Objevil se zázračný lék na roztroušenou sklerózu?

12:45 | Ne Ro | Diskuze

Nová léčba roztroušené sklerózy by mohla představovat revoluci. Alphr hovoří o průlomu. Nejsou však podobně optimistické výroky v tento okamžik poněkud předčasné?

Ilustrativní obrázek
Foto: university-of-michigan-school-of-natural-resources&environment

V tuto chvíli ještě bohužel nelze nic s naprostou jistotou tvrdit. Experimentální proceduru na léčbu roztroušené sklerózy prošetřují příslušné regulační orgány. A vyloučit nelze ani to, že domnělou účinnost terapie její výrobce na svém webu zveličil.

Podle tiskového vyjádření nový léčebný postup využívá chemoterapeutické léčby. Ta potlačí imunitní systém pacienta natolik, že jej pak lze resetovat prostřednictvím injekce, která obsahuje jeho vlastní kmenové buňky. Ty jsou předem odebrány z krve a kostní dřeně daného pacienta.

Klinického testování se zúčastnilo 100 pacientů, trpících roztroušenou sklerózou, u nichž tato nemoc osciluje mezi akutními fázemi a obdobími remise. Pacienti byli z různých měst světa, od Brazílie, přes Spojené státy, Spojené království až po Švédsko.

Přinejmenším u jednoho z testovaných pacientů lze s jistotou konstatovat, že léčba zabrala a že je bez symptomů, ačkoli dříve byl upoutaný na lůžko. Konkrétně jde o 36letou ženu z Rotherhamu ve Velké Británii. Po roce testování nové terapie bylo zjištěno, že nezabrala pouze na 1 z pacientů, zatímco běžné metody léčby roztroušené sklerózy nezabírají u stejně rozsáhlého vzorku testovaných osob u 39 pacientů. Po třech letech testování bylo zjištěno, že u 6 % testovaných pacientů byla léčba kmenovými buňkami neefektivní, zatímco běžné metody léčby roztroušené sklerózy nezabírají u 60 % pacientů obdobné testované skupiny lidí. Pacienti, kteří podstoupili transplantaci kmenových buněk, zaznamenali celkové zlepšení symptomů.

Popisovaná klinická studie nové experimentální metody léčby roztroušené sklerózy zatím nebyla ani publikována, ani nebyla její platnost jinou stranou potvrzena. Richard Burt, vedoucí oddělení imunoterapie a autoimunitních poruch na Northwestern University Feinberg School of Medicine, popisovanou studii řídil a plánuje ji podle vyjádření tiskového mluvčího dané univerzity otisknout již v květnu tohoto roku.

V tuto chvíli lze pouze konstatovat, že studie týkající se léčby roztroušené sklerózy vypadá slibně. Federální úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA) má k podanému protokolu, týkající se popisované léčby, několik výhrad. Může to sice znít jako byrokracie, nicméně v materiálech popisujících výsledky terapie se jaksi zapomíná podotknout, že léčba může mít negativní vedlejší účinky jako třeba záněty v hrudníku, může vyvolávat závratě, koktání, hyperglykémii atd. Tak uvidíme, jak to s tím domnělým průlomem nakonec bude.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Německá vláda připravuje omezení užití glyfosátu obsaženého v produktu Roundup společnosti Monsanto

Ilustrativní obrázek

Trump slíbil ochránit státy s legalizovanou marihuanou

Ilustrativní obrázek

FDA zasahuje proti kofeinovým potravinovým doplňkům

Ilustrativní obrázek

Odzvonilo rakovině vaječníků? Vakcína šitá na míru má za sebou úspěšné testy na pacientkách

Ilustrativní obrázek

Chcete žít déle a zdravěji? Pijte kávu čtyřikrát denně, radí lékaři

Ilustrativní obrázek

Bristol-Myers Squibb bude spolupracovat s odborníky z Harvardu na vývoji léků proti fibrózním onemocněnímČti více
Ilustrativní obrázek

Twitter zablokovala na své síti reklamu ruské kyberbezpečnostní společnosti Kaspersky Lab

Ilustrativní obrázek

Lockheed Martin nabídne Japonsku neviditelný hybrid mezi letounem F-22 a F-35

Ilustrativní obrázek

Gazprom požaduje u arbitrážního soudu ve Stockholmu zrušení svých smluv s Ukrajinou

Ilustrativní obrázek

Wells Fargo musí v USA zaplatit na pokutách více jak 20 miliard korun

Ilustrativní obrázek

General Electric oznámila růst tržeb

Ilustrativní obrázek

Softwarová společnost Pivotal dnes vstoupí na burzu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.