OPEC se utápí v prognózách budoucí produkce ropy z břidlic

22:30 | Ne Ro | Diskuze

Předpovědi ročního růstu produkce ropy z břidlic se totálně různí: Pohybují se totiž v rozmezí od 300 tisíc barelů denně do 1,7 miliónu barelů ropy denně.

Foto: spino73

Členové ropného kartelu OPEC by se měli během svého setkání v příštím týdnu rozhodnout, zdali prodlouží aktuální dohodu o omezení produkce ropy i za březen 2018. Budou mít totiž nejspíš podporu i některých velkých producentů ropy, kteří členy OPEC nejsou, především Ruska. Jejich rozhodování nicméně komplikuje skutečnost, že se analýzy o budoucím vývoji těžby ropy z břidlic v USA naprosto liší. Jeden ze známých expertů na ropný trh, Andy Hall, tvrdí, že americký úřad EIA podceňuje letošní růst produkce ropy z břidlic o cca 300 tisíc barelů ropy denně. Jiný z expertů, Per Magnus Nysveen, pro změnu odhaduje, že produkce ropy z břidlic bude narůstat v průměru o cca 1,2 miliónů barelů ropy každý rok až do roku 2020.

Aktuálně platná dohoda členů kartelu OPEC (plus některých nečlenů) měla a má za cíl snížit světovou přezásobenost trhu ropou, čímž by se měla zvednout cena ropy, jejíž loňské minimum činilo méně než 30 USD za barel. Dnes se ropa WTI už obchoduje za více než 55 USD za barel. Jenže, má to háček: V tichosti totiž dál narůstá ropná produkce USA. Odhaduje se, že Spojené státy budou letos těžit průměrným tempem 9,2 miliónů barelů ropy denně a v roce 2018 pak rekordním tempem 9,9 miliónů. Úřad EIA uvedl, že v minulém týdnu činila ropná produkce USA rekordních 9,66 miliónů.

Otázkou tedy zůstává, zdali má prodloužení dohody OPEC o omezení ropné produkce za současné situace vůbec smysl respektive do jaké míry by bylo účinné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Indie koupila poprvé ropu v USA

Nigerijské ropné odbory hrozí stávkou

Cena ropy roste v očekávání omezení produkce

Plánovaná privatizace v Saúdské Arábii jde dopředu velmi pomaluČti více
Ilustrativní obrázek

Výhled pro měnový pár EUR/CHF podle forex analytiků ING

Ilustrativní obrázek

Guess překonala svými čtvrtletními výsledky očekávání analytiků. Akcie posilují po uzavření trhu o 10 %

Ilustrativní obrázek

Steve Wynn může prodat všechny své akcie Wynn Resorts za 2,2 miliardy USD. Chystá se převzetí společnosti?

Ilustrativní obrázek

H&M nabídne své produkty na online prodejní platformě Alibaba

Ilustrativní obrázek

Čínské regulační úřady žádají po Qualcomm více ústupků v plánované akvizici NXP

Ilustrativní obrázek

Akcionáři Tesla schválili plán odměn pro výkonného ředitele Elona Muska

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.