Ošetřovné ve výši 80% vyměřovacího základu a "ošetřovné" pro OSVČ skončilo, žádat za předchozí měsíce ale ještě můžete.

12:12 | E V | Diskuze

Skončila platnost upravených podmínek pro ošetřovné kvůli mimořádným opatření vlády a uzavření školských, dětských a sociálních zařízení v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19, která trvala od 11. března 2020.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podmínky nároku na ošetřovné byly během platnosti mimořádných vládních nařízení rozšířeny a upraveny dočasnými mimořádnými zákony. Všechny podmínky nároku na ošetřovné upravené těmito zákony byly platné do 30. června 2020.

Nicméně žádosti o ošetřovné za minulé měsíce je možné nadále zasílat. Rodič - zaměstnanec, pečující o dítě, které nenavštěvovalo školské či sociální zařízení během června, může nyní žádat o ošetřovné za červen vyplněním tiskopisu Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení a předáním tiskopisu zaměstnavateli. Podobně jako zaměstnanci mohou žádat o ošetřovné i pracující na DPČ či DPP pod podmínkou, že dohoda byla uzavřena před 11. 3. 2020, zaměstnanec byl účasten na nemocenském pojištění v únoru nebo v březnu a ošetřovné čerpá jen po dobu trvání dohody.
OSVČ mohou žádat o obdobu ošetřovného přes tzv. výzvy vydávané Ministerstvem průmyslu a obchodu. Aktuálně probíhá výzva za květen, která bude ukončena 10.7.2020 a OSVČ mohou žádat o ošetřovné prostřednictvím tohoto formuláře. Dá se předpokládat, že během července bude vyhlášena další výzva pro žádosti o ošetřovné OSVČ za červen.

Podmínky ošetřovného pro zaměstnance byly v březnu stanoveny jako 60% vyměřovacího základu, od dubna do konce června se zvýšily na 80% vyměřovacího základu (pro DPČ/DPP za březen jako 60% předchozích pojištěných příjmů, od dubna jako 80% předchozích pojištěných příjmů). Pro OSVČ byla obdoba ošetřovného stanovena v březnu na částku 424 Kč/den a od dubna do konce června zvýšena na částku 500 Kč/den.

 

Od 1. července 2020 se podmínky ošetřovného vrací do původní podoby, tedy:


nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče dítěte mladšího 10 let

podpůrčí doba činí nejdéle 9 kalendářních dnů, nebo 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku

výše ošetřovného činí 60 % denního vyměřovacího základu

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rok života pryč! Co nám covid dal a vzal?

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 8.4.2021

Ilustrativní obrázek

Podle ankety Profesia se 22 % lidí bojí, že přijde o práci a nebude mít na splátky

Ilustrativní obrázek

Návrh na zkrácení týdenní pracovní doby je zneužití legislativní nouzeČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.