Očekávání finančních analytiků ohledně Německa by se konečně mělo zlepšit

08:07 | Redakce W4T | Diskuze

Německý ZEW dnes ukončí šňůru poklesů, které byly patrné celé první pololetí. Zajímavostí dne je publikování prvních měsíčních odhadů HDP ve Velké Británii, a to za květen. Tuto událost ale zastiňují problémy vlády T. Mayové. Z regionu se dočkáme vzestupu červnové inflace v Maďarsku. Nás tato informace čeká až zítra.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Německý ZEW si konečně polepší

Po dvou měsících poklesu zřejmě zaznamenal francouzský průmysl během května růst. Oživení naznačuje INSEE ukazatel podnikového klimatu i vyšší spotřeba elektrické energie související s počasím a tedy i intenzivnějším využíváním klimatizací.

Německý ZEW index očekávání finančních investorů by měl ukončit celé první pololetí trvající sestupný trend. Po červnovém propadu kvůli potížím při formování italské vlády, turbulencím na německé politické scéně i rostoucím obavám z eskalace obchodních válek zaznamenalo červnová číslo extrémně nízkou hodnotu. Červenec bude znamenat korekci tohoto stavu. Stále se ale bude nacházet pod dlouhodobým průměrem. Ve prospěch vyššího čísla stojí stabilizace akciových trhů i lepší data z reálné ekonomiky naznačující, že růstové momentum v německé ekonomice je opět na vzestupu.

Draghi zatnul posilování eura tipec

Společné evropské měně se v průběhu včerejší obchodní seance dařilo, když se kurz pomalu ale jistě přibližoval hladině 1,180 USD/EUR. Během amerického obchodování ale euro své předchozí zisky odevzdalo a kurz se vrátil k úrovním, kde včerejší den zahájil, tedy těsně pod 1,175 USD/EUR. Včera publikovaná evropská data vytvořila euru podporu. Statistiky německé obchodní bilance za květen navázaly již na zveřejněná více než dobrá data z německého průmyslu, což se projevilo na dynamice vývozů i dovozů. Zlepšení zaznamenaly i měkké indikátory typu důvěra ve francouzském průmyslu, jak ji za červen zveřejnila francouzská centrální banka, či červencová důvěra investorů v eurozónu. Tipec ale euru utnul prezident ECB M. Draghi s tím, že ECB musí být trpělivá a rozvážná. Potvrdil, že ani během léta 2019 ještě nevidí úrokové sazby výše.

I maďarská inflace je na vzestupu

Maďarská inflace se podle tržního konsensu poprvé za posledních více než pět let přehoupne přes tříprocentní inflační cíl. Centrální bankéři v Maďarsku zatím nadále využívají nestandardních opatření s cílem držet delší tržní úrokové sazby nízko, začínají ale uvažovat o jejich změkčení. Pro devizový trh by tak vyšší inflace mohla být impulsem pro další korekci z nedávných historicky nejnižších forintových úrovní.

Středoevropské měny na úvod týdne v kurzu

Měnám ve středu Evropy se se vstupem do nového týdne dařilo. Zhodnocování eura na globálním trhu se pozitivně projevilo i na středoevropských měnách. Nejvíce se včera dařilo polskému zlotému, který si připsal více než tři čtvrtiny procenta. Na druhém místě byla koruna se ziskem necelé čtvrtiny procenta, když její kurz atakoval 25,85 CZK/EUR. V její prospěch hrála i ráno zveřejněná květnová data z reálné ekonomiky.

Květnový průmysl trhy příjemně překvapil, když navzdory očekávánému meziměsíčnímu poklesu byl vykázán naopak vzestup. Na dynamice ztrácí dosavadní tahoun – automobilový průmysl, neboť naráží na hranici svých produkčních možností a nedostatku pracovní síly. Dařilo se ale dalším sektorům, a to ruku v ruce s oživením v Německém průmyslu. A solidně vypadají i statistiky objednávek. Ještě vyšší dynamiky dosahuje stavebnictví, které profituje z vyšší investiční aktivity privátního sektoru a vyšší bytové výstavby reagující na převis poptávky nad nabídkou. Jediným zklamáním dnešních statistik byla bilance zahraničního obchodu. Zatímco dovozy stimuluje silná domácí poptávka, květnové exporty zklamaly. Do značné míry ale za to může vysoká statistická základna. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Euro kvůli nízkým úrokovým sazbám trpí

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - dluhopisy a měny

Ilustrativní obrázek

Evans z Fedu by preferoval ponechání sazeb na stávajících úrovních až do podzimu 2020

Ilustrativní obrázek

2 roky od konce devizových intervencí

Ilustrativní obrázek

ECB požádá Deutsche Bank o získání dalších finančních prostředků pro fúzi s Commerzbank

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu: Německý průmysl zůstává v recesiČti více
Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po Velikonocích oslabila pod taktovkou rakouských emisí

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.