Nůžky mezi politikou Fedu a ECB se dále rozevírají

18:04 | fa ra | Diskuze

Nůžky mezi politikou americké centrální banky a té evropské se tento týden ještě více rozevřou. Zatímco zvýšení úrokových sazeb na středečním zasedání Fedu je v podstatě hotová věc, ECB se k oznámení detailů ohledně ukončení programu QE ve čtvrtek pravděpodobně nerozhoupe.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Je zde navíc riziko, že se medián výhledu pro sazby v USA pro konec letošního roku přehoupne z 2,1 % na 2,4 %. To by znamenalo, že Fed chce letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Ke změně mediánu by stačilo, aby svůj názor změnil pouze jeden z prezidentů regionálních reservních bank. Náš hlavní scénář nicméně předpokládá, že očekávaná trajektorie úrokových sazeb zůstane beze změny. Výrazně by se neměla měnit ani prognóza Fedu. 

O tom, že americká centrální banka zítra zvýší úrokové sazby o 25 bb na 1,75 % - 2,00 % nikdo nepochybuje. O 20 bb bude zvýšena i sazba IOER (sazba z hotovosti, kterou komerční banky ukládají u Fedu nad rámec požadavků na kapitálovou přiměřenost), což už bylo avizováno na květnovém zasedání Fedu. Pozornost finančních trhů se tak obrátí spíše na novou prognózu centrální banky a především na medián úrokových sazeb. Ten se v březnu nacházel na úrovni 2,1 %. Sedm odhadů se však nacházelo nad ním, zatímco osm pod ním. K překlopení na 2,4 % by tedy stačilo, aby jeden z prezidentů regionálních rezervních bank změnil názor. To je zřejmě jediné riziko, které s sebou toto zasedání Fedu nese. Naše prognóza zůstává beze změny. Kromě zítřejšího zvýšení úroků očekáváme ještě jedno v září.

Prognóza Fedu velkých změn nedozná. Mírně směrem dolů by mohla být revidována míra nezaměstnanosti (z 3,8 % pro letošní rok na 3,6 % a z 3,6 % na 3,5 % pro rok 2019), nepatrně by se mohl zvednout odhad inflace. Pozitivněji by mohla být hodnocena spotřeba domácností. Pokud jde o forward guidance, očekáváme pouze drobné úpravy. Měnová politika by mohla být charakterizována tak, že „zůstává akomodativní“. Již delší dobu ve Fedu probíhají debaty o tom, zda by úrokové sazby měly být zvyšovány i poté, co dosáhnou dlouhodobé neutrální sazby, a také na jaké úrovni se tato sazba nachází (podle březnového mediánu na 2,9¬ %). Na tato rozhodnutí je však podle našeho názoru ještě brzo, a tak věta, že „úrokové sazby zůstanou nějaký čas pod dlouhodobou neutrální úrovní“ zůstane zatím zřejmě beze změny.

Oproti tomu Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání zvolí spíše opatrný tón a zdůrazní rizika na obou stranách inflačního vývoje. Zároveň se bude snažit zlehčit význam rizik, která pramení z politické situace v Itálii a obchodních válek se Spojenými státy. Samotná prognóza zřejmě výraznějších změn nedozná. Mírně by mohl být revidován směrem dolů odhad růstu HDP, či odhad jádrové inflace. Oznámení o prodloužení programu kvantitativního uvolňování o další tři měsíce (do konce letošního roku) a snížení objemu nakupovaných aktiv na 15 mld. EUR měsíčně si podle našeho názoru ECB nechá až na červenec. Euru tak tento týden mnoho důvodů pro výraznější posílení nepřinese. Toho by se mohlo dočkat až v Q4 18, kdy Itálie bude mít odbytá jednání o rozpočtu na rok 2019 a eurozóna se bude chystat na konec QE a první zvyšování sazeb, které očekáváme v červnu 2019.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

První odhad HDP: Polsko premiantem regionu, česká ekonomika zpomalí

Ilustrativní obrázek

Německá ekonomika prochází oživením

Ilustrativní obrázek

ECB začíná být nervózní z Turecka

Ilustrativní obrázek

Česká inflace v červnu zpomalí kvůli nižším cenám potravin

Ilustrativní obrázek

Koruna se spolu s eurem nenápadně sune na silnější hodnoty

Ilustrativní obrázek

Americký trh práce zůstává stabilní, Sentix ukazuje na růst důvěry investorůČti více
Ilustrativní obrázek

Unipetrol: Poslední den obchodování s právem na VH

Ilustrativní obrázek

Henkel po oznámení výsledků a zhoršení výhledu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Společnost Fidelity Investments významně zvýšila podíl v GE

Ilustrativní obrázek

Berkshire zvýšila v Q2 podíly v Apple, US Bank, Teva, BNY Mellon a Delta

Ilustrativní obrázek

KB: Avast (Koupit, 12m = 342 GBp) - První polovina roku bude ve znamení poakvizičního růstu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Sedm poklesů v řadě by mohl být konečnou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.