Ozónová díra nad Antarktidou se v posledních letech začíná uzavírat

10:35 | Ne Ro | Diskuze

Zákaz škodlivých CFC plynů, které ničily tenkou ozónovou vrstvu v atmosféře naší planety, přinesl požadovaný efekt: Vědci zjistili, že oproti roku 2005 je v několika posledních letech ozónová vrstva v zimních měsících nad Antarktidou o 20 % lepší.

Ilustrativní obrázek
Foto: NASA

Uzdravování ozónové vrstvy

Podle vyjádření Goddard Space Flight Center (GSFC) při NASA mají vědci poprvé hmatatelný důkaz o zlepšování ozónové vrstvy v důsledku určité změny lidské činnosti.

Každoročně v září se nad Antarktidou vytváří ozónová díra, přičemž sluneční paprsky zde zafungují jakožto katalyzátor destrukce ozónu. Na této reakci se podílejí chlor s bromem, což jsou prvky, které se do atmosféry dostaly lidskou činností, především pak jakožto CFC plyny (chlor-fluorované uhlovodíky). Ty byly v roce 1996 nakonec zakázány.

Předchozí výzkumy se soustřeďovaly na měření velikosti ozónové díry. Tým vědců z GSFC naopak  změřil chemické složení prvků uvnitř této díry. Za pomoci mikrovlnného vysílače MLS, umístěného na palubě družice Aura, se zmiňovaným vědcům podařilo změřit množství kyseliny chlorovodíkové, která se vytváří reakcí chloru s methanem, přičemž chlor nejprve zničí ozón. Měřením vědci dospěli k závěru, že množství chlóru v atmosféře klesá přibližným tempem 0,8 % ročně. Současně vědci při srovnání s rokem 2005 zjistili o 20 % menší vyčerpání ozónu během zimních měsíců nad Antarktidou. Naměřená zjištění o stavu ozónové díry vědci následně otiskli ve vědeckém časopise Geophysical Research Letters.

Eliminace CFC plynů

K objevení ozónové díry nad Antarktidou došlo v roce 1985. Pouhé dva roky na to země světa podepsaly prohlášení o látkách ničících ochrannou ozónovou vrstvu v atmosféře, tzv. Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer. Poté následovala řada regulací a sloučeniny ničící ozónovou vrstvu byly výrazně omezeny. Později byly podepsány dodatky ke zvanému protokolu, které zcela zakazovaly výrobu CFC plynů. A právě z tohoto globálního zákazu vědci nyní vyvozují pozorované zlepšení stavu ozónu nad Antarktidou. Výše uvedený pokles kolem 20 % totiž dokonce některé dřívější vědecké projekce předpovídaly. Tato skutečnost vědce utvrzuje v jejich přesvědčení, že menší spotřeba ozónu nad Antarktidou je způsobena setrvale klesajícím množstvím chloru z CFC plynů v atmosféře.

Současně ovšem varují, že boj s odstraňováním škod (na)páchaných na naší planetě není ještě zdaleka u konce. Životnost CFC plynů v atmosféře je totiž odhadem 50 až 100 let, což z pohledu lidského života relativně dlouhá doba. Z toho též plyne, že by ozónová díra měla zmizet někdy v letech 2060 až 2080. Pochopitelně však nelze vyloučit, že ani po tomto termínu v atmosféře nezůstane nějaká menší, řekněme ozónová dírka.

Ozónová díra v tuto chvíli stále ještě zůstává jakýmsi mementem dřívější neuvážené činnosti lidstva a raději ani nedomýšlet, jaká mementa zanechá svým potomkům současná lidská činnost, a to nejen v oblasti klimatologie, nýbrž ve všech oblastech lidské působnosti...

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Yahoo se pouští do světa kryptoměn, z trhu mizí spekulanti sázející na pokles a druhá šance pro Bitcoinové ETF

Ilustrativní obrázek

Společnosti kótované na burzách v EU budou mít více povinností

Ilustrativní obrázek

Starbucks plánuje přerušit vydávání plastových slámek do roku 2020

Ilustrativní obrázek

Bayer získala povolení úřadů USA k akvizici Monsanto

Ilustrativní obrázek

Vedení Qualcomm bude jednat o akvizici NXP s čínskými regulačními úřady

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síraČti více
Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedání ECB a data o HDP a inflaci v USA

Ilustrativní obrázek

Jsme jen krok od recese v Turecku

Ilustrativní obrázek

Americká ekonomika roste podle očekávání Fedu

Ilustrativní obrázek

Šperkařský objev století: Vědci objasnili vznik modrých diamantů

Ilustrativní obrázek

Čínská ekonomika po zavedení cel zpomalila víc, než se čekalo

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.