OPEC se utápí v prognózách budoucí produkce ropy z břidlic

22:30 | Ne Ro | Diskuze

Předpovědi ročního růstu produkce ropy z břidlic se totálně různí: Pohybují se totiž v rozmezí od 300 tisíc barelů denně do 1,7 miliónu barelů ropy denně.

Foto: spino73

Členové ropného kartelu OPEC by se měli během svého setkání v příštím týdnu rozhodnout, zdali prodlouží aktuální dohodu o omezení produkce ropy i za březen 2018. Budou mít totiž nejspíš podporu i některých velkých producentů ropy, kteří členy OPEC nejsou, především Ruska. Jejich rozhodování nicméně komplikuje skutečnost, že se analýzy o budoucím vývoji těžby ropy z břidlic v USA naprosto liší. Jeden ze známých expertů na ropný trh, Andy Hall, tvrdí, že americký úřad EIA podceňuje letošní růst produkce ropy z břidlic o cca 300 tisíc barelů ropy denně. Jiný z expertů, Per Magnus Nysveen, pro změnu odhaduje, že produkce ropy z břidlic bude narůstat v průměru o cca 1,2 miliónů barelů ropy každý rok až do roku 2020.

Aktuálně platná dohoda členů kartelu OPEC (plus některých nečlenů) měla a má za cíl snížit světovou přezásobenost trhu ropou, čímž by se měla zvednout cena ropy, jejíž loňské minimum činilo méně než 30 USD za barel. Dnes se ropa WTI už obchoduje za více než 55 USD za barel. Jenže, má to háček: V tichosti totiž dál narůstá ropná produkce USA. Odhaduje se, že Spojené státy budou letos těžit průměrným tempem 9,2 miliónů barelů ropy denně a v roce 2018 pak rekordním tempem 9,9 miliónů. Úřad EIA uvedl, že v minulém týdnu činila ropná produkce USA rekordních 9,66 miliónů.

Otázkou tedy zůstává, zdali má prodloužení dohody OPEC o omezení ropné produkce za současné situace vůbec smysl respektive do jaké míry by bylo účinné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Goldman Sachs: Podíly v ropných společnostech by se mohly začít zhodnocovat

Staoil získala povolení pro investice na ropných polích Njord a Bauge v hodnotě 2,3 miliardy USD

ConocoPhillips si v závodě o ropné zisky vybralo pomalejší cestu

BP: Trh s ropou zůstává pesimistický ohledně snižování produkce OPEC. Cena ropy by mohla zůstat nízkáČti více
Ilustrativní obrázek

Analytici z Credit Suisse zvýšili doporučení pro akcie Goldcorp

Ilustrativní obrázek

Proč je tak důležitá petice proti regulaci bitcoinu v Jižní Koreji?

Ilustrativní obrázek

Některé vlády hrozí regulací kryptoměn včetně bitcoinu a některé akcie se propadají

Ilustrativní obrázek

Analytici z Wells Fargo zvýšili doporučení pro akcie Gilead Sciences

Ilustrativní obrázek

Pár EUR/USD posiluje víc, než by si ECB představovala

Ilustrativní obrázek

Společnost General Electric by se brzy mohla rozdělit

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.