Ostravské hutě nezavřou, zájem by mohli mít i Číňané

14:27 | fa ra | Diskuze

Ostravské hutě, které plánuje prodat nadnárodní ocelářská skupina ArcelorMittal, by kvůli své ziskovosti měly nového majitele bez problémů najít. Riziko, že by podnik, který nyní i s dceřinými firmami zaměstnává téměř 7000 lidí, byl uzavřen, je naprosto minimální. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Mezi zájemce o hutě mohou podle nich patřit zejména velké nadnárodní ocelárny, mimo jiné čínské.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ostrava / Archív města Ostravy

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) si na úterní odpoledne kvůli možnému prodeji hutí pozval na schůzku generálního ředitele ArcelorMittalu Ostrava Ášoka Patila a další členy vedení firmy. Jednání se zúčastní také odbory. Šéf odborů Josef Středula možný prodej hutí kritizoval. Hüner dříve zdůraznil, že případná transakce nesmí ohrozit zaměstnanost v kraji.

"O ostravské hutě by měl být zájem. O koupi se zřejmě bude ucházet čínský ocelárenský kolos He Steel, který loni koketoval s akvizicí US Steel Košice, ze které zatím ale sešlo. Ostravské hutě by pro He Steel mohly být vhodnou "kompenzací". Akvizici nahrává i vstřícnost nejvyšších politických kruhů ČR k čínskému kapitálu," řekl ČTK hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle analytika Finlordu Borise Tomčiaka by kromě čínských mohly projevit zájem o koupi hutí také japonské a evropské ocelárny. "Cena za hutě bude v miliardách až nižších desítkách miliard korun," uvedl. Uzavření hutí podle něj v nejbližší době nehrozí. "Ziskovost podniku je přijatelná, takže pro nového majitele by nedávalo smysl hutě zavřít a přijít tak o aktivum, které generuje zisk," dodal.

V roce 2016 vytvořil ArcelorMittal Ostrava (AMO) čistý zisk 1,308 miliardy korun a tržby 28,786 miliardy korun. Podnik ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. "Vzhledem k vývoji ekonomického prostředí lze tipovat kladný výsledek hospodaření i v loňském roce," míní analytik Petr Hlinomaz.

Někdejší Nová huť patří do skupiny Lakšmí Mittala od roku 2003. Mateřský ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě, na celosvětové produkci se podílí zhruba šesti procenty. Působí ve více než 60 zemích světa.

ArcelorMittal v pátek oznámil, že mezi továrnami, které chce skupina prodat jako kompenzaci v souvislosti s koupí italské ocelárny Ilva, jsou kromě podniků v Ostravě, rumunském Galati a italském Piombinu také makedonský ArcelorMittal Skopje, lucemburský ArcelorMittal Dudelange a provozy v belgickém Lutychu.

Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková uvedla, že kompenzační balíček s prodejem několika evropských podniků je reakcí ArcelorMittalu na obavy Evropské komise, že by po akvizici továrny Ilva vzniklý tržní podíl mohl ohrozit hospodářskou soutěž v odvětví. Ilva je podle kapacity produkce největší ocelárna v Evropě. Brusel má ve věci rozhodnout do 23. května a případ nyní nekomentuje. Patil dříve uvedl, že pokud by Evropská komise s prodejem AMO souhlasila, zůstala by huť plně v provozu, jen pod novým vlastníkem.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čína a Norsko zůstávají hnací silou trhu s elektromobily

Ilustrativní obrázek

Čína do 2022 zruší limity podílu zahraniční firmy v automobilkách

Ilustrativní obrázek

ArcelorMIttal plánuje prodat i podniky v Makedonii či Lucembursku

Ilustrativní obrázek

Zkrachovalá kladenská huť Poldi dnes byla vydražena za 261 milionů Kč

Ilustrativní obrázek

Nejvýkonnější asijské akcie v letošním roce patří zbrojařské společnosti AviChina

Ilustrativní obrázek

Čínský prezident slíbil snížení cla na dovoz automobilůČti více
Ilustrativní obrázek

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie RWE podle analytiků Societe Generale

Ilustrativní obrázek

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie Apple před čtvrtletními výsledky podle analytiků Morgan Stanley

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu v USA v tomto týdnu dále rostl

Ilustrativní obrázek

ArcelorMittal pravděpodobně získá povolení Evropské komise k akvizici konkurenční Ilva

Ilustrativní obrázek

Lockheed Martin nabídne Japonsku neviditelný hybrid mezi letounem F-22 a F-35

Ilustrativní obrázek

Gazprom požaduje u arbitrážního soudu ve Stockholmu zrušení svých smluv s Ukrajinou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.