Obchodníci, kteří lépe naslouchají svému tělu, vydělávají více. Psychologie obchodování by měla být středem zájmu

09:20 | V Z | Diskuze

Obchodníci, kteří lépe naslouchají signálům svého těla a jeho reakcím na vývoj na trhu, vydělávají více peněz a vydrží v oboru déle, uvádí podle agentury Bloomberg někdejší obchodník s deriváty ve skupině Goldman Sachs Group a nynější neurolog John Coates.

Foto: Gerd Altmann

Coates, jehož kniha „The Hour Between Dog and Wolf” (Hodina mezi psem a vlkem) z roku 2012 odhaluje, jak biologické pochody ovlivňují rozhodnutí obchodníků, si stanovil za cíl zjistit, zda jsou signály, které nám vysílají naše těla, pravdivé a platné či zda jde pouze o „informační šum“. Coates, spolu s 18 lékaři a výzkumníky z Cambridgeské univerzity, sledoval a analyzoval fyziologii 18 mužů zabývajících se vysokofrekvenčním obchodováním v jednom londýnském hedgeovém fondu. Výsledky studie, zveřejněné v pondělí v online vědeckém časopisu Scientific Reports, ukazují, že obchodníci, kteří lépe dokáží odhadnout svůj vlastní tep – v rámci testu sledujícího interocepci, tj. vnímání signálů vlastního těla, vydělávají více peněz než ti, kteří touto schopností nedisponují.

„Fyziologické procesy obvykle odrážejí míru rizika a příležitosti na trhu lépe než vědomá hodnocení,“ tvrdí Coates. „Pokud skutečně naše tělesné reakce poskytují hodnotné signály využitelné pro obchodování, je možné, že lidé, kteří dokáží lépe vyhodnotit změny ve svém těle, mají přístup k hodnotným informacím pro obchodování?“

O roli tělesných pocitů a signálů při obchodování se přitom mluví již celá desetiletí, ale prozatím nebyla prokázána. Miliardář a investor do hedgeových fondů George Soros údajně přestaví celé své portfolio, kdykoliv jej začnou bolet záda. Lepší chápání propojení mezi fyziologií a ekonomickou výkonností by mohlo obchodníkům zůstat ve hře v situaci, kdy stále více funkcí při tvorbě trhu a investování přebírají roboty.

 

Počítání tepu

Účastníci testu dostali za úkol spočítat či odhadnout svou tepovou frekvenci. Neměli však povoleno si ji nahmatat. Jejich odhady pak byly srovnávány se skutečně naměřenou frekvencí, říká Coates. Obchodníci na akciovém trhu obecně vnímají signály svého těla lépe než všeobecná populace. Přesnost odhadů u obchodníků účastnících se studie dosáhla  v průměru 78,2 %, zatímco v kontrolní skupině studentů z Cambridgeské univerzity jen 66,9 %.

Pak Coates a jeho kolegové srovnali výsledky jednotlivých obchodníků s jejich finančními výkazy a zjistili, že ti, kteří byli citlivější vůči signálům vlastního těla, v uplynulém roce vydělali více peněz. Nejpřekvapivějším zjištěním pro Coatese, který strávil 12 let obchodováním s deriváty ve společnostech Goldman Sachs, Merrill Lynch & Co. či Deutsche Bank, bylo, že čím déle se obchodníci pohybovali v oboru, tím byli ve svých odhadech tepové frekvence přesnější. Obchodníci s praxí čtyři roky dosáhli úspěšnosti 68,7 %, zatímco jednotlivci s praxí přesahující 8 let se strefili v 85,3 % případů.

Podle Coatese nabízí porozumění tělesným signálům obrovskou výhodu na trhu, které si nikdo není vědom.

V některých kapitolách své knihy se Coates věnuje tomu, jak se v historickém vývoji měnilo podvědomí, aby pomohlo rozpoznávání vzorců chování a umožnilo našim předkům vyhnout se šelmám. Dnešním rizikovým obchodníkům podvědomí pomáhá přijímat rychlá rozhodnutí. Coates tvrdí, že podvědomí slouží jako „parabola zachytávající signály, které jsou vědomí nepřístupné“ a vysílá pokyny – např. prostřednictvím zvýšení tepové frekvence či tělesných pocitů – tělu k různým krokům.

Coatesovi pomohla vlastní zkušenost s obchodováním. Vzpomíná, že kdykoli uzavíral opravdu dobrý obchod, dokázal jej rozpoznat podle tělesných signálů. Nyní se domnívá, že ví poměrně přesně, jak tyto signály fungují.

 

Indikátor zdatnosti

Jedním z klíčových poznatků z Coatesovy knihy je, že tělo i mysl jsou velmi úzce propojeny. Indikátory tělesné zdatnosti, jako je nižší index tělesné hmotnosti či nižší puls, s sebou nesou lepší interocepci, tj. vnímání signálů vlastního těla. Obchodníci tedy mají dobrý důvod začít cvičit, uvádí zpráva.

Zjištění Coatese zaujala natolik, že odešel z Cambridge a založil technologický start-up vyvíjející produkty související s výsledky výzkumu. Jméno své společnosti však odmítl prozradit.

Podle Coatese přitom nejde o žádné zásahy vyšší moci, Boha či mystiku. Tvrdí, že je třeba zlepšit tělesnou kondici a trénovat vnímání signálů vysílaných tělem. Pak se obchodník může dostat do zcela nové dimenze obchodování.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.