O investiční zlato je zájem

12:31 | mos ja | Diskuze

Hlavním prodejcům investičního zlata v Česku letos před Vánocemi meziročně vzrostl objem prodejů až o desítky procent.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Výrazně vyšší zájem je i o další drahé kovy, jako je stříbro či platina. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Důvodem je vedle náboženských svátků také pokles jejich ceny.

"Předvánoční tržby z prodejů zlata a stříbra na českém trhu meziročně vzrostly zhruba o třetinu. Vedle zlata lidé objevují i stříbrné slitky. Trojnásobně narostly prodeje platiny, jejíž cena je nyní příznivá, řekl ČTK předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Brůna.

U společnost Zlaťáky.cz se meziroční nárůst v nákupech a poptávce po investičním zlatu a stříbru v předvánočním období pohybuje mezi 10 až 15 procenty. Proti únoru, březnu či srpnu, kdy poptávka byla nižší, jde v nyní až o stoprocentní nárůst. "U investiční platiny jsme zejména na přelomu listopadu a prosince zaznamenali až desetinásobný růst poptávky z důvodu propadu ceny platiny na burze a informacím o omezené produkci v dolech v Jihoafrické republice, Rusku a Kanadě," upozornil obchodní ředitel Jaroslav Křůpala.

Listopadové a prosincové prodeje investičního zlata akciové společnosti Zlato stouply opět dvojciferně. Analytik společnosti David Marášek připomněl, že zlato má tendenci ke konci roku a na začátku nového silně posilovat. Důvodem je podle něj zvýšená poptávka po fyzickém zlatě z náboženských svátků, tedy Vánoce, Chanuka, ale zejména Čínský nový rok, jež připadne na 16. února. Letos ceně zlata paradoxně pomáhá to, že americká centrální banka zvýšila úrokové sazby.

Česká mincovna v měsíčním porovnání eviduje o 30 procent vyšší zájem o zlato a zlaté mince, které zákazníci věnují jako dárek pod stromeček. Letos je tu podle mluvčího firmy Jaroslava Černého navíc další fenomén, a to je spoření do zlata. U něj se v porovnání s předchozím měsícem registrovalo o 83 procent více zákazníků, dodal.

Proti běžným měsícům v tomto roce je zájem o nákup zlata a stříbra u Gloden Gate před Vánoci více než dvojnásobný. Zatím prodala o 23 kilogramů zlata více než v listopadu. Na vyšších prodejích se podepisuje také pokles ceny na začátku prosince až k 1240 dolarům za unci. Dnes se cena pohybuje okolo 1264 dolarů. Pro korunového investora do zlata jsou tyto ceny příznivé i díky posilující koruně a oslabujícímu dolaru.

"Nejoblíbenějším vánočním dárkem je zlatý slitek Valcambi podobající se tabulce čokolády, který se skládá z jednogramových certifikovaných slitků, které lze odlamovat. Slitky kupují nejčastěji prarodiče pro svá vnoučata, je to osobnější dárek než peníze v obálce," uvedl Brůna.

Golden Gate CZ prodává zlato i za bitcoiny. Zatím takto nakoupilo několik investorů, kteří vybírají zisky z kryptoměn a reinvestuji je do aktiv jako jsou drahé kovy, kde je větší stabilita ceny a budoucí perspektiva růstu.

Drahé kovy podle průzkumu agentury NMS za poslední rok považuje za výhodnou investici 15 procent Čechů. Fyzicky je vlastní pět procent lidí. Ještě před dvěma lety to však podle statistik Golden Gate CZ byla pouze dvě až tři procenta. Téměř třetina lidí se podle průzkumu obává poklesu hodnoty peněz. Naopak 43 procent lidí se o své úspory zatím nebojí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Další mýtus o zlatu vyvrácen. Vynáší méně a je dokonce volatilnější než akcie

Ilustrativní obrázek

Co dále očekávat u zlata?

Ilustrativní obrázek

Cena zlata dnes zaznamenala nové letošní minimum. Konkurencí je držení amerických dluhopisů

Ilustrativní obrázek

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí klesla

Ilustrativní obrázek

Maloobchodní kupci zlata ztrácejí zájem

Ilustrativní obrázek

Mark Cuban přirovnává investování do zlata investování do bitcoinuČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy posilovaly

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy s tučnými zisky

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.