Opční trh radí investorům nakupovat v případě poklesu

13:07 | Ne Ro | Diskuze

Obchodníci s opcemi nezakalkulovali do ceny možnou korekci, k níž by mohlo dojít během září respektive října, ačkoli existují pádné důvody k obávám. Opční trh však vysílá akciovým investorům zprávu, aby zůstali klidní a nakupovali v případě poklesu.

Foto: W4T

Nehledě na aktuální turbulence na trhu, opce indexu Standard & Poor's 500, které se používají k zajišťování akciových portfolií, jsou naceněny tak, jakoby se investoři neměli během několika příštích měsíců čeho obávat. To ovšem ostře kontrastuje s nedávno vydanými komentáři, které vesměs varují před tím, že by akcie mohly zažít poměrně ostrý propad. Existuje pro to i řada pádných důvodů, z nichž lze jmenovat kupříkladu vyostřený konflikt mezi USA a Severní Koreou, sezónní volatilitu trhu, výsledky z příštích zasedání centrálních bank či klasické drama okolo dosažení dluhového stropu vlády USA.

Výše uvedené rizikové faktory disponují potenciálem, který by mohl doslova rozsekat ceny amerických akcií podobně jako v minulosti. Opce indexu S&P 500 nicméně dále zůstávají naceněny bez započtení těchto rizik. Implikovaná volatilita indexu je na úrovni 10, což naznačuje, že index je naceněn pro denní pohyb menší než 1 %, což lze interpretovat i t ak, že investoři předpokládají, že akcie nadále porostou.

Analytička Mandy Xu z Credit Suisse, která se zaměřuje na deriváty, poznamenává, že opce S&P 500 nezapočetly do své ceny "žádné z možných rizik" ani pro září ani pro říjen, třebaže je kalendář nabitý událostmi, které by mohly mít velký dopad na akciový trh. Úroveň implikované volatility indexu vzrostla po úterním prudkém poklesu akcií, nicméně prémia indexu zůstala v podstatě stejná.

Pokud by investoři měli obavy, že primární růstový trend trhu je v ohrožení, křivka volatility indexu S&P 500 by se bývala stočila směrem nahoru. K ničemu podobnému ale zatím nedošlo.

Někteří investoři samozřejmě nastalé situace využívají ke svému prospěchu - což lze očekávat - s cílem náležitě zajistit svá portfolia.

Mnoho investorů hledá ve volatilitě akcií taktickou příležitost. Kolísání cen akcií používají jakožto nástrojů k monetizaci v krátkodobém horizontu a využívají k tomu opce indexu volatility CBOE.

Hodnota VIX call opcí má tendenci růst, když se akciový trh prudčeji propadne. Call opce jsou zpravidla poměrně laciné a mohou být výjimečně lukrativní pro kohokoli, kdo se strefí do nějakého výraznějšího pohybu akciového trhu. Investoři mohou z malé sázky vytřískat mnoho. Obchody sice nezřídka končívají bez zisku, to je ale poměrně malá daň za loterii tohoto typu.

Ačkoli analytici opětovně varovali před tím, aby se obchodníci vyvarovali kupčení s volatilitou, pokušení je zdá se pro mnohé z nich až příliš velké, než aby uposlechli. Pokud jste jedním z nich i vy, můžete zvážit nákup říjnové 18 USD VIX call opce okolo 1,10 USD a prodej říjnové 24 USD call opce za 0,55 USD. Obchodní riziko 0,55 USD při maximálním zisku 5,45 USD, pakliže VIX bude v době expirace na 24 USD.

(Upozornění: VIX opce jsou naceněny z VIX futures. Často citovaný index volatiliti či strachu VIX se neobchoduje. Jde jen o ukazatel. Nakoupíte-li call opce VIX, nejde o spekulaci, která by se týkala tohoto ukazatele. Tohoto rozdílu je třeba si být vědom.)

Nejednou v minulosti padlo stále ještě platné doporučení, že většině investorům lze doporučit prodej put opcí a nákup akcií burzovní společnosti CBOE Holdings (CBOE). Zmiňovaná společnost totiž vlastní a exkluzivně uvádí hodnotu VIX, načež profituje z nárůstu či poklesu volatility.

Závěrem je třeba si uvědomit, že jakýkoli býčí trh - i tento - jednoho dne skončí a medvědi, kteří několik let spali, se rázem probudí a cokoli jim přijde do cesty - rozsápou. Než k tomu dojde, Jim Strugger z MKM Partners, investiční stratég specializující se na deriváty, radí: Nakupujte při poklesu.

 

Zdroj:barrons, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Opce jako všestranný nástroj

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes oslabuje vlivem výprodejů na akciových trzích i zvyšující se těžby

Ilustrativní obrázek

Ackman ukončil svou krátkou pozici v Herbalife

Ilustrativní obrázek

Binární opce: podvod, nebo příležitost?

Ilustrativní obrázek

Bývalý forex obchodník banky Barclays je obviněn z podvodu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.