V současnosti se z USA vyvážejí rekordním tempem crude, nafta, benzín, propan a dokonce i LNG (zkapalněný zemní plyn). Ačkoli tento prudký nárůst přichází až po letech od spuštění těžby ropy z roponosných břidlic, souvisí se dvěma významnými petrochemickými technologiemi - horizontálním vrtáním a frakováním. Američtí vývozci mají dokonce v plánu exportované objemy dál navyšovat. Sotva však pominuly obavy z tzv. ropného zlomu, ropná branže čelí nové hrozbě ve formě elektromobilů.
Surová ropa
Očekává se, že američtí ropní těžaři budou koncem letošního roku těžit nejvyšším tempem od počátku 70. let 20. století. Přitom stále větší objemy míří do zahraničí, čímž způsobují třeskutý bolehlav především členům ropného kartelu OPEC, který se snaží zmrazit objemy těžené ropy. Americkým vývozcům se vlastně už loni, a to poprvé po čtyřiceti letech, podařilo otestovat exportní "vody". Došlo totiž k odstranění letitého zákazu exportu ropy z USA. Až v letošním roce jsem ale byli svědky opravdového prudkého nárůstu vývozu ropy z USA. Zvětšil se též cenový rozdíl mezi ropou Brent a ropou WTI.
Kanada, svého času jediný řádný kupec ropy z USA, se letos octla v konkurenčním boji mezi rafinériemi v Evropě a Asii. A čínský apetit po americké ropě se zdá být neukojitelný. V dubnu tohoto roku Čína dokonce poprvé v celé historii koupila více ropy než Kanada.
To je ohromující, myslí si Matt Smith, ředitel komoditního výzkumu z ClipperData LLC, a dodává, že se letos naučil nikdy neříkat nikdy. Nejvíce překvapující jsou pro Smithe dodávky surové ropy do Evropy a Asie. Cena severomořské ropy Brent je od poloviny srpna letošního roku minimálně o 4 USD na barel vyšší než cena americké ropy WTI. V úterý tohoto týdne činil rozdíl mezi oběma ropami dokonce 6,31 USD. Pokud se evropské ropě Brent podaří tento cenový rozdíl udržet až do příštího roku, pak je pravděpodobné, že dovoz ropy z USA se udrží nad úrovní 1 milión barelů ropy denně, a to tím spíš, uvážíme-li, že ropovod Forties byl odstaven pro opravu praskliny. Vypadá to, že se vývozcům ropy z USA podařilo integrovat se do globálního ropného trhu.
Tučné zisky
Nárůst exportu benzínu a nafty z USA byl v letošním roce "rafinovanější". Podařilo se mu totiž vyplnit mezeru, vzniklou počítáním latinskoamerických rafinérii, které se nějak moc neměly k tomu, aby ukojily rostoucí poptávku po palivech na jihoamerickém kontinentě.
Rafinérie v USA ochotně přepumpovaly své přebytky paliv do rukoulatinskoamerických kupců, kteří je od nich rádi nakoupili, popisuje Mason Hamilton, analytik z Amerického úřadu pro energetické informace (EIA). Týdenní předběžná data příslušného amerického úřadu ukazují, že celkový vývoz benzínu z USA činil v listopadu rekordních 1,21 miliónů barelů denně. Podle Hamilton lze očekávat, že silná poptávka Latinské Ameriky po palivu z USA bude pokračovat i v nadcházejícím roce 2018.
LNG/NGL/LPG/CNG
Změť používaných zkratek, v níž se poměrně snadno ztratíte: LPG (Liquified Petroleum Gas neboli zkapalněný ropný plyn) je směs uhlovodíkových plynů používaná jako palivo do spotřebičů a vozidel. NGL (Natural Gas Liquids) jsou kapaliny ze zemního plynu. LNG (Liquified Natural Gas) označuje zkapalněný zemní plyn. A CNG je stlačený zemní plyn, taktéž používaný jako palivo, nicméně pro stejný dojezd potřebujeme větší objem nádrže než u LPG. Exporty NGL a LNG z USA taktéž zaznamenaly rekord. Poptávka po NGL jako jsou propan a butan je ve světě vysoká. Používají se totiž při výrobě plastů a spotřebitelé znají propan-butan v tlakových lahvích pro plynové sporáky, zahradní grily na stavbách, k vytápění domácností apod. V letošním roce se staly největšími odběrateli propanu Čína s Japonskem.
Dodávky LNG se poslední dobou taktéž zvyšují. Jediný exportní terminál v USA, provozovaný společností Cheniere Energy Inc., zaznamenal letos nový rekord po rozšíření svých kapacit. Poptávka Mexika po zemním plynu v důsledku reforem energetického sektoru vzrostla. Mezi další velké zájemce o tuto komoditu patří též Jižní Korea a Čína. Americké LNG se letos dokonce dostalo i na Střední východ, který tradičně patří nikoli mezi odběratele, nýbrž mezi přední světové vývozce ropy a jejích produktů. Je to tak trochu jako prodávat led Eskymákům, uzavírá s úsměvem Smith z ClipperData.
Zdroje obrázků jsou uvedeny pod každým z obrázků zvlášť.