Ohrožené obory vyzývají premiéra Babiše k zachování programu Covid nájemné

12:12 | E V | Diskuze

Výzva k zachování dotačního programu COVID Nájemné.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vážený pane premiére, vážení místopředsedové vlády,


obracíme se na vás jako zástupci odvětví, která jsou značně dotčená stávajícími vládními opatřeními z důvodu pandemie COVID 19.


Jsme si vědomi plánu vlády na zjednodušení dotačních programů, a také oceňujeme vytvoření programu COVID Nepokryté náklady, jež umožňuje pomoc firmám, jež byly také negativně postiženy, ale zatím na ně nebylo pamatováno. Součástí je ale i plán nepokračovat v programu COVID Nájemné. Dle schváleného plánu vlády je nyní program nastaven tak, že zastavuje nebo omezuje pomoc řadě podnikatelů, kteří se snažili aktivně se situací vyrovnávat a hledali způsoby, jak vyvíjet činnost místo toho, aby pasivně čekali.


Z principu programu COVID Nepokryté náklady vyplývá, že čím větší aktivita tím menší dotace. Přitom řada podnikatelů má s novou činností výrazně větší náklady. Dále v důsledku nastavení vstupní podmínky 50% poklesu tržeb na ni řada subjektů nedosáhne a jsou de facto penalizováni za to, že se snaží něco dělat. Důvodem této činnosti je udržet podnik a zaměstnanost v chodu. Proto samotný program COVID Nepokryté náklady jako jediný nemůže zcela naplnit hlavní smysl programů, tedy udržet a kompenzovat omezení, jež byla zavedena.


Maloobchod, gastro, zábavní či sportovní provozovny nesou jedno z největších břemen ochrany celé společnosti kvůli uzavírání, přičemž drtivá většina z nich se nachází v nájmu. Stávající program COVID Nájemné je vyzkoušený, velmi úspěšný, vzhledem ke svému nastavení nezneužitelný a významným způsobem pomohl odvrátit extrémně negativní vývoj celého odvětví. Tím, že kompenzuje nájemné pro uzavřené provozovny bez dalších podmínek reflektuje skutečnost a v tomto duchu je férový. Vzhledem ke svému účinku a využitým prostředkům (pouze kolem 3 mld. Kč za jeden kvartál) také patří mezi nejefektivnější programy.


Proto vás žádáme o zachování COVID Nájemné jako plošného programu vedle programu COVID Nepokryté náklady, aby o pomoc nepřišly skutečně ty subjekty, které si ji zaslouží, a zároveň ji velmi potřebují.


Jan Rafaj, viceprezident, Svaz průmyslu a dopravy ČR, v.r.
Tomáš Prouza, prezident, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident, Hospodářská komora ČR, v.r.
Karel Dobeš, předseda představenstva, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, v.r.
Václav Stárek, prezident, Asociace hotelů a restaurací, v. r.
Jan Kubíček, předseda výkonného výboru, Asociace nákupních center ČR, v.r.
Kateřina Holnová, sdružení provozovatelů restaurací Apron, v.r.
Jana Havrdová, prezidentka, Česká komora fitness, v.r.

 

 

Vyjádření zástupců společností z postižených sektorů maloobchodu, gastro sféry a zábavních či sportovních provozoven

 


Pavel Hradec, ředitel obchodního centra Galerie Harfa

Nové kompenzace budou, dle našeho názoru, složité na analytiku. V případě Covid nájemného šlo o již zavedený systém s jasnými a srozumitelnými pravidly a rychlou pomocí pro maloobchodníky. Právě rychlost je v čase nedostatku peněz z důvodu objednávání nového sezonního zboží klíčová. Je také nutné podpořit lokální prodejce. Konkurence zahraničních značek sílí, v posledních měsících vnímáme silnou expanzi především polských firem na náš trh.

 


Jan Horešovský, spolumajitel Vinografu

Vinograf patří k nejpostiženějším gastropodnikům v centru Prahy, kde jsou nájmy nejvyšší. Přitom celková suma všech dostupných kompenzací v roce 2021 u nás činí pouze 8 % obratu oproti roku 2019. Program covid nájemné je pro nás zásadní pomocí.

 


Jan Hummel, CEO, Founder Fruitisimo

Fruitisimo se od jara loňského roku přesunulo do on-line prostředí, což ekonomicky nestačí. Potřebujeme co nejdříve bezpečně otevřít kamenné obchody nebo ať vláda smysluplně kompenzuje naše náklady, především mzdy, nájemné a další náklady pro zachování pracovních míst. Nově navrhované programy na kompenzaci ztrát způsobených uzavřením prodejen by bylo vhodné doplnit programem Covid nájemné, který se v minulosti osvědčil. Je velmi důležité, aby programy byly co nejdříve schváleny a uvedeny do provozu, protože od ledna zcela chybí podpora pro uzavřené obchody. Fruitisimo i v této těžké době pomáhá nemocnicím, od března 2020 je spuštěný projekt Vitamínová injekce pro zdravotníky a pravidelně vozíme lékařům vitamínové nápoje.

 


Bohumil Píše, CEO, Saunia

Dotační program Covid nájemné je z naší vlastní zkušenosti program, který je vyzkoušený a funkční. V této době jsou pro nás důležité dva parametry pomoci, výše a rychlost. Rozsah pomoci v programu Covid nájemné není úplně adekvátní, nepokrývá totiž velkou část nákladů spojených s pronájmem. V tomto ohledu je program Covid ztráty určitě lepší. Nicméně zrušení programu Covid nájemné ve chvíli, kdy se žádosti do programu Covid ztráty budou moci podávat po mimořádných závěrkách, je dost nešťastné. Program Covid nájemné by pravděpodobně poskytl mnohem rychlejší pomoc a její výše by mohla být odečtena od pomoci z programu Covid ztráty.

 


Petr Hulec, CEO, Bushman s.r.o.

Naše společnost vnímá návrh podmínek dotačního programu Covid ztráty jako silně diskriminační, protože jen těsně tyto podmínky nesplníme, a to výší ztráty obratu přesahující 50 %. Díky snaze realizovat co nejvyšší tržby v prodejních kanálech, které nám ještě zbyly, tedy především v on-linu, jsme museli výrazně navýšit marketingové náklady. Podařilo se nám sice výrazně podpořit tento kanál, ale za cenu zvýšených nákladů. Pravděpodobně bychom na tom byli lépe, kdybychom se nesnažili, klesli s tržbami pod oněch 50 % a na zmíněnou dotaci dosáhli. Naše společnost se tím dostává do jakési šedé zóny, kdy k nám nedoputuje žádná dotace, která by řešila naši ztrátu zapříčiněnou absencí tržeb z uzavřených prodejen.

 


Dušan Mrozek, jednatel DELMART s.r.o.

Nerozumím tomu, proč má být zrušen program Covid nájemné, který byl už v rutinním chodu, jeho podmínky byly přesně definovány na základě nájemních smluv, což minimalizovalo možnost zneužití. Jeho mínusem byly kompenzace se zhruba 3měsíčním zpožděním proti splatnostem nájemného, což dostávalo nájemce do problémů s likviditou. Stát se chová jako chytrá horákyně. V případě, že se s pronajímateli dohodneme na dalších úlevách na nájemném, stát se okamžitě přihlásí a o polovinu pomoci pronajímatele sníží dotaci. To, že jsou naše provozovny administrativně uzavřeny není podnikatelské riziko, ale uplatnění státní moci, byť z pochopitelných důvodů pandemie.

Naše společnost provozuje 7 bister, která jsou již rok úplně zavřená nebo otevřená se špatnými tržbami, protože lidé omezili práci v kancelářích a turisté v Praze nejsou. Program Antivirus se snaží udržovat zaměstnanost a jeho administrace funguje dobře. Nemuselo by mě tedy trápit to, že naši zaměstnanci jsou již několik měsíců doma, pobírají plný plat a stát vše platí. Pokud ale otevřeme výdejové okénko, kde jsou tržby zhruba třetinové, příspěvek na mzdy není žádný. Je mi líto, že stát nepřišel s žádnou ekonomickou stimulací, kdy by částečně přispíval zaměstnancům, kteří vykonávají náhradní, méně efektivní práci. Stát se chová jako špatný hospodář, který utrácí zbytečně peníze na kompenzace mezd a zaměstnanci ztrácejí pracovní návyky. To považuji za vážný problém, který budeme řešit, až pandemii překonáme.

 


Tomáš Procházka, provozovatel Restaurantu Na Květnici

Gastro provoz je v médiích často mylně prezentován jako odvětví, kterému se pomáhá. Opak je, bohužel, pravdou. Dotace na zaměstnance chodí s 2-3měsíčním zpožděním, až poté, co jsme museli z vlastní kapsy uhradit výplaty, sociální a zdravotní. Nicméně, jakákoliv pomoc je dobrá a lepší pozdě než vůbec.

Nové dotační programy jsou podle našeho názoru připraveny nevýhodně. Živnostníci, kteří se rozhodli zavřít své provozovny, i přesto, že museli propustit své zaměstnance, na dotace nedosáhnou. Stejně tak provozovny, které se snaží udržet zaměstnance prostřednictvím provozu přes okénko budou mít problémy. Představa o vypočítávání dotace podle počtu zaměstnanců je zvláštní. Celé to má působit v médiích tak, že stát těmto podnikům pomáhá, ovšem ve skutečnosti tomu tak není.

Zdroj:Michaela Šimková, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Covid-19 komplikuje provoz firem. Jak připravit pracoviště tam, kde není možný home office?

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasingČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.