Opční trader: Trading je byznys, který můžeme dělat v doma v pyžamu

26.06.2017 14:16 | Redakce W4T | Diskuze

Opce a opční obchodování není rozhodně pro každého. Nicméně i přes svoji poměrně komplikovanou formu si získává stále více a více příznivců. Na to kde a jak správně začít a na co si dát pozor, jsme se zeptali opčního tradera a lektora Dominika Kovaříka.

Dominik Kovařík
Foto: Dominik Kovařík

Jakým opcím dáváte přednost klasickým nebo binárním? Jak se od sebe tyto dva pojmy vůbec odlišují, v čem jsou tyto opce rozdílné?

Děkuji za tuto otázku. Ptá se mě na to hodně lidí a většina si myslí, že obchoduji s Binárními opcemi. S binárními opcemi nemám žádné zkušenosti a neobchoduji je. Obchoduji americké opce, které investoři, velké hedgové a investiční fondy používají ke svým strategiím a hedgováním svých pozic na trhu. Obchoduje s nimi např. i velmi známý investor Warren Buffett. U Binárních opcích si zvolíte čas a vsázíte na to, že se cena udrží pod nebo nad určitou úrovní v určitém čase, v průběho do tohoto obchodu nemůže zasahovat a máte omezený zisk i ztrátu. Americké opce, se kterými obchoduji nemají s Binárními moc společného. Zvolíte si časový interval, ale opce můžete kdykoliv v průběhu uzavřít nebo uplatnit, při nákupu máte omezené riziko a neomezený zisk, při výpisu naopak a máte daleko více možností, jak obchod provést.

 

Proč si myslíte, že opční obchody zatím nejsou v Česku příliš běžné ?

Myslím, že většina lidí vnímá opce, jako konzervativní a složité nástroje pro obchodování na burze. Do opcí se lze na začátku velmi snadno zamotat, protože nabízí daleko více možností, jak obchodovat určité podkladové aktivum. Cena opce není ovlivněna pouze cenou podkladového aktiva, ale hraje zde velkou roli čas, volatilita a další faktory, které ovlivňují cenu opce. Ze začátku se mohou jevit složitě a to může začínajícího tradera odradit. Myslím, že je to dané také tím, že na různých webech jsou dostupné pouze teoretické informace o opcích, ale velmi málo informací a ukázek z praxe. Pro mě jsou opce nástrojem č. 1 pro obchodování. Jsou levnější a efektivnější variantou, jak obchodovat s akciemi.

 

A je lepší začít s evropskými nebo americkými opcemi?

Osobně obchoduji převážně americké akcie a většinou kupuji nebo vypisuji americké opce. Je několik rozdílů mezi evropskými a americkými akciemi z nichž myslím, že největší je ten, že americké opce lze uplatnit kdykoli v průběhu, ale evropské až po expiraci. Tím způsobem, jak obchoduji s opcemi, tak je nikdy nenechávám uplatnit. Své pozice téměř vždy uzavírám před expirací a vydělávám tak na pohybu ceny opce.

 

Existuje nějaký český obchodník nebo česká platforma na opce?

O žádné bohužel nevím. I kdyby existovala, tak myslím, že stejně těžko dosáhne na služby a poplatky, které nabízí brokeři v USA. Je tam přeci jen velká konkurence, to má za následek velmi nízké poplatky a platformy, které nabízí jsou na profesionální úrovni.

 

Na jaké platformě obchodujete třeba vy a proč? 

Primárně obchoduji u TradeStation, kde provádím veškeré analýzy, mám tam naprogramované scany na základě strategií, které mi neustále procházejí trhy a hledají nové příležitosti. Obchoduji tam jak opce, tak i akcie. Líbí se mi zobrazování grafů, přehlednost, radar screen, developerské prostředí, přijatelné poplatky a rychlost plnění. Také mám účet u Interactive Brokers, který mám zaměření na konzervativnější obchody a dlouhodobější investování. Vše ale analyzuji u TradeStation.

 

Jakým opcím dáváte přednost? Akciovým, komoditním nebo jiným?

Aktuálně dávám přednost akciovým opcím. Komodity, měny a indexy obchoduji s opcemi také, ale prostřednictvím ETF. Akcie nabízí pro moje strategie daleko větší příležitosti pro větší zhodnocení, je jich více a lépe se mi z nich skládá celé portfolio.  

 

Dominik Kovařík obchoduje akcie, komodity a měny s opcemi od roku 2008. Prošel mnoha osobními kurzy a semináři do kterých investoval stovky tisíc korun a každý rok stále do vzdělání investuje.
Mohlo by vás také zajímat:

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Jan Kaška z Charles Bridge Global Macro Fund: Kryptoměny chápeme jako novodobé zlato plnící funkci uchovatele hodnoty

doc. Ing. Karel Brůna, Ph.D.

Přední český ekonom: Současný svět je natolik složitý, že je opravdu velmi obtížné, i když se snažíte poctivě udělat analýzu, dosahovat slušných predikčních výsledků

Pavel Sehnal, ODA

Šéf ODA: Je chybou, že slušný a pracovitý člověk jako je Petr Nečas byl z politiky odstraněn

Okamura: Volby u nás přestávají být demokratické. Doba se začala velmi podobat období nástupu fašismu ve 30. letech

Akcie Monety na 75Kč jsou spíše k nákupu než k prodeji. Dividendová politika Monety je nastavena více než atraktivněČti více

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,23 % na 23273,96 bodech

Under Armour možná přestane nabízet některé typy venkovního oblečení

Akcie Foot Locker se dnes dotkly svého víceletého minima

Google vyšetřuje domnělé problémy displejů telefonů Pixel 2 XL

Seagate uzavřela dlouhodobou dohodu s paměťovou divizí Toshiba

Akcie General Electric skokově oslabily. Analytici z BAML jsou ale optimisty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.