Omezené možnosti Bank of Japan

20.09.2016 09:47 | Swissquote Ltd | Diskuze

Při pohledu na nabitý program zasedání centrální banky, které se koná tento týden, je možné, že BoJ bude mít na finanční trhy nejhlubší dopad.

Foto: Day Donaldson

Neočekáváme změnu depozitní úrokové sazby ani výrazný posun v programu kvantitativního uvolňování. Ploché výnosové křivky, na něž si trh už pomalu zvykl, se nyní zvedají. Úrokové sazby, především dlouhodobé sazby, rychle stoupají, protože naděje na další výrazné uvolňování monetární politiky je zřejmě ztracená. Směr agresivní strategie kvantitativního uvolňování BoJ je kritický pro omezení globálních zisků. Pokud by zběžný odhad nezvyklé politiky BoJ naznačoval zastavení nákupů dluhopisů, zisky by prudce zareagovaly. Ale vzhledem k ustávání politických pokusů a skutečnosti, že BoJ vlastní více než třetinu japonských dluhopisů, existuje jasné omezení růstu.

Účinnost monetární části „abenomiky“ se otevřeně zpochybňuje. Inflace měla dosáhnout do poloviny roku 2015 2%, ale nyní je blízko 0,5%. Růst se zastavil a HDP za 2. čtvrtletí vykazuje zanedbatelný růst 0,2%, zatímco oslabený JPY, klíč k japonskému oživení, zcela zvrátil kurz. V Japonsku si začínají uvědomovat, že současná strategie nefunguje a pokračovat v tom dál by mohlo vést ke zklamání. V souladu s debatou na CNBC si myslíme, že BoJ bude první centrální banka, která „narazí do zdi“. Jakmile k tomu dojde, BoJ ztratí kontrolu, protože její monetární politika při prosazování důvěryhodné strategie nebude účinná. Primární politická opatření v době záporných sazeb, konkrétně kvantitativní uvolňování a nákup dluhopisů soukromého sektoru, už nemají požadovaný dopad, jmenovitě na oslabení JPY.

Neočekáváme žádnou změnu, ani další záporné sazby. Pokud Fed nechá sazby nezměněné, jak očekáváme, potom se USDJPY zřejmě dostane pod 100.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.