Ohrozí nízká cena ropy fixaci saúdskoarabského rialu na kurz dolaru?

12:00 | wa pe | Diskuze

Rekordně nízká cena ropy v tomto týdnu již pocuchala nervy nejednomu investorovi a nyní ohrožuje i stabilitu po desetiletí neotřesitelného saúdskoarabského rialu (SAR). Již od roku 1986 je rial pevně fixován na kurz dolaru přibližně na úrovni 3,75 SAR, což by se však vzhledem ke vzrůstajícímu množství měnových spekulantů kroužících nad měnovým párem mohlo změnit.

Foto: Faisal Akram

 

I když se ekonomická kondice Saúdské Arábie zhoršuje s každým dalším měsícem nízkých cen ropy, její značné devizové rezervy (635 miliard USD) by ji měly po nějaký čas umožnit chránit svou měnu před devalvací. Kromě rozpouštění rezerv může díky své relativně nízké míře zadlužení (10 % ročního HDP) také sáhnout po zahraničním kapitálu. Výše zmíněné kroky však nepomohou, pokud se potvrdí očekávání OPEC, že nízká cena ropy na světových trzích přetrvá po celá desetiletí.

Mezi opatření, která by měla pomoci saúdskoarabské ekonomice v dlouhodobější perspektivě patří i zvažované IPO státem vlastněné ropné společnosti Aramco, která aktuálně spravuje největší světové zásoby ropy. Více se můžete o plánované veřejné nabídce akcií Aramco dočíst zde.

Jak vidíme, Saúdská Arábie má po ruce celou řadu nástrojů, které by ji měly pomoci efektivně bránit svou měnu před měnovými spekulacemi, v dlouhodobé perspektivě však přetrvávají značná rizika a investoři jsou si jich dobře vědomi. Zmínit můžeme například rostoucí napětí mezi Saúdskou Arábií a jejím regionálním mocenským konkurentem Íránem nebo rozvoj zelené energie, která by v budoucnu mohla silně zredukovat globální poptávku po černém zlatě.

Cena swapů úvěrového selhání (CDS) dluhopisů Saúdské Arábie za poslední rok vystřelila na 190 bazických bodů. Jinak řečeno, budete-li si chtít pojistit 10 milionů USD v jejích obligacích, ročně Vás to přijde na 190 000 USD, což je nejvyšší hodnota od dubna 2009. S podobnými hodnotami se setkáme i u Portugalska, jehož rating zahraničního dluhu se však podle většiny agentur pohybuje hluboko ve spekulativním pásmu.

Finance Saúdské Arábie nejsou poznamenány pouze několikaletými minimy cen ropy, ale také ozbrojeným konfliktem, který v současnosti vede v sousedním Jemenu. Čistá zahraniční aktiva (NFA) monarchie klesají již 10 měsíců v řadě. Tyto faktory tak nutí vládnoucí režim poohlížet se po nových zdrojích příjmů. Podle oficiální zprávy vydané minulý měsíc saúdskoarabským ministerstvem financí činil podíl příjmů z prodeje ropy v minulém roce 73 % celého rozpočtu. I když jsou to stále takřka tři čtvrtiny celého objemu, pro Saúdskou Arábii, která ještě v roce 2014 mohla ropě děkovat za 89 % všech příjmů, je to velký krok směrem větší nezávislosti na své tradiční vývozní komoditě.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.