Objem úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami by měl letos překonat hranici 50 miliard korun

12:26 | fa ra | Diskuze

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly podle údajů ministerstva financí úvěry za 47,9 miliardy korun, což byl ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 4,6 procenta. Na tiskové konferenci to uvedl předseda prezidia Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Vladimír Staňura

Ilustrační foto
Foto: W4T

"Vývoj objemu úvěrů se v letošním roce vyvíjí pozitivněji, než jsme očekávali," uvedl Staňura. Letos do konce dubna stavební spořitelny poskytly úvěry za 19,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o zhruba třetinu.

Člen prezidia AČSS David Formánek upozornil, že efektivita stavebního spoření v posledních letech roste. "Zatímco před deseti lety připadalo na jednu korunu státní podpory zhruba pět korun úvěrů, před pěti lety to bylo necelých osm korun, v loňském roce se tento ukazatel zvednul na více než 11 korun," uvedl. Zatímco v roce 2007 poskytly spořitelny úvěry za zhruba 73 miliard Kč, státní podpora tehdy byla 15 miliard korun. Loni byla státní podpora 4,28 miliardy korun.

Podle průzkumu asociace je nejsilnějším důvodem pro využití úvěru ze stavebního spoření změna dispozic bydlení, investice do energetických úspor a odstranění závad. "Dvě pětiny lidí investují do bydlení, protože ho potřebují uzpůsobit novým nárokům anebo chtějí uspořit za energie. Téměř polovina pak investovat do bydlení prostě musí. Jde o opravy, obnovu stavu objektu, případně i vzhled nemovitosti. Všechny investice lze velmi dobře financovat stavebním spořením," uvedl Staňura.

Na rozdíl od předchozího roku spořitelny letos zaznamenávají pokles zájmu o nové smlouvy o stavebním spoření. Uzavřely jich zatím zhruba 126.000, zatímco o rok dříve to bylo 188.000. Za celý loňský rok to bylo zhruba 474.000 smluv.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu. Stavební spoření přitom lidé primárně využívají na rekonstrukce a modernizace.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pořizujete klimatizaci? Podle čeho a jakou vybrat?

Ilustrativní obrázek

Trendem ekologického bydlení je soběstačnost i ohleduplnost k životnímu prostředí

Ilustrativní obrázek

Vzorem měst budoucnosti je futuristický Masdar City

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou časté „skryté“ nástrahy při získání hypotéky?

Ilustrativní obrázek

Rekonstrukce nemovitostí Češi aktuálně neodkládají, obejdou se bez nového vybavení

Ilustrativní obrázek

Hypoteční trh se zvedá z popela. Češi se učí vyřizovat hypotékyČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.