Obchodní válka o ropu a zemní plyn má svého vítěze, USA

15:17 | Ne Ro | Diskuze

Těžba ropy v USA a její rafinace vzrostly na historická maxima. Sladké, lehké a k tomu ještě levné americké černé zlato čili ropa přitahuje pozornost světových kupců. Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě a přitom v letošním roce vyvážejí nejvíc ropy ve své moderní historii. A nic zdá se nenaznačuje, že by se to v dohledné době mělo změnit.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

V současnosti se z USA  vyvážejí rekordním tempem crude, nafta, benzín, propan a dokonce i LNG (zkapalněný zemní plyn). Ačkoli tento prudký nárůst přichází až po letech od spuštění těžby ropy z roponosných břidlic, souvisí se dvěma významnými petrochemickými technologiemi - horizontálním vrtáním a frakováním. Američtí vývozci mají dokonce v plánu exportované objemy dál navyšovat. Sotva však pominuly obavy z tzv. ropného zlomu, ropná branže čelí nové hrozbě ve formě elektromobilů.

Surová ropa

Očekává se, že američtí ropní těžaři budou koncem letošního roku těžit nejvyšším tempem od počátku 70. let 20. století. Přitom stále větší objemy míří do zahraničí, čímž způsobují třeskutý bolehlav především členům ropného kartelu OPEC, který se snaží zmrazit objemy těžené ropy. Americkým vývozcům se vlastně už loni, a to poprvé po čtyřiceti letech, podařilo otestovat exportní "vody". Došlo totiž k odstranění letitého zákazu exportu ropy z USA. Až v letošním roce jsem ale byli svědky opravdového prudkého nárůstu vývozu ropy z USA. Zvětšil se též cenový rozdíl mezi ropou Brent a ropou WTI.

Kanada, svého času jediný řádný kupec ropy z USA, se letos octla v konkurenčním boji mezi rafinériemi v Evropě a Asii. A čínský apetit po americké ropě se zdá být neukojitelný. V dubnu tohoto roku Čína dokonce poprvé v celé historii koupila více ropy než Kanada.

To je ohromující, myslí si Matt Smith, ředitel komoditního výzkumu z ClipperData LLC, a dodává, že se letos naučil nikdy neříkat nikdy. Nejvíce překvapující jsou pro Smithe dodávky surové ropy do Evropy a Asie. Cena severomořské ropy Brent je od poloviny srpna letošního roku minimálně o 4 USD na barel vyšší než cena americké ropy WTI. V úterý tohoto týdne činil rozdíl mezi oběma ropami dokonce 6,31 USD. Pokud se evropské ropě Brent podaří tento cenový rozdíl udržet až do příštího roku, pak je pravděpodobné, že dovoz ropy z USA se udrží nad úrovní 1 milión barelů ropy denně, a to tím spíš, uvážíme-li, že ropovod Forties byl odstaven pro opravu praskliny. Vypadá to, že se vývozcům ropy z USA podařilo integrovat se do globálního ropného trhu.

Tučné zisky

Nárůst exportu benzínu a nafty z USA byl v letošním roce "rafinovanější". Podařilo se mu totiž vyplnit mezeru, vzniklou počítáním latinskoamerických rafinérii, které se nějak moc neměly k tomu, aby ukojily rostoucí poptávku po palivech na jihoamerickém kontinentě.

Rafinérie v USA ochotně přepumpovaly své přebytky paliv do rukoulatinskoamerických kupců, kteří je od nich rádi nakoupili, popisuje Mason Hamilton, analytik z Amerického úřadu pro energetické informace (EIA). Týdenní předběžná data příslušného amerického úřadu ukazují, že celkový vývoz benzínu z USA činil v listopadu rekordních 1,21 miliónů barelů denně. Podle Hamilton lze očekávat, že silná poptávka Latinské Ameriky po palivu z USA bude pokračovat i v nadcházejícím roce 2018.

LNG/NGL/LPG/CNG

Změť používaných zkratek, v níž se poměrně snadno ztratíte: LPG (Liquified Petroleum Gas neboli zkapalněný ropný plyn) je směs uhlovodíkových plynů používaná jako palivo do spotřebičů a vozidel. NGL (Natural Gas Liquids) jsou kapaliny ze zemního plynu. LNG (Liquified Natural Gas) označuje zkapalněný zemní plyn. A CNG je stlačený zemní plyn, taktéž používaný jako palivo, nicméně pro stejný dojezd potřebujeme větší objem nádrže než u LPG. Exporty NGL a LNG z USA taktéž zaznamenaly rekord. Poptávka po NGL jako jsou propan a butan je ve světě vysoká. Používají se totiž při výrobě plastů a spotřebitelé znají propan-butan v tlakových lahvích pro plynové sporáky, zahradní grily na stavbách, k vytápění domácností apod. V letošním roce se staly největšími odběrateli propanu Čína s Japonskem.

Dodávky LNG se poslední dobou taktéž zvyšují. Jediný exportní terminál v USA, provozovaný společností Cheniere Energy Inc., zaznamenal letos nový rekord po rozšíření svých kapacit. Poptávka Mexika po zemním plynu v důsledku reforem energetického sektoru vzrostla. Mezi další velké zájemce o tuto komoditu patří též Jižní Korea a Čína. Americké LNG se letos dokonce dostalo i na Střední východ, který tradičně patří nikoli mezi odběratele, nýbrž mezi přední světové vývozce ropy a jejích produktů. Je to tak trochu jako prodávat led Eskymákům, uzavírá s úsměvem Smith z ClipperData.

Zdroje obrázků jsou uvedeny pod každým z obrázků zvlášť.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Ropa po mírném zotavení znovu inkasuje ztráty

Ilustrativní obrázek

Miliony barelů íránské ropy čekají v čínských přístavech a mohou zatřást ropným trhem

Ilustrativní obrázek

Dva měsíce na čerpacích stanicích

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěžíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.