dopadem na ratingové hodnocení nemusel být zas až tak zásadní, jestli vůbec nějaký. Já si ale dovedu spíše představit, že by tlak akcionářů na vyšší výplatu s rostoucí ziskovostí společnosti v dalších letech dále zesílil, což by se agenturám určitě nelíbilo.

Tak či tak karty jsou rozdané a definitivní rozhodnutí padne 26. června na valné hromadě. Byl by to historický milník, pokud by se minoritním akcionářům nakonec podařil prosadit jejich protinávrh. Osobně mu příliš šancí nedávám. A ani nevěřím ve změnu stávající dividendové politiky. Tu bych očekával až v mezidobí po refinancování dluhu a před výstavbou nového jaderného bloku. Do té doby čekám výplatu na 100 % zisku.

Každopádně dividenda ve výši 24 CZK na akcii by měla být opravdu minimum. Letos by se měl očištěný čistý zisk dostat k úrovním okolo 18 mld. CZK, což by při výplatě 100 % značilo dividendu na úrovni 33 CZK. S perspektivou dalšího budoucího růstu ziskovosti poroste i dividenda. Nedávný návrh managementu na rozdělení zisku bych tak označil za definitivní tečku dlouhodobého poklesu zisku i dividend.

Zdroj:Miroslav Frayer, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

První blok elektrárny Temelín je opět v plném provozu

Ilustrativní obrázek

ČEZ plánuje prodat elektrárnu Počerady Tykačovi, protože v uhelných elektrárnách nevidí potenciál

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad začal šetření o schválení prodeje tamních aktiv skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

Energetická skupina ČEZ má již více zájemců o koupi rumunských aktiv

Ilustrativní obrázek

INVEN CAPITAL, investiční fond Skupiny ČEZ, získal minoritní podíl v německé společnosti ZolarČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Ilustrativní obrázek

Americké akcie zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.