NWR ohlásilo hospodářské výsledky za rok 2015, ztráta 6 miliard korun a pokles tržeb

08:33 | fa ra | Diskuze

Výsledky: Společnost NWR dnes ráno zveřejnila výsledky svého hospodaření za Q4 15. Provozní výkonnost byla v souladu s naším očekáváním a jak jsme předpokládali, NWR zaúčtovalo velký odpis majetku a tím pádem i obrovskou čistou ztrátu. Za celý rok 2015 klesly tržby meziročně o 7 % na 630 mil. EUR a firma byla v EBITDA ztrátě ve výši 4 mil. EUR (oproti zisku 11 mil. EUR před rokem). Čistá ztráta za loňský rok činila 223 mil. EUR.

Foto: NWR

 

Hlavní překvapení a trendy: 1) Tržby v Q4 15 meziročně mírně vzrostly díky výraznému zvýšení objemu prodejů energetického uhlí, když se firmě povedlo prodat část svých velkých zásob (ke konci září mělo NWR na skladech 1,01 milionu tun uhlí, na konci roku jen 0,74 mil. tun) 2) Navzdory snižování nákladů je provoz NWR dál ztrátový. Objem hotovosti sice během Q4 15 stoupl z 57 mil. EUR na 86 mil. EUR (to bylo víceméně v souladu s naším odhadem 82 mil. EUR), za tím ale stálo výhradně zpeněžení pracovního kapitálu (prodej zásob a pohledávek). 3) NWR zaúčtovalo odpis majetku ve výši 199 mil. EUR, když výrazně snížilo účetní hodnotu všech svých dolů. Tento odpis jen částečně kompenzoval účetní zisk z přecenění dluhu ve výši 67 mil. EUR. Po snížení hodnoty aktiv stojí za zmínku, že majetek firmy měl ke konci roku účetní hodnotu už jen 319 mil. EUR, zatímco celkové závazky byly 705 mil. EUR.

Výhled: Šéf NWR Gareth Penny dnes uvedl, že prodejní ceny uhlí mohou dál klesat a že NWR může přicházet o hotovost i během několika následujících let. Podle managementu hotovost již v Q2 16 klesne pod 40 mil. EUR, což byl minimální požadavek hotovosti v rámci tzv. superseniorního úvěru. Firma se s věřiteli dohodla, že tento požadavek bude snížen na 25 mil. EUR k 31. březnu a 10 mil. EUR k 30. červnu. Od 31. července ale opět bude platit původní požadavek a v říjnu je splatný celý tento úvěr ve výši 35 mil. EUR. NWR by tak mohly zcela dojít peníze již během tohoto roku. Management se proto se všemi zainteresovanými stranami (zbývající akcionáři, věřitelé, vláda a zaměstnanci) snaží najít řešení, které by umožnilo další fungování klíčové dceřiné společnosti OKD. Je zřejmé, že toto řešení by kromě zavření některých dolů vyžadovalo také radikální změnu kapitálové struktury, což by pravděpodobně vedlo k masivnímu naředění podílů menšinových akcionářů NWR. Dosažení dohody je nejisté, alternativou je z našeho pohledu bankrot NWR a převzetí OKD státem nebo soukromým investorem.

Odchod vlastníka: Většinový akcionář NWR (společnost CERCL Mining Holdings, ve které má poloviční podíl Zdeněk Bakala) se překvapivě rozhodl zdarma převést celý svůj 50,42% podíl na NWR, což by mělo usnadnit restrukturalizaci firmy. K převodu by mělo dojít nejpozději do 31. března 2016. Trh by si teoreticky mohl tuto zprávu vyložit i pozitivně, protože podíly zbývajících akcionářů by se mohly přibližně zdvojnásobit. Na druhou stranu je ale patrné, že dosavadní vlastník již nevěří ve zotavení firmy, když do ní není ochoten investovat další kapitál a naopak se svého podílu vzdává za nulovou cenu. Po odchodu CERCL budou podle G. Pennyho přes 60 % NWR vlastnit věřitelé.

Potenciální dopad na cenu akcií a doporučení: Krátkodobý vývoj ceny akcií je podle našeho názoru nevyzpytatelný, protože avizovaný odchod vlastníka může přilákat spekulanty. Dlouhodobě ale podle nás akcie NWR mají prakticky nulovou hodnotu. Bez navýšení kapitálu firma jednoduše nebude schopná splatit své závazky a akcionářům tak nakonec nezůstane zhola nic. Investor, který by do současné NWR vložil potřebný nový kapitál, se zřejmě bude hledat jen těžko (zájem by asi mohl být jen o jednotlivé doly). Akcie NWR už několik let soustavně doporučujeme prodat a nyní nevidíme důvod, proč naše prodejní doporučení měnit.

Očekávané události: Výsledky hospodaření NWR za Q1 16 budou zveřejněny 18. května.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.