OPEC se utápí v prognózách budoucí produkce ropy z břidlic

22:30 | Ne Ro | Diskuze

Předpovědi ročního růstu produkce ropy z břidlic se totálně různí: Pohybují se totiž v rozmezí od 300 tisíc barelů denně do 1,7 miliónu barelů ropy denně.

Foto: spino73

Členové ropného kartelu OPEC by se měli během svého setkání v příštím týdnu rozhodnout, zdali prodlouží aktuální dohodu o omezení produkce ropy i za březen 2018. Budou mít totiž nejspíš podporu i některých velkých producentů ropy, kteří členy OPEC nejsou, především Ruska. Jejich rozhodování nicméně komplikuje skutečnost, že se analýzy o budoucím vývoji těžby ropy z břidlic v USA naprosto liší. Jeden ze známých expertů na ropný trh, Andy Hall, tvrdí, že americký úřad EIA podceňuje letošní růst produkce ropy z břidlic o cca 300 tisíc barelů ropy denně. Jiný z expertů, Per Magnus Nysveen, pro změnu odhaduje, že produkce ropy z břidlic bude narůstat v průměru o cca 1,2 miliónů barelů ropy každý rok až do roku 2020.

Aktuálně platná dohoda členů kartelu OPEC (plus některých nečlenů) měla a má za cíl snížit světovou přezásobenost trhu ropou, čímž by se měla zvednout cena ropy, jejíž loňské minimum činilo méně než 30 USD za barel. Dnes se ropa WTI už obchoduje za více než 55 USD za barel. Jenže, má to háček: V tichosti totiž dál narůstá ropná produkce USA. Odhaduje se, že Spojené státy budou letos těžit průměrným tempem 9,2 miliónů barelů ropy denně a v roce 2018 pak rekordním tempem 9,9 miliónů. Úřad EIA uvedl, že v minulém týdnu činila ropná produkce USA rekordních 9,66 miliónů.

Otázkou tedy zůstává, zdali má prodloužení dohody OPEC o omezení ropné produkce za současné situace vůbec smysl respektive do jaké míry by bylo účinné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Celosvětové rezervy ropy loni narostly

Cena ropy s optimismem analytiků Goldman Sachs nehne

Forex analytici CIBC očekávají rally na páru EUR/USD podle výsledků voleb

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,19 % na 20689,24 bodech

Ilustrativní obrázek

Cena ropy na světových trzích dnes roste. Trhy překvapil pokles zásob v USA

Citigroup: Šance na další omezení těžby ropy je 60 až 70 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

Německé akcie končí pondělní obchodování s oslabením

Ilustrativní obrázek

Společnost Hasbro vydala výsledek svého hospodaření za 3Q FY 2018

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedání ECB a data o HDP a inflaci v USA

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Amazon, Alphabet, Microsoft, McDonald’s, Visa, Daimler či DBK

Ilustrativní obrázek

Jsme jen krok od recese v Turecku

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.