OPEC by měl vědět, že se Rusko připravuje na levnou ropu

08:27 | Ne Ro | Diskuze

Že by Ruská centrální banka tušila něco, co zbytek světa ne?

Foto: Day Donaldson

Poslední dobou se hodně hovořilo o tom, že se členové OPEC opět setkají, aby prodiskutovali prodloužení období omezené ropné produkce. Ruská centrální banka však zdá se spíš počítá s cenou ropy někde poblíž 40 USD za barel. Ropa Brent, která se obchoduje s menší přirážkou oproti ruské exportní směsi Urals, vzrostla koncem roku o 16 % oproti stávající úrovni. V březnu pak ropa zaznamenala 10% pokles. Rusko je klíčovým partnerem pro dohodu o omezení ropné produkce OPEC, ačkoli není jeho členem.

Ruské ministerstvo financí, vládní kabinet i centrální banka jsou ale momentálně poměrně zdrženliví v očekáváních budoucího růstu, který je stále ještě z velké části poháněn cenami ropy. Tvůrcové ruské politiky v pátek uvedli, že počítají s průměrnou cenou ropy Urals v letošním roce na 50 USD za barel, nicméně taktéž počítají s jejím poklesem na 40 USD za barel na sklonku letošního roku. Také pro následující roky 2018 a 2019 počítají s cenou okolo 40 USD za barel. Ruská centrální banka vypilovala svoje předpovědi, opatrně pokračuje v kvantitativním uvolňování a svou konzervativní předpověď zdůvodňuje panující nejistotou na trhu s ropou. Ruský ministr financí taktéž v lednu zdůraznil, že počítá s cenou ropy na 40 USD za barel, načež oznámil, že centrální banka začne s navyšováním devizových rezerv, jakmile cena ropy překročí tuto úroveň. Jako důvod uvedl snahu odizolovat směnný kurz od ropné volatility. Mimoto, právě cena ropy 40 USD za barel byla použita pro výpočet ruského rozpočtu na 2017-2019.

Ačkoli došlo k určitému zotavení cen ropy, Rusko drží přílišný optimismus na uzdě s tím, že pokud k růstu cen ropy nakonec dojde, tak bude mile překvapeno. Má za sebou 65% propad z let 2014 a 2015, který značně uškodil ruskému rublu a byl příčinou pro nouzové zvýšení sazeb uprostřed noci, čímž přispěl k tomu, že se ruská ekonomika dostala do recese. Tržby z ropy a zemního plynu tvořily v roce 2016 celých 36 % důchodů ruského státního rozpočtu.

Dohodě OPEC o omezení ropné produkce nakonec podařilo odvrátit kolaps cen ropy a navrátit je k úrovni 55 USD za barel, což přispělo i k zotavení ruské ekonomiky. Spojení mezi ruským rublem a cenou ropy se letos oslabilo. Kleslo na svou nejnižší úroveň od srpna 2015. Nedávným důkazem oslabeného spojení může být, že ropa sice o víkendu klesla pod 50 USD za barel, nicméně rubl oslabil ani ne o 1 % (jelikož carry obchody z velké části vykompenzovaly pokles cen ropy).

 

Zdroj: Bloomberg

 

Na oficiální rozhodnutí OPEC o případném prodloužení omezení ropné produkce do druhého pololetí letošního roku si budeme muset počkat až do května. Víkendové zasedání OPEC v Kuvajtu by nám ale mohlo alespoň naznačit, jaké jsou šance, že k této dohodě dojde. Pokud se OPEC nepovede prodloužit platnost dohody o omezení ropné produkce, lze očekávat, že cena ropy ještě letos znovu klesne k úrovni 40 USD za barel.  A tak není vůbec divu, že ruská centrální banka i tamní ministerstvo financí spíše počítají se scénářem 40 USD za barel a připravují na něj ruskou ekonomiku.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy dnes oslabuje

Cena ropy dál roste

Ilustrační foto

Americké akcie vstřebaly středeční propad, pomohla jim i rostoucí cena ropy

Goldman: Zmrazení produkce ropy ve skupině OPEC zhatí prodej amerických rezerv

Deutsche Bank: Vše je o cenách

Cena ropy se drží na stabilní úrovni díky vysoké poptávce z ČínyČti více
Ilustrativní obrázek

PF Nonwovens zvolilo nové členy představenstva

Ilustrativní obrázek

Volvo přiznalo potenciální problémy s emisemi u svých nákladních automobilů

Ilustrativní obrázek

Goldman Sachs díky silnému investičnímu bankovnictví překonala očekávání

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson hlásí růst tržeb

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zaznamenaly rozkmitanou obchodní seanci

Ilustrativní obrázek

Důvěra německých finančních trhů v tamní ekonomiku klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.