Oddech pro JPY při zkoumání politiky BoJ

07:50 | Swissquote Ltd | Diskuze

Špatnou zprávou je, že experiment jménem abenomika pokračuje.

Foto: Day Donaldson

Po neuspokojivém jádrovém CPI, který klesl v červenci meziročně na slabých 0,5%, a slabých spotřebitelských výdajích se zdá, že průmyslová výroba málem zmizela, když se po poklesu o -1,5% propadla v červenci meziročně o -3,8%. To představuje nejnižší výsledek od února, jako by sledoval prudké posilování JPY.

S vědomím současné nepříjemné situace Japonska poradce premiéra Abeho Hamada připustil, že abenomika „si nevede dobře“. Japonská série slabých zveřejněných výsledků jen zvýšila očekávání, jak se BoJ zachová 21. září. Momentálně se ale předpokládá, že jakékoli zásahy by byly nevýrazné a nedokázaly by pohnout ručičkou. Jsme přesvědčeni, včera se o tom debatovalo i na CNBC, že BoJ bude první centrální bankou, která „narazí do zdi“. Až k tomu dojde, BoJ ztratí kontrolu nad řízením a mix monetární politiky nebude účinný pro vynucení spolehlivé strategie. Primární politická opatření se zápornými sazbami, kvantitativní uvolňování a nákup aktiv ze soukromého sektoru už nemají očekávané výsledky.

Vzhledem k názoru trhu, že konec hry je na dohled, už nebude mít dlouhodobý efekt ani mohutné uvolňování. Nižší úrokové sazby a další nákupy sílu JPY neovlivní, nezmění ani chmurný ekonomický výhled Japonska. Stratégové BoJ ale stále zdůrazňují, že ještě nevyčerpali politické možnosti, jak dnes dopoledne řekl Funo z BoJ. Potenciálně to znamená, že BoJ míří k inovaci strategie: odlehčení v podobě „helikoptérových peněz“. Zatímco čekáme, až se situace vyjasní, USDJPY dál závisí na amerických dluhopisech a změnách pohledu na zvýšení sazeb.

Vzhledem k našemu scénáři, že zářijové zasedání FOMC nepřinese zvýšení sazeb o 25 zb, zůstáváme ohledně USDJPY medvědí. Mluvčí japonské vlády Suga zdůraznil, že Japonsko je připravené zareagovat přiměřenou silou, pokud budou ceny chaotické, naznačil volné dno na hodnotě 100. Současný vzestup USDJPY by měl být přiškrcen na 103.50 (65d KP) s očekáváním zvratu na 101.84 a cílem na 100.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.