Osm procent Čechů si chce své příští auto pořídit přes internet

17:59 | Redakce W4T | Diskuze

Před dvěma lety byly pro tuto formu nákupu rozhodnuté jen dvě procenta lidí. Nejčastěji by přitom pro on-line nákup volili autorizovaného prodejce, jen jeden ze sta řidičů by šel pro vůz do e-shopu typu Amazon.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Desetině lidí by k vyzkoušení auta stačila virtuální testovací jízda. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti EY prezentovaného na dnešní tiskové konferenci.

Zhruba 29 procent zájemců by si dokázalo pořízení auta přes internet představit. Před dvěma lety to bylo jen 18 procent. "Pořízení auta přes internet se stává relativně běžnou formou nákupu. Zhruba 77 procent lidí by si ale vybralo místo vyzvednutí auta z internetu u vybraného prodejce," uvedl partner EY Petr Knap. Testovací jízdu před koupí vyžaduje 95 procent zájemců o auto.

Autosalon zůstává ideálním místem pro pořízení nového vozu pro osm z deseti Čechů. Víc než polovina si přitom obchodníka vybírá na základě vlastní zkušenosti a dvě pětiny dá na doporučení známých. Pro ojetinu by lidé nejčastěji jeli k autorizovanému prodejci (39 procent) nebo do autobazaru (pětina). Vůz ze zahraničí by si dovezlo 16 procent Čechů.

Klesá poptávka po dieselech, auto na naftu by si příště koupila jen čtvrtina respondentů, na benzín 40 procent a 4,5 procenta by volilo hybrid. Při pořízení vozu je pro téměř tři čtvrtiny lidí nejdůležitější dosavadní zkušenost značkou, následuje design a cena je na třetím místě.

Celkem 64 procent lidí se zajímá o elektromobily, polovina z nich by si auto na elektřinu při příznivé ceně pořídila. Vedle vyšší ceny koupi nejčastěji brání omezený dojezd na jedno nabití a dostupnost dobíjecích stanic.

Zhruba 47 procent respondentů plánuje financovat nákup příštího auta z vlastních financí, 38 procent bude kombinovat vlastní a cizí prostředky. Více než dvě třetiny Čechů preferují sdílení aut před klasickou autopůjčovnou.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

SOVA ověřila počet „stáčíren“ nabízejících služby na internetu, je jich několik desítek

Ilustrativní obrázek

Turecká vláda zdvojnásobila cla na zboží z USA

Ilustrativní obrázek

Výhledy autoprůmyslu nevypadají růžově

Ilustrativní obrázek

Technologické firmy nesundávají nohu z plynu

Ilustrativní obrázek

Čína nemůže na hrozbu amerických cel reagovat stylem "oko za oko", bezbranná však rozhodně není

Ilustrativní obrázek

Americká cla na auta by ohrozila až 0,4 % českého HDPČti více
Ilustrativní obrázek

Unipetrol: Poslední den obchodování s právem na VH

Ilustrativní obrázek

Henkel po oznámení výsledků a zhoršení výhledu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Společnost Fidelity Investments významně zvýšila podíl v GE

Ilustrativní obrázek

Berkshire zvýšila v Q2 podíly v Apple, US Bank, Teva, BNY Mellon a Delta

Ilustrativní obrázek

KB: Avast (Koupit, 12m = 342 GBp) - První polovina roku bude ve znamení poakvizičního růstu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Sedm poklesů v řadě by mohl být konečnou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.