Objevil se zázračný lék na roztroušenou sklerózu?

12:45 | Ne Ro | Diskuze

Nová léčba roztroušené sklerózy by mohla představovat revoluci. Alphr hovoří o průlomu. Nejsou však podobně optimistické výroky v tento okamžik poněkud předčasné?

Ilustrativní obrázek
Foto: university-of-michigan-school-of-natural-resources&environment

V tuto chvíli ještě bohužel nelze nic s naprostou jistotou tvrdit. Experimentální proceduru na léčbu roztroušené sklerózy prošetřují příslušné regulační orgány. A vyloučit nelze ani to, že domnělou účinnost terapie její výrobce na svém webu zveličil.

Podle tiskového vyjádření nový léčebný postup využívá chemoterapeutické léčby. Ta potlačí imunitní systém pacienta natolik, že jej pak lze resetovat prostřednictvím injekce, která obsahuje jeho vlastní kmenové buňky. Ty jsou předem odebrány z krve a kostní dřeně daného pacienta.

Klinického testování se zúčastnilo 100 pacientů, trpících roztroušenou sklerózou, u nichž tato nemoc osciluje mezi akutními fázemi a obdobími remise. Pacienti byli z různých měst světa, od Brazílie, přes Spojené státy, Spojené království až po Švédsko.

Přinejmenším u jednoho z testovaných pacientů lze s jistotou konstatovat, že léčba zabrala a že je bez symptomů, ačkoli dříve byl upoutaný na lůžko. Konkrétně jde o 36letou ženu z Rotherhamu ve Velké Británii. Po roce testování nové terapie bylo zjištěno, že nezabrala pouze na 1 z pacientů, zatímco běžné metody léčby roztroušené sklerózy nezabírají u stejně rozsáhlého vzorku testovaných osob u 39 pacientů. Po třech letech testování bylo zjištěno, že u 6 % testovaných pacientů byla léčba kmenovými buňkami neefektivní, zatímco běžné metody léčby roztroušené sklerózy nezabírají u 60 % pacientů obdobné testované skupiny lidí. Pacienti, kteří podstoupili transplantaci kmenových buněk, zaznamenali celkové zlepšení symptomů.

Popisovaná klinická studie nové experimentální metody léčby roztroušené sklerózy zatím nebyla ani publikována, ani nebyla její platnost jinou stranou potvrzena. Richard Burt, vedoucí oddělení imunoterapie a autoimunitních poruch na Northwestern University Feinberg School of Medicine, popisovanou studii řídil a plánuje ji podle vyjádření tiskového mluvčího dané univerzity otisknout již v květnu tohoto roku.

V tuto chvíli lze pouze konstatovat, že studie týkající se léčby roztroušené sklerózy vypadá slibně. Federální úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA) má k podanému protokolu, týkající se popisované léčby, několik výhrad. Může to sice znít jako byrokracie, nicméně v materiálech popisujících výsledky terapie se jaksi zapomíná podotknout, že léčba může mít negativní vedlejší účinky jako třeba záněty v hrudníku, může vyvolávat závratě, koktání, hyperglykémii atd. Tak uvidíme, jak to s tím domnělým průlomem nakonec bude.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eli Lilly uvede na trh levnější verzi svého inzulínu Humalog

Ilustrativní obrázek

Za léky průměrně platíme 2 400 korun ročně

Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grantČti více
Ilustrativní obrázek

Erste Group: Aktualizace cílové ceny

Ilustrativní obrázek

Páteční open v zámoří přináší s sebou pokles

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek ráno klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast se nakonec udržela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.