Ošetřovné ve výši 80% vyměřovacího základu a "ošetřovné" pro OSVČ skončilo, žádat za předchozí měsíce ale ještě můžete.

12:12 | E V | Diskuze

Skončila platnost upravených podmínek pro ošetřovné kvůli mimořádným opatření vlády a uzavření školských, dětských a sociálních zařízení v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19, která trvala od 11. března 2020.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podmínky nároku na ošetřovné byly během platnosti mimořádných vládních nařízení rozšířeny a upraveny dočasnými mimořádnými zákony. Všechny podmínky nároku na ošetřovné upravené těmito zákony byly platné do 30. června 2020.

Nicméně žádosti o ošetřovné za minulé měsíce je možné nadále zasílat. Rodič - zaměstnanec, pečující o dítě, které nenavštěvovalo školské či sociální zařízení během června, může nyní žádat o ošetřovné za červen vyplněním tiskopisu Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení a předáním tiskopisu zaměstnavateli. Podobně jako zaměstnanci mohou žádat o ošetřovné i pracující na DPČ či DPP pod podmínkou, že dohoda byla uzavřena před 11. 3. 2020, zaměstnanec byl účasten na nemocenském pojištění v únoru nebo v březnu a ošetřovné čerpá jen po dobu trvání dohody.
OSVČ mohou žádat o obdobu ošetřovného přes tzv. výzvy vydávané Ministerstvem průmyslu a obchodu. Aktuálně probíhá výzva za květen, která bude ukončena 10.7.2020 a OSVČ mohou žádat o ošetřovné prostřednictvím tohoto formuláře. Dá se předpokládat, že během července bude vyhlášena další výzva pro žádosti o ošetřovné OSVČ za červen.

Podmínky ošetřovného pro zaměstnance byly v březnu stanoveny jako 60% vyměřovacího základu, od dubna do konce června se zvýšily na 80% vyměřovacího základu (pro DPČ/DPP za březen jako 60% předchozích pojištěných příjmů, od dubna jako 80% předchozích pojištěných příjmů). Pro OSVČ byla obdoba ošetřovného stanovena v březnu na částku 424 Kč/den a od dubna do konce června zvýšena na částku 500 Kč/den.

 

Od 1. července 2020 se podmínky ošetřovného vrací do původní podoby, tedy:


nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče dítěte mladšího 10 let

podpůrčí doba činí nejdéle 9 kalendářních dnů, nebo 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku

výše ošetřovného činí 60 % denního vyměřovacího základu

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.7.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.