Nový čínský nadzvukový letoun by mohl urazit cestu z Pekingu do Prahy za méně jak hodinu

14:15 | wa pe | Diskuze

Vědci z čínské akademie věd nedávno v aerodynamickém tunelu otestovali svůj nový hypersonický letoun „I“ schopný dosáhnout až rychlosti Mach 7 (2401 m/s).  

Ilustrativní obrázek
Foto: Lockheed Martin

Poslední testy přinesly vědcům povzbudivé výsledky jak v případě nízkého aerodynamického odporu, tak vysokého aerostatického vztlaku letounu. Vztlak dosahoval přibližně 25 % letounu Boeing 737, který dokáže unést až 20 tun nákladu či 200 pasažérů. Nadzvukové letadlo „I“ by tedy při stejné velikosti mohlo naložit 5 tun nákladu či 50 pasažérů. Při takovéto nosnosti už se dá úspěšně uvažovat také o vojenském využití v roli hypersonického těžkého bombardéru.

Některé z čínských hypersonických projektů počítají s aerodynamickými tunely schopnými simulovat podmínky až při rychlostech Mach 36. Podobné snahy vyvolávají obavy bezpečnostních expertů, kteří varují před značnými pokroky Číny ve vojenské oblasti. Jen v minulém měsíci vystoupil admirál námořnictva USA Harry Harris před Kongresem s varováním před hypersonickými projekty Číny.

Pozadu ve výzkumu však nezůstávají ani samotné Spojené státy. NASA v minulém roce oznámila, že testuje materiál z nitridu boritého, který by měl umožnit letounům dosahovat až rychlostí 6437,376 km/h. Americké námořnictvo testuje hypersonické zbraně schopné nasazení kdekoli na Zemi v rámci jediné hodiny a Lockheed Martin již oznámila, že její průzkumný nadzvukový letoun SR-72 by měl být uveden do provozu v roce 2030. Analytici předpokládají, že vzhledem ke stále vysoké ceně nových nadzvukových technologií to bude především oblast vojenství, kde se tyto letouny uplatní jako první. 

Model X-51A Waverider je demonstrační letoun Boeingu bez posádky, který je schopen dosáhnout hypersonických rychlostí pětkrát vyšší než je rychlost zvuku. Při této rychlosti by letadlo mohlo cestovat přes USA za méně než hodinu. 

 
Zdroj: youtube, boeing
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CEO automobilky BMW zajel nový traťový rekord a symbolicky podtrhnul postavení společnosti v USA

Ilustrativní obrázek

Motorem českého výzkumu jsou zahraniční podniky

Ilustrativní obrázek

Český průmysl opouští optimismusČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na počátku seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se v úterý obchodují smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie oslabily

Ilustrativní obrázek

Dozorčí rada ČEZ zvolila Pavla Cyraniho členem představenstva na nové čtyřleté funkční období

Ilustrativní obrázek

Akcie Deutsche Bank klesají na historická minima

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.