Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

09:55 | Mar Ve | Diskuze

„Vydělávat na binárních opcích při obchodování ručně podle mě možné není. I pokud byste měli výdělečnou strategii, dostane Vás do červených čísel lidský faktor,“ říká profesionální opční stratég.

Foto: Pavel Bambásek

Dobrý den, mohl byste nejprve popsat, jakým způsobem jste se dostal k obchodování opcí a co vás vedlo k založení webu bluetrader.cz?

Dobrý den, zdravím Vás i čtenáře. Osobně jsem si zkusil v obchodování různé oblasti, od klasických akcií, přes komodity, až jsem narazil na opce. Z nějakého důvodu mě opce zaujaly. Vždycky jsem měl rád matematiku, tak asi proto. U opcí mi začalo obchodování jít, dost věcí mi díky nim docvaklo.

Mám zkušenosti s tvorbou webových stránek, rád píšu a mým koníčkem je osvěta o akciových trzích a investování vůbec. Logicky jsem si tedy založil blog, i když poslední dobou nemám moc času psát články. Ale další určitě budou a budou zajímavé. 

 

Věnujete se především obchodování opcí. Jakým způsobem vyhledáváte obchodní příležitosti a jaké strategie nejčastěji využíváte?

Začal jsem s opcemi tak, že jsem si naprogramoval vlastní nástroj na vyhledávání levných a drahých opcí na akciích. Fungovalo to překvapivě dobře, a tak jsem tuto metodu postupně zdokonaloval. Dnes už používám pokročilejší programovací jazyk C, mám lepší data než tehdy a obchoduji na více podkladech. Princip je ale stále stejný, prohledávám trhy a hledám levné nebo drahé opce.

Jde prostě o to pochopit, kde se bere cena opcí a jak si sám určit, zda je opce drahá nebo levná.

Představte si, že sázková kancelář přijímá sázky na výhru Zemana ve volbách. Tisíc lidí si vsadí, že vyhraje Zeman a jeden si vsadí na výhru Drahoše. Zdá se tedy, že férový kurz je 1000:1. Jenže šance na výhru Drahoše je o hodně vyšší. Na tom jako sázející můžete vydělat. Trh určuje cenu opce podle nabídky a poptávky, ale jaká je skutečná pravděpodobnost jejich uplatnění je věc jiná.

 

Myslíte, že jsou opce vhodné pouze jako doplněk klasického akciového portfolia, nebo mohou sloužit jako primární obchodní instrument?

Opce se hodí jako doplněk k akciím a můžou být i hlavním obchodním nástrojem, záleží na povaze tradera. Každý by si měl najít obchodní přístup, který mu vyhovuje. Dlouhodobým akciovým investorům se líbí několikaleté nebo dokonce celoživotní obchody. Já obchoduji něco jiného a tak je mi jedno, co dělá akciový obchodník, i kdyby byl veleúspěšný. Stejně tak by si každý měl najít svůj způsob a toho se držet, nesejít z cesty vábením Sirén.

Klasický akciový obchodník může opce využít pro zajištění portfolia. Opce se dají chápat jako pojištění. Čím déle stoupá americký trh, tím spíš se blíží korekce. Recese je za rohem a je dobré se na to připravit. Americká recese nejspíš způsobí recesi na celém světě. Další možností jsou jednoduché opční obchody zajištěné drženými akciemi. Třeba taková jednoduchá strategie covered call vůbec není špatná.

Kdo chce mít opce jako hlavní činnost, ten by se měl vrhnout do pochopení jejich počítání, vlivu času na cenu opcí a do pochopení co je drahá a co levná opce. Cena opcí se skládá z víc parametrů a pokud si to chceme zjednodušit, můžeme si přepočítat cenu opcí na implikovanou volatilitu. 

 

S jakými jednoduchými strategiemi by měl nováček ve světě opcí začít? 

Kliknout do platformy a udělat obchod umí každý. Podle mě je potřeba začít pochopením opcí jako takových, pochopit co je levná a co drahá opce a umět to sám rozpoznat. Na začátek jsou podle mě hezké třeba knížky od Euana Sinclaira.

U opcí se běžně nazývá strategií kombinace více opcí dohromady. Podle mě to nejsou strategie, jsou to jen různé deriváty, čili odvozeniny od podkladu. Opce lze různě skládat dohromady a vytvořit si derivát dle aktuálních potřeb. Za strategii bych spíš označil „proč dělám obchod, který dělám a jak chci dosáhnout zisku – kde je moje výhoda?“

Můžete mít třeba strategii na prodej drahých opcí. Vytipujete si index nebo akcii, kde jsou zrovna drahé opce (čili jinak řečeno kde je relativně vysoká implikovaná volatilita) a pak si zvolíte kombinaci opcí, kterou takový obchod provedete. To může být klidně jednoduchý vertikální spread nebo prodej opce zajištěný podkladem, dejme tomu podle delty, čili delta hedge.

 

Využíváte při vlastním tradingu spíše jednodušších opčních kombinací, nebo si libujete v kombinaci klidně i několik opcí dohromady?

Osobně se v tomto držím jednoduchosti a dohromady na jednom podkladu kombinuji maximálně čtyři opce, spíš jen dvě nebo jednu. Jiná věc je řízení celého portfolia, kde si hlídám expozice s ohledem na korelaci s akciovým indexem. Dnes je celý svět provázaný a propady na americkém indexu vyvolají propady všude po světě. Nejjednodušeji se dá říct, že nemůžu mít všechny pozice na jih od trhu, to bych si příliš zvyšoval „fat tail“ riziko.

 

Obchodujete pouze vlastní obchodní účet, nebo spravujete také cizí kapitál?

Obchoduji s jedním obchodním účtem, na kterém jsou mé prostředky i prostředky investorů. Zřídil jsem pro tento účel kvazi fond Premium Capital s.r.o. Vstup je možný pouze pro mé kamarády a známé. Uvidíme, jak se mi bude v obchodování dařit a z toho bude vyplývat další vývoj.

 

Hledáte v současné době nové spolupracovníky?

Aktuálně bych rád našel další šikovné a spolehlivé programátory pro programování opčních strategií. Nabízím možnost naučit se obchodovat na trzích a samozřejmě výdělek.

S kolegy používáme platformu ve skriptovacím jazyku velmi podobném C. Pokud to někoho zaujalo, prosím napište mi přes kontaktní formulář na webu premiumcapital.cz, rád se s Vámi sejdu a vše vysvětlím.

 

Jak dlouho trvá stát se full-time opčním obchodníkem a jak velký obchodní účet je k tomu třeba?

Mně osobně trvalo roky, než jsem se na trzích rozkoukal a pochopil, jak to vlastně celé funguje. Je to podobné jako změna oboru.

Představte si, že jste programátor a chcete se stát obchoďákem. To je skutečný příklad mého kamaráda. Už nechtěl sedět celé dny u počítače. Chtěl více kontaktu s lidmi, ale zachovat si dobrý příjem. Trvalo mu 3-5 let, než se dostal na stejný příjem, jako měl v pozici programátora. Podobně je to podle mě se vstupem do obchodování na akciových trzích. Pokud se v tom nepohybujete, je to pro Vás vstup do zcela nového oboru.

Zda se Vám jako obchodníkovi bude dařit, bohužel nevíte předem. Je to podobné jako u řemesla. Dvacet lidí se vyučí instalatérem, ale skvělí instalatéři jsou z toho jen dva. Čím to je? Zda se stanete dobrým v obchodování zjistíte podle mě až když to zkusíte, dřív ne. A ta „zkouška“ zabere několik let.

Dobrou zprávou je, že pokud Vás tento obor bude bavit, i když nebudete úspěšní obchodníci, můžete najít mnoho dalších uplatnění. Není to tedy čas vyhozený do koše. Jen si musíte ujasnit, zda je to opravdu obor, kterému se chcete profesionálně věnovat. Někteří lidé vidí tento obor poněkud pohádkově. Ve finále je to hodně sezení u počítače, je to stresující jako každá jiná práce a vysokých výdělků dosáhne jen pár lidí. Obecně výdělky odpovídají nasazení a důvtipu.

Ještě bych k tomu rád dodal, že s obchodováním nemusíte začít samostatnou prací sám se sebou, tak říkajíc ze svého počítače, jako jsem to udělal já. Je to podle mě zbytečně složitá cesta. Setkal jsem se s obchodníkem, který na to šel zcela jinak – přišlo mi že dost chytře. Věděl, že se chce věnovat akciovým trhům a tak začal pracovat u brokera. Díky tomu získal cenné know-how a zákulisní informace.

 

Většina hlavních akciových indexů se nachází blízko historických maxim. Americký trh je v nepřetržitém býčím trendu již téměř 9 let. Jakou opční strategii lze použít, pokud bychom chtěli v aktuálních tržních podmínkách dosáhnout výnosu nad úrovní trhu?

Já Vám tady bohužel nemůžu dát zázračný návod na vysoké výdělky. Neznám ho. Mohl bych tady rozepsat své strategie, ale jednak jsou k nim potřeba naprogramované nástroje a jednak minimálně polovina úspěchu tkví v jejich aplikaci a celkovém řízení portfolia. Strategie nemají smysl, pokud si na ně nepřijdete sami. Snadný návod neexistuje a s tím je potřeba se smířit.

Dovolím si malou poznámku pro lidi postižené zlatou horečkou: Pokud jsou akciové trhy místem, kde se s vysokou pravděpodobností dají vydělat velké peníze, nemělo by se to někde projevit? Podívejte se na seznam sto nejbohatších lidí světa. Čistokrevné akciové obchodníky tam najdete asi dva a jsou to podnikatelé, nikoliv sólo obchodníci. Jen dva ze sta a jsou to majitelé velkých firem se stovkami zaměstnanců. Akciový trh prostě není továrna na peníze. Daleko větší šanci uspět máte v podnikání v oboru s menší konkurencí. Nicméně někoho to k trhům táhne a určitě je skvělé dělat to, co Vás baví. Peníze ale samy o sobě nejsou kvalitní motivace, to člověka nenaplňuje a není to dostatečná opora ve špatných časech.

 

K obchodování využíváte služeb brokera Interactive Brokers, jež je znám velmi nízkými poplatky především pro aktivní obchodníky. Doporučil byste tohoto brokera i začínajícím traderům, kteří ovšem neprovádí v průběhu měsíce příliš velké množství transakcí?

Řekl bych, že jde především o velikost účtu. Minimální částka pro založení účtu u Interactive Brokers je deset tisíc dolarů. Pokud chcete na trzích obchodovat minimálně s touto částkou, pak jsou Interactive Brokers dobrou volbou. Nevím přesně jaké mají minimální měsíční poplatky pro neaktivní obchodníky. To je potřeba si prověřit předem.

Kromě nízkých poplatků vidím výhodu v tom, že u „íbéček“ můžete mít peníze v korunách a posíláte je na jejich český účet. Uvidíte je na účtu druhý den a nemusíte je měnit na cizí měnu, i když kupujete zahraniční akcie. Mají měnové půjčky. To mi připadá pro začínajícího obchodníka lákavé, aby mu do obchodů nevstupovalo měnové riziko. Další výhodou „íbéček“ je přístup na mnoho světových burz. Měl jsem srovnatelné nabídky od jiných brokerů, ale umožňovali obchodování jen v USA, což mi nevyhovuje.

 

Pojďme se podívat na poměrně populární instrument – binární opce. Je podle vás vůbec možné pomocí binárních opcí dlouhodobě vydělávat?

Je i není.

Vydělávat na binárních opcích při obchodování ručně podle mě možné není. I pokud byste měli výdělečnou strategii, dostane Vás do červených čísel lidský faktor.

Jiná věc je obchodování binárních opcí pomocí automatu. Před rokem vyšel na toto téma článek od vedoucího programátora platformy Zorro trader, která umožňuje vyvinout systém „klikání na binární opce za Vás“. Díky Zorru si můžete (nechat) naprogramovat automat na binární opce, který za Vás obchoduje, aniž by to poskytovatel binárních opcí věděl – program jakoby kliká na webové stránce na čudlíky za Vás.

Pan Lotter v článku došel k závěru, že je poměrně snadné vytvořit automat, který bude vydělávat na binárních opcích na krátkých časových intervalech. Při klasickém obchodování by Vás při stejném systému zabily poplatky. U binárních opcí vychází poplatky výrazně levněji. Díky tomu systém, který by byl jinak nefunkční, bude vydělávat.

Tak v čem je problém? Problémy jsou dva. Jednak poskytovatelé binárních opcí automaty zakazují a jednak se dost často jedná o nepoctivé firmy s pokroucenými platformami. Mají v platformách schovaná „kazítka“ obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem, neradi vyplácejí peníze a až podezřele často krachují.

 

Zdá se tedy, že hon za výdělkem u binárních opcí je především honem na poctivého poskytovatele, který povoluje obchodování automatem. Existuje vůbec takový?

Uvedený článek od pana Lottera najdete zde. Osobně jsem se binárními opcemi nikdy nezabýval, jen jsem si o nich ze zvědavosti něco přečetl.

 

Obchodování s binárními opcemi je opředenou řadou obvinění z podvodu. V USA a Kanadě zasahují dohledové orgány tvrdě proti podvodným společnostem, ve Francii a Nizozemí jsou zakázány jakékoliv reklamy na binární opce. V Belgii či Izraeli byly binární opce úplně zakázány s tím, že se jedná o gambling a ne legitimní způsob obchodování. Souhlasíte s tímto tvrzením, nebo si myslíte, že jde stále o regulérní způsob tradingu?

Pokud se jedná o obchodování binárních opcí ručně, považuji je za gambling, podobně jako ruční intradenní obchodování na minutových datech apod. Cílem binárních opcí podle mě není poskytnutí seriózního nástroje profesionálním obchodníkům. Jejich cílem je poskytnout amatérům možnost velmi jednoduše si „zahrát trhy“.

Příkladem je můj kamarád, který přišel do styku s binárními opcemi díky reklamě na internetu. Našel si pak informace o „zaručeném systému“, který komusi fungoval. Tvrdil mi, že zaručeně vydělá. Vysvětlil jsem mu statistickou nevýhodu na jeho straně (vyplývající z nastavení binárních opcí 100:80) a zeptal se ho, proč nechce obchodovat klasicky na trzích. Pokud opravdu má zaručený systém, vydělal by spíš. „To je moc složité, tady kliknu, hned vidím výsledek a je to česky,“ odtušil.

Pokud některý čtenář nechápe, jak může nefunkční obchodní systém produkovat profity, doporučuji článek na mém webu Jak se vyrábí podvodný automatický obchodní systém s průkazným rokem obchodování.

 

Mělo by podle vás dojít k přísnější regulaci binárních opcí ze strany ČNB, případně až k jejich úplnému zákazu?

Podle mě by se měly binární opce spíš řídit pravidly pro hazardní hry, s nějakými specifiky právě pro binární opce. Nemám to ovšem nastudované až tak podrobně a už vůbec nemám politické ambice vyvíjet v tomto směru jakoukoli aktivitu, jen říkám svůj názor.

 

Pokud se přece jen rozhodnu binární opce obchodovat, jak postupovat při výběru brokera tak, abych nenaletěl některému z podvodníků?

To netuším, ale přeji Vám hodně štěstí a nezapomeňte si na tu jízdu vzít helmu.

 

Proč si myslíte, že jsou binární opce mezi Čechy tak populární? Jde především o možnost rychlého výdělku, na kterou někteří brokeři lákají, nebo je v tom něco jiného?

Je to stejné jako u hazardních her. Je to prodej naděje a ta umírá poslední. Mizivou pravděpodobnost výdělku u klasické loterie už dnes chápe snad každý. Binární opce jsou nové a pro laika ne tak snadno uchopitelné. Obchodníci s nadějí se nejspíš vždy postarají o to, aby ve společnosti byly v tomto směru nějaké novinky. Je to velký byznys.

 

Nyní k aktuálním trhům. Máte právě v hledáčku nějakou příležitost, kterou se chystáte zobchodovat? Pokud ano, mohl byste popsat jakým způsobem to provedete?

Já budu dál hledat levné a drahé opce a doporučil bych každému to samé. Jeden tip sem napsat nemůžu, protože já dělám obchodů víc najednou a to tvoří celkový výsledek. Když sem náhodou napíšu zrovna tip na obchod, který nevyjde, tak to nebude dobrá ukázka. Bylo by to taky k ničemu, můj názor se může změnit a to už se čtenář nedozví.

Z jiných obchodů mi aktuálně nepřipadá špatné koupit zlato, klidně v něm mít 5-10% portfolia. Je to ale silně spekulativní obchod s horizontem několika let. Odposlouchal jsem tuto radu od Raye Dalia a připadá mi dobrá. Dalio je vůbec velmi zajímavá osobnost, doporučuji si o něm najít víc informací.

 

Mimo opcí se věnujete také akciím. Jaké tituly se nachází ve vašem dlouhodobém portfoliu a na základě čeho jste se pro ně rozhodl?

Dlouhodobě držím např. ČEZ a pořád mi nepřijde špatné ho koupit, i když poslední dobou o něco vystoupal.

Udělal jsem si před více než rokem malinkou analýzu ČEZu a vyšlo mi, že jeho cena je férová. S ohledem na výši dividendy a ekonomický cyklus ČR mi tím pádem připadal lákavý a v průběhu pár měsíců jsem kupoval.

Nekupoval jsem najednou celou pozici, ale rozložil nákup do několika měsíců. Přesné dno nejde trefit. Postupné nákupy a prodeje akcií používají i velikáni jako Warren Buffett. Snižuje se tím riziko. Za dividendy vždy dokupuji další akcie.

Česká Republika je v pěkné expanzi a to se podle mě odrazí v cenách českých akcií. Samozřejmě se nesmí stát nějaká špatná událost nebo začít americká recese, která nejspíš strhne do recese celý svět. Jestli všechno půjde dle očekávání, budou české akcie podle mého názoru teď jeden až tři roky stoupat. ČEZ bych nepovažoval za obchodní tip roku, ale mít v něm pár procent portfolia mi připadá dobré. Je to jen můj osobní názor, každý se musí rozhodnout sám za sebe.

 

Pokud se ještě vrátíme k začínajícím opčním obchodníkům, jaké chyby dělají podle vás nejčastěji? Čemu by se měli v začátcích určitě vyhnout?

Největší chybou je začít obchodovat bez dostatku kapitálu. Takoví lidé mají sklony příliš riskovat a zpravidla přijdou o všechno. Ono je to logické – s malým účtem bez přehnaného rizika nic nevyděláte – takže prostě riskujete. S malým účtem má také člověk pocit, že vlastně o moc nejde. „Tak si můžu zariskovat,“ řeknete si.

Neexistuje možnost, jak vydělat na trzích stovky procent, jedině s obrovským rizikem. Vysoké riziko v překladu znamená, že jeden ze sta dosáhne pohádkového zhodnocení, ale 99 lidí prodělá všechno. Je to pořád lepší než Sazka, ale stejně mi to nepřipadá lákavé.

Promyslete si předem realistický finanční plán a zda má pro Vás obchodování vůbec smysl. Pokud máte účet sto tisíc korun, budete obchodovat rozumně a šikovně, vyděláte třeba 20% - to je dvacet tisíc za rok (před zdaněním). Abyste ale uměli obchodovat šikovně a rozumně, musíte se trhům několik let věnovat. Z toho Vám vyjde hodinová sazba nula nula nic.

Z toho vyplývá, že obchodování s malým účtem má smysl jedině na učení. Váš cíl by neměl být obchodování s vlastním malým účtem, to by bylo velmi neefektivní využívání své nejcennější komodity – času. V tomto byznysu se vydělává na správě cizího kapitálu. Tedy pokud nejste miliardář, ale pak asi sám nebudete obchodovat – pak peníze svěříte někomu, kdo ten malý účet má a přitom obchodovat umí.

Mým cílem vždy byla správa cizích prostředků. Vždy jsem věděl, že pokud zvládnu obchodování, musím následně dosáhnout páky formou navýšení kapitálu od třetích stran. Jinak by to nemělo smysl.

 

Získat kapitál z vnějšku je také dobrý test Vašich schopností. Pokud nejste připraveni na správu cizího kapitálu, proč si myslíte, že na správu vlastního kapitálu připraveni jste? Pokud Vám nikdo kapitál nesvěří, neznamená to, že jste na obchodování ještě neuzráli?

Jinou věcí je, že zvládnout obchodování na trzích je cesta obtížná a dlouhá. Pokud si někdo chce vybrat obchodování z důvodu snadnosti, tak to se vůbec neshoduje s mými zkušenostmi. Trhy jsou zajímavé svou složitostí, je to výzva, neustále se mění a je třeba se vzdělávat a učit novým věcem. Jsou výtečným hracím polem pro lidi, kteří potřebují intelektuální vyžití.

 

Kde byste doporučil hledat relevantní zdroje o opčním obchodování?

Dnes je zlatým zdrojem informací internet, v podstatě si s ním vystačíte. Z autorů knížek se mi líbí například již zmíněný Euan Sinclair.

Pokud by se čtenáři chtěli podívat na mé weby, jsou to: bluetrader.cz – blog o opcích, akciích a investování vůbec – na webu se pod každým článkem můžete zaregistrovat k odběru novinek a premiumcapital.cz – firemní web – pokud jste šikovný a spolehlivý programátor a máte zájem naučit se obchodovat na trzích a pracovat na našich strategiích, prosím napište mi zprávu z formuláře na tomto webu.

Pavel Bambásek je opční stratég. Vyvíjí strategie pro obchodování na kapitálových trzích. Strategie jsou reálně obchodovány na burze s opcemi. Má zkušenosti s dalšími instrumenty na burze, jako jsou akcie a komodity (spready). Vyzkoušel si různé obchodní styly, přes intradenní obchodování indexových ETF, až po fundamentální analýzu akcií. Do jeho oblasti zájmu patří samozřejmě také nemovitosti a pozemky, jakožto tradiční dlouhodobá aktiva. Okrajově se zabývá drahými kovy (zlato, stříbro) a mincemi.
Mohlo by vás také zajímat:


Dominik Kovařík
Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stanislav Křeček: Zažíváme selhání elit a krizi autorit

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Petr Hanke: Automobil je zdroj radosti z pohybu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - rozhovor s Filipem Kaczmarzykem

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebouČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.