Osm procent Čechů si chce své příští auto pořídit přes internet

17:59 | Redakce W4T | Diskuze

Před dvěma lety byly pro tuto formu nákupu rozhodnuté jen dvě procenta lidí. Nejčastěji by přitom pro on-line nákup volili autorizovaného prodejce, jen jeden ze sta řidičů by šel pro vůz do e-shopu typu Amazon.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Desetině lidí by k vyzkoušení auta stačila virtuální testovací jízda. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti EY prezentovaného na dnešní tiskové konferenci.

Zhruba 29 procent zájemců by si dokázalo pořízení auta přes internet představit. Před dvěma lety to bylo jen 18 procent. "Pořízení auta přes internet se stává relativně běžnou formou nákupu. Zhruba 77 procent lidí by si ale vybralo místo vyzvednutí auta z internetu u vybraného prodejce," uvedl partner EY Petr Knap. Testovací jízdu před koupí vyžaduje 95 procent zájemců o auto.

Autosalon zůstává ideálním místem pro pořízení nového vozu pro osm z deseti Čechů. Víc než polovina si přitom obchodníka vybírá na základě vlastní zkušenosti a dvě pětiny dá na doporučení známých. Pro ojetinu by lidé nejčastěji jeli k autorizovanému prodejci (39 procent) nebo do autobazaru (pětina). Vůz ze zahraničí by si dovezlo 16 procent Čechů.

Klesá poptávka po dieselech, auto na naftu by si příště koupila jen čtvrtina respondentů, na benzín 40 procent a 4,5 procenta by volilo hybrid. Při pořízení vozu je pro téměř tři čtvrtiny lidí nejdůležitější dosavadní zkušenost značkou, následuje design a cena je na třetím místě.

Celkem 64 procent lidí se zajímá o elektromobily, polovina z nich by si auto na elektřinu při příznivé ceně pořídila. Vedle vyšší ceny koupi nejčastěji brání omezený dojezd na jedno nabití a dostupnost dobíjecích stanic.

Zhruba 47 procent respondentů plánuje financovat nákup příštího auta z vlastních financí, 38 procent bude kombinovat vlastní a cizí prostředky. Více než dvě třetiny Čechů preferují sdílení aut před klasickou autopůjčovnou.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hyundai má na trhu největší počet vozů, které získaly vynikající hodnocení bezpečnosti IIHS

Ilustrativní obrázek

Investice VW ve výši 30bn EUR není dostatečná pro splnění emisních cílů EU

Ilustrativní obrázek

Tesla snižuje ceny svých vozů na čínském trhu, aby tak zmírnila dopady obchodních válek

Ilustrativní obrázek

Volvo přiznalo potenciální problémy s emisemi u svých nákladních automobilů

Ilustrativní obrázek

ŠKODA od ledna do září 2018 dodala zákazníkům 939 100 vozů

Ilustrativní obrázek

Elektrický pohon představuje pro výrobce aut výzvu ve strategickém plánováníČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevírá do nového týdne se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zchladila data HDP z čínské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Zámořské trhy uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila týden růstově

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.