Obchodujete na forexu? Brexit je problém pro předvídání vývoje kurzu eura

13:28 | Miloš Kotek | Diskuze

Následující tři měsíce do referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii představují největší problém pro analytiky, kteří se zaměřují na předpovídání vývoje na kurz eura.

Foto: Gerd Altmann

 

„Brexit“ (=Britain exit) nepředstavuje problém pouze pro libru, ale také pro euro, protože podle analýzy německé banky Bayerische Landesbank po může znamenat nejsilnější čtvrtletní cenový pohyb za posledních pět let. Německá banka se umístila jako nejlepší v seznamu společností, které vydávají analýzy budoucího vývoje eura vůči dalším měnám, dolaru, japonskému jenu, švýcarskému franku a švédské koruně.

 

Graf: Brexit vyvolává obavy ohledně dalšího vývoje eura

Porovnání analýzy Bayern LB vůči odhadům vývoje eura ostatními společnostmi v průzkumu agentury Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

„Brexit není rizikem jen pro Británii a její kurz libry, ale také pro kurz eura,“ tvrdí Wolfgang Kiener, kteý se svým kolegou Manuelem Anderschem v Mnichově vytvářel analýzu budoucího vývoje pro BayernLB. „Lze to jen těžko odhadovat, protože existuje spousta rizik. Většina lidí doufá, že Británie zůstane v EU, ale nikdo si není úplně jist, protože zde máme uprchlickou krizi, teroristické útoky, prostě mnoho událostí, které mohou přesvědčit Brity k odchodu.“

S tím jak se přibližuje 23. červen, což je datum referenda o vystoupení Velké Británie z EU, postupně sílí debaty, jaký by případné rozhodnutí o vystoupení mělo ekonomický dopad, případně jestli by výstup Velké Británie neposloužil nespokojeným zemím v Evropské unii, jako příklad k následování.

 

Největší obavy

Agentura Bloomberg provedla výzkum mezi finančními společnostmi, o tom jak odhadují další vývoj. Bloomberg sleduje přesnost analýz uvedených společností za poslední čtyři čtvrtletí a přehled společností seřazených podle dosažené úspěšnosti je uveden v tabulce.

Bloomberg hodnotil společnosti podle přesnosti analýz z hlediska odchylky od ceny, načasování a přesnosti předpovědí pro 13 měnových párů během posledního roku. Do hodnocení byly zařazeny společnosti, které vydávají analýzy nejméně pro 8 měnových párů.

 

Pořadí

Společnost

Body

1

Bayerische Landesbank

61,88

2

Bank Julius Baer

60,03

3

National Bank of Canada

58,91

4

Wells Fargo

57,02

5

BMO Capital Markets

55,84

6

Silicon Valley

55,34

7

X-Trade Brokers Dom Maklerski

55,27

8

Danske Bank

55,07

9

TMS Brokers

55,00

10

Rabobank

54,50

 

Společnost Bayern LB je více přesvědčena o tom, že kurz eura bude v následujícím období ztrácet, než na druhém místě umístěná společnost Julius Baer Group a na třetím místě National Bank of Canada. Hlavní obavy má Bayern LB z účinků „Brexitu“, a menší důraz klade na zvyšování základní úrokové míry americkou centrální bankou, případně kvantitativní uvolňování ze strany Evropské centrální banky.

Do 30. června by měl kurz eura dojít na 1,09 dolaru a do konce roku na úroveň 1,04 za dolar. Analýza Bayern LB vychází z odhadu, že Británie neopustí EU a pokles eura bude vyvolán nejistotou z celkové situace.

Největší vliv na kurz eura má hrozba odchodu Velké Británie z EU a pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu. Od ledna se zhodnotilo euro vůči dolaru 4,8 %, což je nejlepší čtvrtletní vývoj od roku 2011, zatímco libra ztratila 2,6 %, což je třetí čtvrtletní ztráta v řadě.

Pokud Británie odejde, vyvstane filozofická otázka, jestli je vytvoření Evropské unie úspěch, nebo jestli jde o neúspěšný projekt. Podle Sireen Harajli, z Mizuho Bank by odchod Británie poslal euro do konce roku na paritu s dolarem. Společnost Mizuho se umístila v odhadování vývoje eura na druhém místě. Mizuho odhaduje pokles eura ve druhém čtvrtletí na 1,07 dolaru a 1,05 dolaru do konce roku.

Současné odhady výsledku britského referenda zůstávají nejasné. Průzkum Ipsos Mori z minulého týdne ukazuje, že 49 % respondentů si přeje zůstat v EU, 41 % respondentů je pro odchod. Průzkum ORB/Independent News & Media ukazuje, že 51 % respondentů si přeje zůstat, 49 % si přeje odejít.

 

Strach z nákazy

Pokud Británie zůstane v EU, tak to podle Bayern LB bude pozitivní pro vývoj kurzu eura do konce roku 2016. Pokud však Británie odejde, vzniknou obavy z toho, že by se nákaza mohla začít rozšiřovat a to by bylo pro euro negativní. Stefane Marion z National Bank of Canada se domnívá, že pokles eura nebude výrazný, pokud ECB nepřistoupí k záporným úrokovým sazbám.

David Kohl z banky Julius Bayer souhlasí s tím, že euro obdrží „menší podporu ze strany monetární politiky“. Banka odhaduje hodnotu eura na konci roku na úrovni 1,13 dolaru. NBC odhaduje 1,12 na konci roku. Průměrný odhad všech společnosti je na úrovni 1,09 dolaru za euro na konci roku. Bayern LB předpovídá, že euro ke konci roku bude ztrácet v důsledku měnové politiky USA.

Debata ohledně vývoje v Evropské unii se rozšiřuje i mimo a zdá se, že má vliv na rozhodování FEDu ohledně zvyšování úrokových sazeb. FED se rozhodl nezvyšovat úrokové sazby čtyři krát v tomto roce, ale jenom dvakrát. Toto rozhodnutí mohlo být vyvoláno obavami z toho, jaký by to mělo vliv na světovou ekonomiku. K tomu přispívá i nejistota ohledně referenda v Británii. Nicméně i pokud by Velká Británie zůstala v EU, tak pokud FED v září zvýší sazby, dolar posílí a euro bude oslabovat.

„Fundamentálně bude kurz eura oslabovat a dolar posilovat,“ tvrdí Kiener z Bayern LB. „Před časem jsme byli ve svých odhadech ohledně vlivu amerických úroků mírnější. Nyní je tomu naopak.“

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.