Nový lék slibuje úspěšnou léčbu nádorů dělohy i rakoviny prostaty

11:12 | wa pe | Diskuze

Lék Relugolix vykazuje v klinických testech pozitivní výsledky při léčbě děložních fibroidů, endometriózy i rakoviny prostaty. Akcie výrobce, společnosti Myovant posilují za poslední tři měsíce  o 35 %.

Foto: Public Domain

Nový lék biotechnologické společnosti Myovant Sciences snižuje hladinu estrogenu u žen a testosteronu u mužů. Oba hormony jsou úzce spjaty s rozvojem rakoviny prostaty a mnohých potíží v oblasti ženských pohlavních orgánů. 

Jedinou srovnatelnou hormonální léčbou na trhu je dnes lék Lupron Depot společnosti AbbVie, ten je však aplikován pouze injekcemi a nedoporučuje se jeho dlouhodobé užívání. Oproti tomu Relugolix by měl být podáván jednou denně orálně a kromě vyšší účinnosti by se měl prokázat také nižším výskytem nežádoucích účinků, jako jsou návaly horka a ztráta kostní masy. Lék se nyní nachází v pozdní fázi klinických testů, jejichž výsledky se očekávají v roce 2019. 

Děložní fibroidy postihují jen v USA přibližně 7,5 až 19 milionů žen. Ačkoli jsou značně rozšířené, povědomí o těchto potížích je pouze omezené stejně jako dostupná léčba. Jedná se o drobné benigní nádory na děložní stěně doprovázené značnými bolestmi, krvácením a potížemi s močovým měchýřem. V případě endometriózy se jedná o růst děložní výstelky mimo samotnou dělohu, což vede k chronickým zánětům, bolestem a případně i neplodnosti. 

Po mnoha letech absence vhodné léčby dnes celá řada společností vyvíjí léky, které by se mohly na tomto potenciálně významném trhu uplatnit. Allergan již podala žádost o schválení svého léku proti děložním fibroidům s termínem očekávaného rozhodnutí v druhé polovině roku 2018. AbbVie společně s Neurocrine Bioscience zase žádají u FDA o schválení léku endometrióze a souvisejícím bolestem. Obdobný přípravek má nyní ve vývoji také biotechnologická společnost ObsEva.

Přestože potenciální konkurence pro Relugolix  je značná, výkonná ředitelka Myovant, Lynn Seelyová je přesvědčena, nový lék se prokáže jako nejlepší ve své třídě. Manažerka navíc uznává, že pro ženy je nyní důležité mít na výběr z většího množství řešení jejich potíží. „Ženy budou mít možnost vzít si tabletku, nebudou tak muset podstupovat invazivní procedury a bolestivé symptomy, dodává. “ 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.