Odliv zaznamenaný v Číně může být horší, než na první pohled vypadá

14:16 | Ne Ro | Diskuze

Odliv čínské měny může být větší, než by se na první pohled mohlo jevit, před čímž varují analytici z Goldman Sachs, že narůstá množství kapitálu, který opouští Čínu v jüanu spíše než v dolaru.

Foto: Moerschy

Zatímco se národní devizové rezervy Číny stabilizovaly a čisté devizové nákupy věřitelů pro klienty poklesly blízko jednoročního minima, oficiální data ukazují, že jüanové platby o objemu 27,7 miliard USD během měsíce srpna opustily Čínu. Měsíční průměr byl 4,4 miliard USD během pěti let do roku 2014. Takový přeshraniční pohyb nelze vysvětlit pouhými tržními faktory a je nutno jej zohlednit při měření odlivu měny, soudí hongkongský ekonom pracující pro Goldman Sachs, MK Tang.

Jakýkoli náznak zvýšeného odlivu kapitálu by mohl rozrušit momentálně klidný čínský devizový trh a zesílit tlak vyvolaný možným zvýšením úrokových sazeb Fedu i podrýt image jüanu jakožto nejnovější světové rezervní měny. Čínský jüan v pondělí oslabil na své šestileté minimum, což mělo zvýšený dopad na odlivové tlaky.

Čísla naznačují, že v Hongkongu se čínský jüan dlouho neohřeje. Jüanové vklady v rámci Hongkongu se v srpnu zmenšili na své tříleté minimum na 653 miliard jüanů, což naznačuje, že část přílivu prostředků se používá pro nákup cizích měn, míní Li Liuyang, tržní analytik Bank of Tokyo-Mitsubushi UFJ v Šanghaji.

Analytici z Goldman Sachs přidali v červenci do své analýzy odlivů i jüanové prostředky a moznamenali, že přeshraniční pohyby této měny maskují aktuální tlaky. Odhadují, že se v červenci 56 % a v srpnu 87 % zmiňovaného odlivu uskutečnilo skrze offshorový jüanový trh. Ukazatel stanice Bloomberg, který nezahrnuje přímé odlivy jüanu, odhaduje, že více než 550 miliard USD opustilo od začátku roku do konce srpna tuto zemi.

V období od října loňského roku do letošního srpna až 265 miliard USD lze dát do přímé souvislosti s urovnáním trhu, uvedl výše citovaný Tang s odvoláním na data z People’s Bank of China a státem řízeného devizového úřadu. Popisovaný krok pomohl zmírnit celkový odlivový tlak, kterému Čína čelila, protože to znamená, že dovozci nemuseli kupovat tolik devizových prostředků pro zaplacení dováženého zboží.

 

Depreciační tlak

Jüan letos oslabil vůči americkému dolaru o 3,3 %, což je v rámci žebříčku asijských měn nejvíce, zatímco průzkum stanice Bloomberg, týkající se středního očekávání, předpovídá další pokles o 0,5 % do konce letošního roku. Čínská měna se tento týden obchodovala za 6,7179 vůči dolaru a to je nejnižší hodnota od září roku 2010.

Čínská ekonomika roste nejpomalejším tempem od 90. let 20. století a slabý jüan ztěžuje odlivové tlaky, což přimělo čínské úřady, aby ostře zasáhly proti odlivu domácí měny ze země.

 

Přísnější kontroly

Došlo k přísnějšímu omezování poté, co loňská devalvace jüanu způsobila hromadný odchod od finančních prostředků, zatímco denní náklady na půjčení offshorové měny v Hong Kongu vzrostly okolo 20 % v tomto roce dvakrát. A People’s Bank of China zatočila s likviditou, aby podpořila směnný kurz. Minulý měsíc však odmítla, že intervenovala.

Čínské devizové rezervy jsou světově největší. Od února vzrostly na přibližně 3,2 biliónů USD a poté se v průběhu čtyř měsíců zmenšily o 323 miliard USD, jelikož People’s Bank of China prodávala dolary, aby omezila pokles jüanu. Devizové rezervy Číny se v září pohybovaly na 3,17 biliónech USD.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.