BTM systémy nenapojené na distribuční síť (behind-the-meter) jsou většinou domácí fotovoltaické elektrárny produkující elektřinu v malém objemu a využívanou přímo na místě. Oblíbené jsou především ve slunečné Kalifornii, kde podle odhadů pokrývají až 10 % veškeré spotřeby elektrické energie. To je desetkrát více, než činí průměr ve zbytku USA. Zatímco agentura očekává, že podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové produkci v tomto roce stoupne v USA na 14,5 %, tyto domácí BTM systémy z toho budou představovat asi 0,8 %
Při započtení distribuované elektřiny ze solárních elektráren, tak celkový podíl fotovoltaiky na elektrickém koláči USA bude přibližně 1,2 %. Malé solární elektrárny tak očividně poprvé generují v USA takový objem elektřiny, aby začaly být EIA brány vážně. Jejich podíl bude podle všeho i nadále stoupat, jelikož agentura odhaduje jen v tomto roce instalaci dalších asi 13 GW výkonu, tedy více jak třetinový nárůst produkce. Celých 4,9 GW výkonu malých solárních elektráren bude pravděpodobně nainstalováno v Kalifornii, která tím dále posílí své globální solární prvenství. Především na kalifornské zákazníky si tedy budou brousit zuby v Tesla Motors, která nedávno ohlásila novou generaci svých velkokapacitních domácích baterií Powerwall.
Větrné elektrárny by podle údajů agentury měly představovat asi 5,2 % veškeré roční produkce elektřiny, a s připočtením biomasy se tak obnovitelné zdroje energie mimo hydroelektrárny dostanou v USA na 8,5% podíl. Zbývajících 6 % by v tomto roce měly dodat hydroelektrárny, jejichž produkce by měla být navíc podpořena vydatnějšími srážkami v souvislosti s hydrometeorologickým jevem El Niño na západě země.
Vrátíme-li se k solární energii, tak v globálním průměru USA rozhodně nezaostávají, co dohánět však mají ve srovnání se západní Evropou, kde v některých zemích pokrývá fotovoltaika 6–8 % veškeré spotřeby. V Dánsku, Německu, Portugalsku a Španělsku se obnovitelné zdroje energie bez započtení hydroelektráren dokonce podílejí na celkové spotřebě 25 %.
V minulém roce to však nebyly USA ani evropské země, které nejvíce investovaly do obnovitelných zdrojů energie, nýbrž státy jihovýchodní Asie, které své prvenství podle všeho neztratí ani letos. Mimořádnou motivaci pro investice do čistých zdrojů energie má především Japonsko, které se po havárii ve Fukušimě muselo až do nedávného spuštění atomové elektrárny v Sendai zcela obejít bez elektřiny z jádra.