Obchodování s českou korunou včera nerozhoupalo ani zasedání centrální banky

08:23 | fa ra | Diskuze

Její hodnota proti euru setrvala těsně nad hranicí kurzového závazku. Česká národní banka se rozhodla posunout dobu trvání současného režimu minimálně do roku 2017. Bankovní rada konkrétně předpokládá, že k „exitu“ dojde v H1 17. To je v souladu s naším aktualizovaným výhledem publikovaným v nejnovějších Ekonomických výhledech, podle kterého ČNB kurzový závazek zruší v Q1 17.

Foto: Public DomainNová makroekonomická prognóza ČNB očekává dosažení dvouprocentního inflačního cíle až na začátku roku 2017 a jeho mírné překonání v následujících čtvrtletích. To je podle vyjádření bankovní rady nejzásadnějším faktorem pro posunutí očekáváného konce kurzového závazku. My očekáváme inflaci na 2 % v samotném závěru letošního roku. Dynamika HDP dosáhne podle centrální banky v letošním roce 2,7 % (náš výhled 2,6 %) po 4,7 % v roce 2015 (odhad KB 4,5 %).

S prodloužením závazku ČNB je podle nás konzistentní stabilita kurzu koruny po celý letošní rok, pokud se neobjeví nějaký výraznější negativní šok (který by například způsobil výpadek zahraniční poptávky po českých exportech).

Maloobchodní tržby v loňském prosinci dosáhly meziročního růstu 6,7 %, což mírně překonalo naše očekávání. Je vidět, že spotřebitelům se v posledních měsících opravdu daří. Za tím stojí pokles míry nezaměstnanosti na nejnižší hodnotu od roku 2009, prudký růst mezd v soukromé i veřejné sféře a solidní vyhlídky pro ekonomiku i v letošním roce. Vždyť důvěra domácností v ekonomiku vyšplhala v posledních měsících na nejvyšší úroveň v historii. Důležitou roli hraje i propad cen ropy – lidem tak díky poklesu cen pohonných hmot zůstává více peněz na nákupy jiného zboží. Domácí spotřeba bude táhnout ekonomiku i letos a maloobchod by měl vzrůst o 4,3 %.

Ostatní regionální měny mírně posilovaly díky včerejšímu snížení pravděpodobnosti zvyšování sazeb Fedu. Forint i zlotý si připsaly zhruba 0,2 %. Jejich dnešní vývoj bude do velké míry záviset na nejdůležitější páteční události, zveřejnění lednové statistiky z amerického trhu práce. Pokud tato čísla zklamou, mohly by regionální měny dále posílit díky očekávání uvolněných měnových podmínek po delší dobu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.