Organizační změny byly v loňském roce příčinou téměř 4 z 10 výpovědí kancelářských zaměstnanců

16:16 | E V | Diskuze

Nudná práce bez seberealizace je dlouhodobě nejčastějším faktorem ukončení pracovního poměru kancelářských profesí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

V loňském roce činil 37% podíl na výpovědích. Uplynulý atypický rok ale posunul na čelní místo jiný faktor, 38 % výpovědí zaměstnanců na nedělnických pozicích zapříčinily organizační změny. Jde o meziroční nárůst o 14 p. b. K výraznějšímu poklesu přitom došlo u výpovědí dohodou (meziročně o 9 p. b.) i u výpovědí ze strany zaměstnance (o 6 p. b.). Skutečnost potvrzují data personálně-poradenské společnosti mBlue, která v posledních sedmi letech dotazovala více než 10 tisíc uchazečů o práci. Nízká mzda je pro kancelářské zaměstnance dlouhodobě spíše okrajovým faktorem, v loňském roce byla důvodem výpovědi jen 3 % z nich.

Pandemie zasáhla do pracovních životů mnoha sektorů. I když těmi nejvíce zasaženými jsou dělnické pozice a zaměstnanci ve službách, nejistota a obavy z dalšího ekonomického vývoje se dotkly i zaměstnanců na kancelářských pozicích, jak ukázalo dotazování personálně-poradenské společnosti mBlue. Data z loňského roku potvrdila, že výrazně vzrostl počet výpovědí z důvodu reorganizace, a to na 38 %, což je meziročně
o 14 p. b. více. Naopak poklesly výpovědi dohodou o 9 p. b. na 13 %, což je nejnižší podíl za dobu sledování a také výpovědi dané zaměstnancem (o 6 p. b. na 34 %).
„V loňském roce se dostaly na nejnižší hodnoty za dobu realizace našeho průzkumu i faktory jako výpověď z důvodu nespokojenosti se mzdou, nemožnosti povýšení, špatné atmosféry ve společnosti nebo konfliktů s nadřízenými. Společně s dalšími daty to vytváří jasný obraz toho, že lidé vnímají nejistotu a mají obavy ze ztráty zaměstnání. Jsou tak ochotni přivřít oči i nad věcmi, které by je za normální situace k výpovědi přiměly,“ říká Michaela Břehovská, marketingová manažerka personálně-poradenské společnosti mBlue.

Společnost mBlue posledních 7 let sbírá data o důvodech odchodu kancelářských zaměstnanců a o formě rozvázání pracovního poměru. To, co vede tyto pracovníky k odchodu ze zaměstnání nejsou peníze, ale nudná práce bez možnosti seberealizace. Mzda byla důvodem výpovědi v průměru pro 6 % dotázaných, v loňském roce pak jen pro 3 %. Na druhé straně faktor nudy a nemožnosti se v zaměstnání realizovat podle představ uvedlo v průměru 35 % respondentů, v loňském roce pak 37 %. „Faktor nudy a nemožnosti seberealizace má za dobu našeho sledování vzestupnou tendenci, až na loňský specifický rok. Je tedy zřejmé, že kancelářští zaměstnanci, kteří se rekrutují z řad středoškoláků a vysokoškoláků, očekávají výzvy, jsou zvyklí vzdělávat se a chtějí být motivováni,“ doplňuje Břehovská.

 

 

I přes nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců na trhu, došlo vlivem pandemie k výraznému nárůstu propouštění z důvodu reorganizací. Zatímco v roce 2019 tento důvod ukončení pracovního poměru uvedlo
24 % uchazečů o práci, vloni se jednalo o 38 %, což znamená meziroční nárůst o 14 p. b.
„I přes státní podporu a dotační programy byla řada společností v loňském roce donucena snížit výdaje, některé firmy přestaly být životaschopné a svou činnost ukončily. Míra nezaměstnanosti tak v průběhu loňského roku postupně rostla, nicméně celková čísla nejsou signifikantní a v kontextu evropských čísel si stojíme stále velmi dobře,“ komentuje Kamil Mahovský, generální manažer mBlue. Dopad pandemické situace na trh práce potvrzuje i tisková mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká: „V průběhu roku 2020 jsme byli nuceni přistoupit k redukci stavu, a to ve výši 7 %. V letošním roce ale žádné takové masivní propouštění již neočekáváme.“

Kvůli neshodám s nadřízenými odešlo vloni 15 % dotázaných, z důvodu neumožnění karierního růstu 7 %, špatná atmosféra ve firmě byla motivem výpovědi pro 6 % a nízká mzda pro 3 % respondentů. Ve všech těchto faktorech šlo o meziroční pokles a nejnižší čísla za sedmileté období sběru dat. To potvrzuje obavy zaměstnanců z budoucnosti a jejich vůli udržet si stabilní zaměstnání v době nejistoty co nejdéle.


Informace k průzkumu: Data sbírala personálně-poradenská společnost mBlue v letech 2014–2020 v rámci osobních rozhovorů s 11 148 uchazeči o zaměstnání ve všech pozicích kromě dělnických převážně v Praze. Respondenti odpovídali na dotazy, co bylo důvodem ukončení jejich předchozího pracovního poměru a jaký byl způsob ukončení. V roce 2020 bylo do průzkumu zapojeno 1956 dotazovaných.


Profil mBlue

Česká personálně-poradenská společnost mBlue působí na trhu 10 let. Zaměstnává zkušený tým 40 odborníků, kteří vyhledávají ty správné lidi na požadované pozice a pomáhají nastavit vhodný systém jejich řízení, poskytují personální poradenství a školení HR expertů v různých sektorech pro malé firmy, střední společnosti i nadnárodní korporace.

Zdroj:Michaela Šimková, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rok života pryč! Co nám covid dal a vzal?

Ilustrativní obrázek

Vídeň zve startupy zpracovatelského průmyslu na květnový festival v rámci ViennaUP´21

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Naučili Čechy znovu nosit botasky, teď představují vlastní značku PÁR

Ilustrativní obrázek

Nové technologie, které se využívají v boji s koronaviremČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituce

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.