Ohlédnutí za uplynulým týdnem: Jackson Hole, VIG, Fortuna, Pegas a výsledková sezóna v USA

09:16 | fa ra | Diskuze

Veškeré dění na finančních trzích se soustředilo na páteční vystoupení šéfky Fedu Yellenové na výročním zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Foto: Web4Trader

Trh začal výrazněji spekulovat, že by v tomto projevu mohlo zaznít výraznější vodítko k potenciálnímu zvyšování sazeb v blízké budoucnosti. Je pravda, že Yellenová ve svém projevu ujišťovala o pevnějším vývoji americké ekonomiky a rovněž uvedla, že prostředí pro zvyšování sazeb se dále zlepšuje. Ale takovýto komentář trh neočekával, respektive očekával razantnější rétoriku. Po projevu se uvolnil předešlý tlak a akcie se vrátily k růstu ze začátku dne. Jak již naznačeno v průběhu týdne docházelo k mírnému tlaku na akciových trzích právě kvůli očekávanému projevu Yellenové. Avšak domácí index PX šel proti a vykázal 0,7% t/t růst na 853 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali končící výsledkovou sezónu. VIG oznámilo podrobné výsledky za 2Q16, které naplnily dřívější projekce. Čistý zisk dosáhl 85 (-20 % r/r) vs. oček. 75 mil. EUR. Mírně pozitivně jsme vnímali vývoj na předepsaném pojistném. Titul zakončil týden na 454,9 Kč (-0,2 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnila výsledky Fortuna. Ta s provozním ziskem EBITDA 9,7 mil. EUR (+8 % r/r) za 1H16 zaostala za tržním odhadem 10,4 mil. EUR. Naše projekce však byla 9,8 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že společnost potvrdila, že nebude vyplácet dividendu po další dva roky, tak výsledky neměly až takový význam. Akcie zakončila páteční seanci na 89,9 Kč (-3,2 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek zveřejnil výsledky Pegas. Ten za 2Q s EBITDA na úrovni 11,2 (+25,4 % r/r) vs. oček. 11,0 mil. EUR splnil očekávání. Společnost rovněž potvrdila svůj výhled na rok 2016. Titul zakončil pátek na 790 Kč (-0,8 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Fortuna (-3,2 % na 89,9 Kč). Společnost vydala výsledky, které zaostaly za očekáváním trhu. Navíc potvrdila dle očekávání, že nehodlá vyplácet dividendu přinejmenším v příštích dvou letech. Investoři reagovali korekcí předchozího růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (+4,6 % na 688 Kč). Erste profitovala ze zvýšeného výhledu ratingu na Rakousko ze strany Moody´s. Současně rostla v souladu s celým evropským bankovním sektorem (+5 % t/t).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.