Okamura: Volby u nás přestávají být demokratické. Doba se začala velmi podobat období nástupu fašismu ve 30. letech

09:15 | Alena Štika Hechtová | Diskuze

Když se pokoušel při minulé prezidentské volbě Tomio Okamura obsadit pozici hlavy státu, neuspěl – údajně prý kvůli falešným jménům na podpisových arších. Jak to dopadlo? A jaké ambice má nyní – krátce před volbami do Poslanecké sněmovně? Co ho tíží, před čím varuje a jaké jevy považuje za alarmující? Nejen o tom nám pověděl v exkluzivním rozsáhlém rozhovoru.

Foto: Wikimedia, Michal Klajban

Finišují prázdniny a také předvolební kampaň. Jaká atmosféra vládne nyní ve vašem hnutí?

Atmosféra je skvělá! V SPD je v tuto chvíli přes 11 tisíc lidí, máme přibližně 7 tisíc členů, další 4 tisíce lidí čekají na přijetí, které je v řízení. Podali si totiž přihlášku v uplynulých dvou měsících. Jsme mladé hnutí, uspěli jsme v minulém roce výrazně v krajských volbách (vloni v říjnu) - celkem v 10 krajích ze 13. V Ústeckém kraji jsme dokonce v koalici. Naši lidé jsou plni odhodlání a energie prosazovat náš politický program. Všímám si toho, protože každý víkend, v podstatě asi jako jediný politik i mimo předvolební období, jezdím celoročně na setkání s lidmi.

 

Jste spokojeni s tím, co ukazují průzkumy nebo věříte tomu, že jsou, jak už se stává bohužel zvykem, ne zcela věrným obrazem skutečnosti?

Průzkumy jsou do značné míry zmanipulované, což už ukázala i moje zkušenost. Protože vždy volby ukázaly, že jsem měl nakonec o nějaká 3,4 procenta víc, než se v těch průzkumech před volbami prohlašovalo. Když si třeba vzpomenu na moji kandidaturu do Senátu, Zlínská příloha Mf Dnes ústy politologů Baťovy univerzity ze Zlína tvrdila, že se Okamura nedostane ani do II. kola. A vyhrál jsem nakonec jak první kolo, tak i to druhé. To tu naši vynikající atmosféru nemůže rozhodit.

 

Nepřipouštíte si tedy, že by mohlo dojít k fiasku?

Jestli situace bude pokračovat tak, jak pokračuje, náš výsledek bude mezi 8 až 10 procenty – to myslím, odhaduji správně. Samozřejmě čím víc budou pokračovat hádky ostatních politických stran, kde už všichni vidí v podstatě,  že nejenom že není líp, ale že i všechny ostatní strany mají nějaké máslo na hlavě. Jejich vrcholní představitelé jsou buď za něco obviněni, nebo ty strany předváděly řekl bych velice špatnou politiku historicky – jako byly privatizace, restituce, OKD, letouny Cassa, Pandury – a jiné obrovské nedořešené kauzy. Jediný Okamura je vlastně v tuto chvíli ten, na koho nikdo nic nenašel, i když se všichni hodně snažili.

Teď, když se odhaluje dění kolem Andreje Babiše i dalších lidí z jeho hnutí, je jasné, že potřeba programu přímé demokracie a toho, že politici budou mít přímou odpovědnost, je nutná. Stejně jako to, aby měli lidé na ty politiky bič třeba ve formě přímé odvolatelnosti. Jsou to nutné mechanismy, které je třeba zavést, aby republika mohla fungovat. Myslím, že čím více se v předvolební kampani ukážou ty špatné věci a vyplavou na povrch, tím nás to může jen posílit.

 

Když u průzkumů ale přece jen zůstaneme, je v nich výrazně preferováno hnutí ANO. Pokud se to naplní,  ANO uspěje a vy také – byli byste ochotní jít s nimi do nějaké koalice?

My v SPD zastáváme jednoduchou věc. Do sněmovny se dostane tak 6 až 7 stran. Znamená to, že bude velice záležet na tom, jak voliči rozhodnou a kdo tím pádem dostane kolik mandátů. Před volbami nad těmito věcmi zatím fakt nepřemýšlíme. Snažíme se soustředit veškerou sílu na proto, abychom oslovili spíš maximum voličů. Na základě toho máme připravený seznam bodů, které bychom chtěli předložit stranám, se kterými bychom byli schopni se domluvit na jejich projednání. Záleží nám prostě teď na tom, jakým způsobem voliči rozhodnou a koho občané do té sněmovny pošlou – to ale logicky nevíme. Tudíž je předčasné o tom takto uvažovat a spekulovat. Prioritou je prosadit program. Pokud dostaneme od voličů co nejsilnější mandát, což předpokládá, že ale k volbám přijdou, pak můžeme jednat, abychom ten náš program prosadili. Jednat s těmi, co jsou důvěryhodní, protože na některých stranách a politicích vidíme od začátku nebo historicky podle jejich činů, že to jsou podrazáci a křiváci. S těmi by to nemělo smysl. Věříme, že přesto bude s kým.

 

Hnutí ANO je prý velmi autoritářská strana, zatímco SPD chce přímou demokracii – to je dost v rozporu. Asi si tedy téměř nejde představit to, jak byste mohli najít nějaké společné body při případných jednáních?

Z hnutí ANO jsem samozřejmě nezaznamenal žádnou podporu přímé demokracie a nedělám si iluze, že by se to změnilo. Je to stejné, jako my nepodporujeme jejich odmítání zákona o referendu. Problém je, že referendum tu však odmítají všechny dosavadní politické strany ve sněmovně. Abychom náš program tedy mohli prosadit, potřebujeme velkou podporu svých voličů a příznivců ve volbách – to je z toho zcela jasné. Politická konkurence účelově šíří fámy, že je naše SPD domluveno s hnutím ANO a kdoví s jakými dalšími stranami. Je to paradoxní, protože fámy šíří přitom právě ti, co se snaží o kuloárové tajné vyjednávání s A. Babišem a podobně. Takže až občané rozhodnou, pak se uvidí. Koneckonců, škoda je, že tady vlastně až tak moc demokratické volby vlastně nejsou.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Aktivně nakupujte a prodávejte. Finanční ztrátu berte jako “školné”, chybami se člověk učí a za dobrou školu se platí”, říká slavný český ekonom

Lucie Brešová

Kiwi.com: O IPO jsme uvažovali spíše směrem k Londýnu či New Yorku. Vstup Googlu na trh letenek jako hrozbu nevnímáme

Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

Čech, který se prosadil v Chicagu, hlavním městě futures obchodování: V Čechách máme elitní developery pro strategie na futures trzích

Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?Čti více
Ilustrativní obrázek

AETOS prodal 175 tisíc kusů akcií Kofoly

Ilustrativní obrázek

Pražská burza prohloubila včerejší ztrátu, avšak Philip Morris po výsledcích +5%

Ilustrativní obrázek

Americké indexy otevřely v úterý v plusu

Ilustrativní obrázek

JP Morgan zvyšuje doporučení pro akcie VIG na overweight z neutral

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifický region v úterý smíšeně, rostl japonský Nikkei

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.