Obchodovat akcie nebylo nikdy tak levné jako dnes, tvrdí zastánci vysokofrekvenčního obchodování. HFT zahájilo zlatou éru

17.05.2016 20:49 | wa pe | Diskuze

Je vysokofrekvenční obchodování pouze pro velké hráče na trhu? Obchodovat akcie nebylo pro drobné investory nikdy tak levné jako dnes a to právě díky němu, tvrdí Bill Harts z Modern Market Initiative.

Foto: Public Domain

Pro někoho je vysokofrekvenční obchodování (HFT) morem dnešního obchodování na burze, pro jiné nástroj pro získání vyšších zisků, úspor a nevyhnutelná budoucnost Wall Street. Do druhého tábora jistě patří i Bill Harts z Modern Market Initiative, organizace, která zastupuje vysokofrekvenční obchodníky v USA, kteří právě svádějí  bitvu o získání důvěry veřejnosti i regulačních úřadů. Na své straně mají pádný argument, nízké náklady. 

Harts je přesvědčen, že vysokofrekvenční obchodování zahájilo zlatou éru pro drobné investory, kterým může nabídnout nesrovnatelně nižší náklady než klasické brokerské společnosti. Svůj názor dokládá například poslední zprávou investiční společnosti Vanguard slavného investora Johna Boglea, která přisuzuje HFT zásluhy na dramatické redukci nákladů vedoucí úsporám ve výši milionů USD. V dokumentu určeném pro Komisi pro cenné papíry v USA Vanguard spočítal, že 10 000 USD investovaných za třicet let by se při použití služeb tradičních brokerů zhodnotilo na přibližně 100 000 USD, v případě HFT však na 132 000 USD. Podobný názor sdílí i výkonný ředitel TD Ameritrade, Fred Tomczyk, kteý prohlásil, že „nemůže být pochyb o prospěšnosti HTF pro drobné investory, kteří díky němu těží z nižších transakčních nákladů, nižších spreadů a kratšího času odezvy než kdykoli v minulosti.“ Minulý rok přinesl prestižní investiční týdeník Barron’s článek o HFT společnostech, které v posledních letech připravily tradiční brokerské společnosti o 1 miliardu USD, která tak zůstala na kontech individuálních investorů.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) se léta snažila o zvýšení konkurence obchodníků na akciových burzách v USA. V krátkém čase vzrostly jejich počty z malé hrstky subjektů na několik desítek, z nichž velkou část zaujímaly právě společnosti využívající HFT či algoritmické obchodování. Privátní společnosti jako Global Trading Systems, Quantlab či veřejně obchodovatelné společnosti jako KCG Holdings Inc. a Virtu Financial Inc se staly důležitými účastníky trhu, kteří mají díky pokročilé technologii možnost expozice na několika trzích současně a pomáhají investorům rychle hledat obchodní partnery napříč obchodním světem. To vše za zlomek ceny ve srovnání s tradičními prostředníky na burze. Podle Harolda Bradleyho, bývalého vedoucího obchodování v American Century Mutual Funds mnohdy dokonce za pouhé 2 % běžné ceny.

Ať jste na straně HFT společností, nebo u Vás převažují obavy z nestability trhů, které mohou svými gigantickými objemy obchodů vyvolat, takřka jisté je, že obchodování na burzách se v budoucnu čím dál tím více obejde bez přítomnosti lidského faktoru.

 

  

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.