Nový funkční fúzní reaktor? Vědci z americké MIT si slibují dosáhnout jaderné fúze v dohledné době

12:19 | wa pe | Diskuze

Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) společně se soukromou společností Commonwealth Fusion Systems (CFS) vyvíjejí nový typ fúzního reaktoru, který by mohl být spuštěn již v průběhu příštích patnácti let.

Ilustrativní obrázek
Foto: Bob Mumgaard

Jaderná fúze již po celá desetiletí slibuje být zdrojem čisté nevyčerpatelné energie, která by elegantně vyřešila zvyšující se energetické nároky lidstva bez poškození životního prostředí. I přes celou řadu vzletných prohlášení se však zatím energetická revoluce nekonala a globální ekonomika je navzdory rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů stále závislá na fosilních palivech.

Čas, který máme k řešení příčin nezvratných klimatických změn, nám rychle ubývá také podle výkonného ředitele Commonwealth Fusion Systems (CFS), Boba Mumgaarda.  Řešením je podle něj jaderná fúze, tedy reakce, při kterých dochází ke slučování lehčích jader například vodíku a vzniku těžších prvků jako hélia za současného uvolňování energie. CFS společně s vědci z MIT nyní pracuje na projektu SPARC, jenž díky pokroku v magnetických polích slibuje dosáhnout ekonomicky smysluplné jaderné fúze už v dohledné době. „Chceme mít fungující elektrárnu (fúzní) včas na to, abychom mohli bojovat s klimatickými změnami. Máme znalosti, rychlost i potřebné měřítko, abychom zapojili čistý fúzní reaktor do sítě v příštích patnácti letech“ uvedl manažer pro deník The Guardian.

Poslední pokusy s jadernou fúzí vždy narážely jejich energetickou ztrátovost. Při slučování jader dochází ke generování obrovského množství tepla v řádu stovek milionů stupňů Celsia. Aby nedošlo ke kontaktu extrémně žhavého plazmatu se svým okolím, využívají vědci služeb magnetických polí, ty jsou však náročné na energii. Prozatím její množství vždy překračovalo množství energie, které proces vytvářel. V rámci projektu SPARC experti využijí nové supravodiče pro použití při vysokých teplotách, které by měly zajistit silnější magnetická pole při výrazně menší velikosti celého reaktoru. SPARC by měl po své dokončení být 65krát menší než konkurenční reaktor ITER ve Francii. Během 10sekundových pulzů by SPARC měl být schopen vytvořit objem energie dvakrát větší (100 MGW) než je potřebný k zahřátí plazmy.

„Pokroky v supravodivých magnetech nám přinášejí fúzní energii na dosah ruky a nabízejí vyhlídky na budoucnost s bezpečnou energií bez emisí uhlíku,“ uzavřel optimisticky prezident MIT, L. Rafael Reif. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Česko má jen čtyři bateriová úložiště elektřiny, Velká Británie míří ke třem stovkám

Ilustrativní obrázek

ČEZ ESCO a SPP na Slovensku zakládají společný podnik pro energetickou modernizaci

Ilustrativní obrázek

Konec elektřiny z uhlí může přijít za 15 let, naděje se upínají k chytrým technologiím

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji emisí v energetice

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktivaČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.