Ohlédnutí za uplynulým týdnem: Fed, ECB, úprava CECE indexů a další

10.09.2016 09:36 | fa ra | Diskuze

Uplynulý týden byl poměrně chudý na makrodata, přesto ve svém závěru přinesl zřetelné pohyby.

Foto: Kevin Hutchinson

Akciové trhy v USA byly až do čtvrtka poměrně stabilní a paradoxně jim k tomu dopomohl i výrazně slabší index nákupních manažerů ISM ve službách, jelikož snížil očekávání na zvyšování úrokových sazeb Fedem. Avšak v závěru týdne zopakovali někteří představitelé Fedu, že jsou pro postupné zvyšování úrokových sazeb. V reakci na to vzrostly výnosy na amerických dluhopisech, posílil dolar a akcie se obrátily do mínusu. Americký index S&P 500 tak za týden mírně ztratil (-0,6 %), stejně jako evropský Eurostoxx 50 (-0,75 %). Tomu nepomohla ani slušná výkonnost evropských bank a neutrálně vyznělo i čtvrteční zasedání ECB, která nezměnila objem nákupů aktiv ani parametry tohoto programu. Vysoká váha bankovních titulů v pražském indexu PX mu dopomohla k růstu o 0,5 % t/t.

Končící týden by na podstatné kuzrotvorné zprávy velmi chudý. Za zmínku stojí jen pravidelné úpravy CECE indexů. Nově do nich bude zařazena Moneta. Naopak CME z těchto indexů vypadne. Úpravy ostatních titulů jsou podle našich kalkulací jen kosmetické.

Hlavní index pražské burzy PX v týdenním hodncení lehce posílil (+0,5 %, 879,8 b.). To kontrastuje se převážně negativním obchodování na okolních trzích. Nejlepší výkon týdne předvedly akcie pojišťovny VIG (+3,2 %, 491,9 Kč) a propadákem se stala mediální CME (-3,5 %, 56 Kč), která pravděpodobně reagovala na vyřazení z CECE indexů. Největší jména na parketu ČEZ (+0,9 %, 430 Kč) a Erste Group (+1,3 %, 725 Kč) uzavřely týden shodně v zelených číslech za absence podstatných zpráv. Komerční banka (-0,3 %, 842 Kč) mírně ztratila, vzhledem vybírání zisků v posledních minutách pátečního obchopdování, kdy investoři realizovali své zisky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.