Nový způsob, jak získávat vodík pomocí světla a tuku

08.09.2017 07:43 | Ne Ro | Diskuze

Týmu amerických a ruských vědců se podařilo objevit nový účinný způsob získávání vodíku. Ten by se mohl stát nejekologičtějším palivem budoucnosti. Jediné, co ke své reakci vědci potřebovali, bylo sluneční světlo a lipidy čili tuky.

Foto: Public Domain

Vskutku čisté

Snad mezi veškerými dosud objevenými způsoby tzv. čistých energií lze právě vodík označit za zdaleka nejčistší. Spalováním vodíku totiž nevzniká totiž žádný vedlejší produkt krom obyčejné vody. Takže v tomto ohledu jde o "opravdu obnovitelný" zdroj energie, třebaže sousloví "obnovitelný zdroj energie" je nonsens sám o sobě, jelikož žádná energie nikdy nevzniká ani nezaniká. Energie se může jen "přelévat" z jedné formy do druhé. Ale zpět k vodíku coby čistému palivu budoucnosti: Jeho masivnímu rozšíření dosud bránila především komplexní a drahá výroba. Navíc se do vývoje levných vodíkových technologií zatím ani moc neinvestovalo. Objevy jako je právě tento popisovaný nicméně představují obrovský krok vpřed.

Tým vědců z Argonne National Laboratory v Illinois ve spolupráci s Moskevským fyzikálním a technologickým ústavem (MIPT) přišel na alternativní způsob výroby vodíku pro palivové účely. Výchozí sloučeninou je voda, ze které se za pomoci slunečního světla a fotosenzitivních lipidů vylučuje vodík. Výsledky svého bádání zmiňovaní vědci otiskli v odborném vědeckém časopise ACS Nano.

Z vody ven

Vědci představili nový účinnější a levnější způsob, jak vyrobit vodík pro palivové účely. Přišli na to, jak lze vodí uvolnit z vody působením solární energie a fotokatalyzátoru, obsahujícího oxid titaničitý. Během svého experimentu vědci do nanodisků vložili fotosenzitivní protein, čili bílkovinu citlivou na světlo. Nanodisky jsou vyrobeny z oválných fragmentů buněčných membrán, která jak známo sestává z bilipidické membrány. Snahou bylo přitom napodobit přirozenou buněčnou membránu bakteriorhodopsin.

Zdroj: MIPT

Pro spuštění fotokatalytického procesu vědci poté vmíchali popisované nanodisky do vodního roztoku spolu s oxidem titaničitým. Mimoto do roztoku přidali ještě platinu, která zvyšuje účinnost celé reakce. Následně experimentovali se zeleným a bílým světlem, přičemž se ukázalo, že bílé světlo vede k 74násobně větší produkci vodíku. Vodík se pak z roztoku uvolňoval konstatním způsobem po dobu následujících dvou až tří hodin. Ruský vědec Vladimír Čupin z MIPT si spolupráci pochvaluje. Sám se totiž zaměřuje na výzkum proti známkám stárnutí. Líbí se mu, že ve spolupráci s americkými vědci se podařilo spojit biologický výzkum s technickým a dospět k novému účinnějšímu a levnějšímu získávání vodíku. Závěrem dodejme, že nejde o jediný objev v tomto směru. Velice slibně vypadají i mnohé další, nově objevené způsoby levného a efektivního získávání vodíku, o nichž jsme psali již dříve.

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Elekromobily jsou největší technologická revoluce od vzniku chytrých telefonů

Těchto sedm zemí se hodlá rozloučit s vozidly na fosilní paliva

Bionická čočka umí zatočit se slabým zrakem a nejen to

Elektrobus stanovil nový světový rekord odjezdu na jedno nabití

Facebook posiluje vývoj své umělé inteligence

Společnost 23andMe se chystá vyvíjet léky šité na míru DNA jednotlivých pacientůČti více

Přehnané odhady těžby ropy v USA zkreslují situaci na trhu, tvrdí CEO Continental Resources

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA v tomto týdnu opět poklesl

Jak nyní obchodovat britskou libru, radí forex analytici Credit Agricole

Cena ropy reagovala na dnešní jednání OPEC růstem

Cena železné rudy klesá kvůli obavám z poklesu čínské poptávky

Americký dolar v závěru týdne oslabuje kvůli napětí kolem KLDR

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.