Nový způsob, jak získávat vodík pomocí světla a tuku

07:43 | Ne Ro | Diskuze

Týmu amerických a ruských vědců se podařilo objevit nový účinný způsob získávání vodíku. Ten by se mohl stát nejekologičtějším palivem budoucnosti. Jediné, co ke své reakci vědci potřebovali, bylo sluneční světlo a lipidy čili tuky.

Foto: Public Domain

Vskutku čisté

Snad mezi veškerými dosud objevenými způsoby tzv. čistých energií lze právě vodík označit za zdaleka nejčistší. Spalováním vodíku totiž nevzniká totiž žádný vedlejší produkt krom obyčejné vody. Takže v tomto ohledu jde o "opravdu obnovitelný" zdroj energie, třebaže sousloví "obnovitelný zdroj energie" je nonsens sám o sobě, jelikož žádná energie nikdy nevzniká ani nezaniká. Energie se může jen "přelévat" z jedné formy do druhé. Ale zpět k vodíku coby čistému palivu budoucnosti: Jeho masivnímu rozšíření dosud bránila především komplexní a drahá výroba. Navíc se do vývoje levných vodíkových technologií zatím ani moc neinvestovalo. Objevy jako je právě tento popisovaný nicméně představují obrovský krok vpřed.

Tým vědců z Argonne National Laboratory v Illinois ve spolupráci s Moskevským fyzikálním a technologickým ústavem (MIPT) přišel na alternativní způsob výroby vodíku pro palivové účely. Výchozí sloučeninou je voda, ze které se za pomoci slunečního světla a fotosenzitivních lipidů vylučuje vodík. Výsledky svého bádání zmiňovaní vědci otiskli v odborném vědeckém časopise ACS Nano.

Z vody ven

Vědci představili nový účinnější a levnější způsob, jak vyrobit vodík pro palivové účely. Přišli na to, jak lze vodí uvolnit z vody působením solární energie a fotokatalyzátoru, obsahujícího oxid titaničitý. Během svého experimentu vědci do nanodisků vložili fotosenzitivní protein, čili bílkovinu citlivou na světlo. Nanodisky jsou vyrobeny z oválných fragmentů buněčných membrán, která jak známo sestává z bilipidické membrány. Snahou bylo přitom napodobit přirozenou buněčnou membránu bakteriorhodopsin.

Zdroj: MIPT

Pro spuštění fotokatalytického procesu vědci poté vmíchali popisované nanodisky do vodního roztoku spolu s oxidem titaničitým. Mimoto do roztoku přidali ještě platinu, která zvyšuje účinnost celé reakce. Následně experimentovali se zeleným a bílým světlem, přičemž se ukázalo, že bílé světlo vede k 74násobně větší produkci vodíku. Vodík se pak z roztoku uvolňoval konstatním způsobem po dobu následujících dvou až tří hodin. Ruský vědec Vladimír Čupin z MIPT si spolupráci pochvaluje. Sám se totiž zaměřuje na výzkum proti známkám stárnutí. Líbí se mu, že ve spolupráci s americkými vědci se podařilo spojit biologický výzkum s technickým a dospět k novému účinnějšímu a levnějšímu získávání vodíku. Závěrem dodejme, že nejde o jediný objev v tomto směru. Velice slibně vypadají i mnohé další, nově objevené způsoby levného a efektivního získávání vodíku, o nichž jsme psali již dříve.

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell učinila další investici do obnovitelných zdrojů energie

Ilustrativní obrázek

Lidé vylepšení umělou inteligencí jsou již za rohem, shodují se představitelé technologických společností i globální politická elita

Ilustrativní obrázek

Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru

Ilustrativní obrázek

VIDEO: Tihle malí roboti se obejdou bez baterií. Pohání je vlhkost okolního prostředí

Ilustrativní obrázek

Nikola Motor vybuduje v Americe továrnu na vodíkové tahače

Ilustrativní obrázek

AstraZeneca hlásí pozitivní výsledky testů nového přípravku pro léčbu plicních onemocněníČti více
Ilustrativní obrázek

Důvěra v evropských ekonomikách mírně zkoriguje

Ilustrativní obrázek

Forex analytici z ING k měnovým párům EUR/USD a USD/JPY

Ilustrativní obrázek

Rio Tinto má problém s nařízením mongolské vlády ohledně elektřiny

Ilustrativní obrázek

Baker Hughes: Vývoj počtu činných vrtů v USA v uplynulém týdnu

Ilustrativní obrázek

Ministerstvo obchodu USA doporučuje uvalit velká cla na hliník a ocel

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.