Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?

10:09 | Redakce W4T | Diskuze

Hovořili jsme s Petrem Hamplem, odborným konzultantem ze společnosti Optaglio o jejich záměru a plánování IPO. 

Foto: Petr Hampl

Vaše firma se chystá vstoupit na burzu. Jak jste k tomu dospěli?

Optaglio bylo teprve před několika měsíci transformováno na akciovou společnost, což byl první a základní předpoklad. Další kroky se dějí postupně a není možné o nich informovat, dokud nebude jednoznačná dohoda stávajících akcionářů. Nicméně obecně lze říci, že pro burzu hovoří především transparentnost, což je u firem v našem oboru velmi důležité. Jakmile jste kótováni na nějaké solidní burze, dívají se na vás zákazníci a obchodní partneři jinak. I v tomhle oboru platí, že se musíte neustále zlepšovat. V úvahu spíše připadá burza v Londýně, nicméně duální listing na pražské burze nemohu v toho chvíli vyloučit. Termínově bych emisi viděl nejdříve na konec roku 2018. Spíš si myslím, že to nakonec padne do roku 2019.

Z nově získaných peněz chceme financovat rozšíření výrobních kapacit a především podpořit obchod a marketing. Zájem o pokročilé technologie ochrany proti falšování dokladů roste všude na světě. Analytici se shodují, že v dalších minimálně deseti letech trhy rychle porostou a že více než miliardě lidí budou vydány plastové doklady s čipem. Optaglio má unikátní řešení právě pro ochranu karet z polykarbonátu, které se dnes zavádí namísto dřívějšího PVC. To řešení je patentováno a je opravdu akceptováno jako vrchol dosavadního vývoje. To není jen náš názor - například experti amerického ministerstva vnitra (Homeland Security) je používají pro školení ukázkového zabezpečení dokladu. Takže nové zdroje budou rozhodně využity na podporu růstu.

 

Jaká je vaše největší konkurence? Jaké jsou vaše cíle? 

Úzkou světovou špičku v bezpečnostních hologramech dnes tvoří tři firmy. Kromě společnosti Optaglio to je francouzský Surys a německý OVD Kinegram. V obou případech se jedná o korporace s tisíci zaměstnanců, velkými obchodními týmy, obrovskými zařízeními pro masovou výrobu atd. My jsme ve srovnání s nimi pokládáni spíše za výzkumnou organizaci, což opravdu odpovídá našemu zaměření.

A naše cíle? V první řadě udržet technologický náskok. Když proti vám hrají korporace s relativně velkými vývojovými kapacitami, a když se stovky kriminálních skupin snaží padělat vaše prvky, není to snadné. Musíte neustále zkoušet nové cesty. Nebát se investovat i do výzkumných projektů, ze který nakonec nic nemusí být. Získávat nejlepší lidi a nebát se „překvalifikovanosti.“  To všechno pochopitelně stojí peníze. A vedle toho bychom chtěli vyrůst. Nechceme se stát další stupidní korporací, kde je samostatnost a kreativita ubíjena mechanickými pravidly, nicméně dvojnásobek či trojnásobek současné velikosti bychom si dovolit mohli.

Další zajímavou oblastí je ochrana značkového zboží proti padělání. To se řeší už řadu let, ale až v poslední době se situace stává kritickou. Internetoví prodejci jako Amazon zavírají celé sekce, protože nedokážou trh ochránit před záplavou podvrhů. Výrobní kapacity padělatelů jsou mnohdy vyšší než výrobní kapacity výrobců originálů. Je jasné, že dosavadní systém ochrany, který je založený na udávání, selhává. Trh s ochrannými prvky čeká rychlý růst a Optaglio má potřebné technologie.

 

Vašimi hologramy jste české občanské průkazy opatřovali jen dva roky, přitom máte zkušenosti i s veřejnými zakázkami od vlády v USA – jaký je rozdíl v legislativě u výběrových řízení v obou zemích a kde je lehčí získat zakázku? Máte zkušenosti s nějakým korupčním jednáním?

USA jsou specifické tím, že každý jednotlivý stát vydává své vlastní řidičské průkazy. Federální vláda pouze stanoví závazné technické parametry, ale i ty jsou občas ignorovány. Nicméně nejde jen o USA. Naše technologie dnes chrání doklady skoro v sedmdesáti zemích. Z obchodního hlediska jsou pro nás samozřejmě nejzajímavější asijské státy, což je dáno počtem obyvatel. Když získáte zakázku na doklady pro 200 milionů lidí – co všechno byste musel vyhrát v Evropě, abyste dosáhl podobného objemu? Vedení obchodních jednání je v zásadě všude podobné – jednáme totiž převážně na úrovni expertů a většinou není naším zákazníkem přímo vláda, nýbrž společnost, která realizuje kompletní řešení pro vydávání dokladů a jejich zabezpečení. My  dodáváme „jen“ hologramy.

Co se týče korupce, velmi špatnou zkušenost máme právě s Českou republikou. Před několika lety Optaglio vyhrálo výběrové řízení na hologramy pro občanské průkazy a poté byli kolegové požádáni o úplatek. Odmítli jej zaplatit a Státní tiskárna cenin vyměnila dodavatele, přešla na méně vyspělou technologii. Taková změna dodavatele je poměrně komplikovaná – když měníte hologram, musíte pozměnit celou bezpečnostní architekturu dokladu. Po dobu dvou let jsme tedy hologramy dodávali a Česká republika měla jedny z nejlépe chráněných občanských průkazů na světě.  Státní tiskárna cenin má dnes už jiný management, ale přesto jsme přestali být zváni do výběrových řízení v České republice.  Je to paradox, protože okolní státy naše technologie využívají, třeba polská tiskárna cenin je pro nás velmi významným zákazníkem. Nicméně vzhledem k velikosti českého trhu to pro nás není fatální.

 

Nedávno jste zvětšili rozlišení vašich hologramů na 5 milionů bodů na palec, na čem je tato technologie založena?

Většina výrobců hologramů pracuje s laserovým paprskem. Tam je rozlišení dáno vlnovou délkou světla, takže v podstatě nemůžete jít přes 10 000 DPI. My pracujeme s proudem elektronů, který je možné zužovat v zásadě libovolně. Tudíž můžeme vytvářet velmi speciální difrakční struktury – to jsou v podstatě takové mikroskopické rýhy, na kterých se ohýbá dopadající světlo tak, aby vznikl nějaký speciální vizuální efekt. Asi víte, že hologramy dokážou poskytnout iluzi trojrozměrnosti. My ale dokážeme jít dál. Můžeme iluzorní trojrozměrný objekt rozpohybovat. Můžeme dosáhnout toho, že po nasvícení červeným světlem se vynoří další objekt v pozadí. Můžeme si hrát s barvami atd.

Tohle je podstatné zejména proto, že starší hologramy vytvářené tradičními technologiemi jsou dnes už snadno napodobitelné. Třeba slavnou holubičku na kartě Visa, to zvládne student. Skutečnou ochranu poskytují jen velmi pokročilé hologramy.

 

Myslíte, že časem půjdou falšovat i tyto ochranné znaky s pěti miliony bodů na palec? Jaké vybavení a kolik času by výrobce falzifikátu potřeboval?

Je to principiálně nemožné. I kdyby měl stejné vybavení jako my a vyřešil všechny fyzikální problémy spojené s tak obrovským rozlišením. Paprsek totiž můžeme přirovnat k velmi úzkému rydlu. Jenže když chcete napodobit rytinu, potřebujete kromě stejného rydla taky stejně šikovné ruce, resp. schopnost vést paprsek stejným způsobem. Optaglio řídí dráhu paprsku pomocí vlastních matematických algoritmů, jaké nelze zpětně odvodit z hologramu.

Útok ovšem může probíhat i tak, že padělatel vytvoří jiný více či méně podobný hologram. Když vezmete do ruky třeba lístek na tramvaj, všimnete si, že je tam cosi lesklého a proměnlivého, co obsahuje logo pražského dopravního podniku. Poznáte ale, že to je pravé? Nejspíš byste pokládal za pravý jakýkoliv hologram, na kterém se něco mění a jehož grafika obsahuje správné logo.

Proto je důležité, aby hologram obsahoval i takový vizuální efekt, který je velmi výrazný a který nelze vytvořit jinak. To dnes dokážeme. Je ale jasné, že i padělatelé se zlepšují, musíme proto neustále inovovat.  

 

Sídlíte ve středočeských Lochovicích, není lokalita trochu stranou? Jak se vám v této oblasti hledají zaměstnanci, když víme, že i tak je to v ČR s hledáním pracovní síly těžké? Neplánujete přemístění vaší firmy například do Prahy?

Ne, to rozhodně neplánujeme! Pracujeme v areálu uprostřed volné přírody, na hranici bývalého vojenského újezdu Jince, z okna se díváme přímo do lesa. Neřešíme tady oblékání a podobné věci. Firemní autobus vyzvedává zaměstnance v Praze u metra a po práci je vozí zpět. Autem jste tu z Prahy za půl hodiny, neexistuje možnost zácpy.

Hledání nových kolegů je skutečně nesnadné, ale to není primárně dáno lokalitou, nýbrž tím, že jsme hodně nároční. Potřebujeme lidi se slušným vzděláním a zároveň samostatné, kreativní, zvědavé, připravené hledat nové cesty. A, žel, zjišťujeme, že po pár letech práce pro nadnárodní korporace lidem právě tyhle vlastnosti chybí. Příliš si zvyknou na život svázaný korporátními pravidly. Nevím, co ti lidé budou dělat, až automobilový trh přejde do fáze poklesu a začne se propouštět.

 

Jaké jsou vaše projekty? Čím chcete oslovit investory? Jaká je vaše "sexy story" pro road show?

Pomáháme vybudovat svět, kde lidé mohou mít důvěru, že to vidí, je opravdové. Když vezmete do ruky bankovku, můžete se přesvědčit, že není falešná. Když vám policista ukáže služební průkaz, dokážete rozpoznat, že není padělaný. To bylo vždy důležité, ale s nárůstem teroristických a kriminálních aktivit to je absolutně klíčové.

Mnozí dnes spoléhají na biometrii, na načítání otisků prstů, profilu hlasu, oční duhovky apod. Ale s tím jsou spojena příliš velká rizika. Víte třeba, že od roku 2014 došlo ve světě k 5 000 velkým únikům dat z organizací jako Apple, americká vláda, T-Mobile, Sony a Yahoo? A umíte si představit, co se stane, až podobným způsobem unikne třeba seznam otisků prstů desítek milionů uživatelů? Můžete uživatelům vyměnit kartu nebo PIN, ale nemůžete jim vyměnit ruce, oči a tváře. Nikdy nebude možné se obejít bez fyzického dokladu.

Zatímco v IT je možné napsat nový informační systém za pár měsíců, na zvládnutí optických nanotechnologií potřebujete spoustu roků. I kdyby si dnes někdo pořídil stejné vybavení, nedokáže vymazat náskok, který Optaglio má.

Ostatně, to není zpráva jen pro investory, ale také pro zaměstnance. Jestli strávit další roky v korporátní výrobně, kde vznikají poměrně jednoduché součástky a kde základním úkolem je zrychlit výrobu o pár vteřin, nebo jestli chce spojit kariéru s unikátní technologií, jakou budou všichni potřebovat.

 

Vaše společnost se soudí s miliardářem Karlem Janečkem, poslední stání proběhlo u Krajského soudu pro Středočeský kraj tento týden ve středu. Kdy očekáváte konečný verdikt, čím se proti vám podnikatel podle vás provinil? Žádáte finanční odškodnění?

Janečkův server Hlídací pes publikoval článek, ve kterém tvrdil, že Optaglio je mafiánská firma a že tajně vlastněna ruským kapitálem. Ve skutečnosti jsme nikdy nic netajili a naše aktivity jsou plně transparentní. Vždy jsme říkali, že mezi zakladateli firmy byli dva ruští jaderní fyzici a že dnes je generálním ředitelem a významným akcionářem ruský matematik Vladimír Žukov. Tak je to i zapsané v rejstříku, pan Žukov jménem firmy veřejně vystupuje, dává rozhovory médiím, byl dokonce v TV Nova. Označovat to za nějaké skryté ovládání je absurdní.

Nevím, jestli si ti novináři uvědomovali, jak nám tím komplikují práci. Když dodáváte ochranu proti padělání pasů, tak vás jakékoliv podezření z mafiánských kontaktů diskvalifikuje. Navíc k nám nenastoupili zaměstnanci, se kterými jsme už byli domluvení.

A za sebe osobně dodám, že to má ještě širší dopad. Česká republika je bezpečná a stabilní země s dobrou infrastrukturou a má slušnou šanci přitáhnout špičkové vědce ze zemí na východ od nás. To je důležité k tomu, abychom přestali být zemí montoven a stali se zemí inovativních technologií. Když se vědci stávají terčem útoků jen proto, že se narodili ruským rodičům, škodí to všem.

Firma Optaglio požaduje odškodné ve výši 100 000 korun. Ale nejde o peníze. V první řadě nám jde o to, aby server tu nepravdivou informaci jednoznačně odvolal a omluvil se. Potřebujeme to kvůli svým partnerům v zahraničí. A taky je náš příspěvek ke kultivaci českého mediálního prostředí.

OPTAGLIO je přední světový dodavatel nejmodernějších bezpečnostích hologramů a světová jednička v elektronové litografii. Během téměř 25 let svého působení jsme firma dodala více než miliardu hologramů úřadům, finančním institucím a dalším organizacím ve více než 50 zemích celého světa. Naše unikátní technologie je všeobecně respektována jako to nejlepší, co je na globálním trhu k dispozici. Firma je členem Mezinárodní asociace výrobců hologramů (IHMA – International Hologram Association), do jejíhož londýnského registru zapisuje veškeré hologramy a bezpečnostní prvky, které vyrábí.

Mohlo by vás také zajímat:
Ilustrační obrázek


Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Deutsche Bank plánuje zpětný odkup dluhopisů v hodnotě jedné miliardy EUR

Ilustrativní obrázek

Autobazary AAA se na burzu v nejbližší době nevrátí

Ilustrativní obrázek

Saúdskoarabský korunní princ hovořil o IPO Saudi Aramco na přelomu let 2020 a 2021

Ilustrativní obrázek

Aston Martin očekává tržní hodnotu 4 až 5,1 miliard liber po IPO v Londýně

Ilustrativní obrázek

Qutoutiao Inc čínský poskytovatel mediálního obsahu zhodnotil první den obchodování na NASDAQ své akcie o téměř 130%

Ilustrativní obrázek

IPO Constellation Pharmaceuticals v hodnotě 80,1 milionu USD je plánován na dnešekČti více
Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po Velikonocích oslabila pod taktovkou rakouských emisí

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.