Odložené daňové přiznání

11:11 | E V | Diskuze

Nezapomeňte podat k 18. srpnu daňové přiznání, jinak se sankce nasčítají od 1. dubna.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Přes 90 procent živnostníků a firem už podalo svá přiznání k dani z příjmu za rok 2019 přesto, že ministryně financí Alena Schillerová vyhlásila kvůli koronavirové krizi pardon na zpoždění až do 18. srpna. Kdo přiznání podá k tomuto datu, nebude sankcionován.

K 10. srpnu podaly podle Finanční správy fyzické osoby zhruba 2,19 milionu přiznání, firmy 425.512. Řádným termínem pro podání přiznání byl přitom pro ty, kdo nevyužívají služeb daňového poradce, 1. duben 2020.

„Poplatníci odkládali podání přiznání proto, že zároveň s ním je splatná daň. Nevěděli, jak se bude jejich situace dále vyvíjet, a obávali se, aby se nedostali do finanční tísně,“ říká Martin Bortlík, daňový expert poradenské skupiny Apogeo.

Podle Bortlíka je ale namístě důrazné varování: „Kdo by termín 18. srpna nestihl, začnou mu nabíhat sankce spojené s pozdním podáním od původního data, tedy od 1. dubna. Není tedy dobré nechávat vše na poslední chvíli,“ upozorňuje.

„Nejedná se totiž o prodloužení termínu v pravém slova smyslu, i když způsob prezentace mohl být zavádějící. Ministerstvo financí pouze prominulo sankce – tedy pokuty a úroky z prodlení - za pozdní podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Do tohoto data tak musí být daňové přiznání platně podáno a také připsána daň na účtu správce daně,“ upozorňuje Bortlík.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit všichni, kteří mají datovou schránku.

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300.000 Kč. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun.

Zdroj:Mgr. Petr Kotek, Spindoctors s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Mnoho lidí žije bez větší finanční rezervy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování v ČR (inflace)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke skokovému zdražení tabáku

Ilustrativní obrázek

MONETA jde výrazně dolů s úrokovými sazbami hypoték, začínají na 1,79 % p. a.

Ilustrativní obrázek

Jak během jednoho měsíce nasměrovat finance na správnou cestu? Zkuste si toČti více
Ilustrativní obrázek

Jak prodat družstevní byt

Ilustrativní obrázek

Téměř třetina Čechů pocítila dopad pandemie na financích

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

MONETA spouští stavební spoření online, v plánu má i digitalizaci sjednávání hypoték

Ilustrativní obrázek

Stavební trh letos poklesne o 3,0 %

Ilustrativní obrázek

Včelka od Slavia pojišťovny pomůže českým včelařům

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.