Nový čínský nadzvukový letoun by mohl urazit cestu z Pekingu do Prahy za méně jak hodinu

14:15 | wa pe | Diskuze

Vědci z čínské akademie věd nedávno v aerodynamickém tunelu otestovali svůj nový hypersonický letoun „I“ schopný dosáhnout až rychlosti Mach 7 (2401 m/s).  

Ilustrativní obrázek
Foto: Lockheed Martin

Poslední testy přinesly vědcům povzbudivé výsledky jak v případě nízkého aerodynamického odporu, tak vysokého aerostatického vztlaku letounu. Vztlak dosahoval přibližně 25 % letounu Boeing 737, který dokáže unést až 20 tun nákladu či 200 pasažérů. Nadzvukové letadlo „I“ by tedy při stejné velikosti mohlo naložit 5 tun nákladu či 50 pasažérů. Při takovéto nosnosti už se dá úspěšně uvažovat také o vojenském využití v roli hypersonického těžkého bombardéru.

Některé z čínských hypersonických projektů počítají s aerodynamickými tunely schopnými simulovat podmínky až při rychlostech Mach 36. Podobné snahy vyvolávají obavy bezpečnostních expertů, kteří varují před značnými pokroky Číny ve vojenské oblasti. Jen v minulém měsíci vystoupil admirál námořnictva USA Harry Harris před Kongresem s varováním před hypersonickými projekty Číny.

Pozadu ve výzkumu však nezůstávají ani samotné Spojené státy. NASA v minulém roce oznámila, že testuje materiál z nitridu boritého, který by měl umožnit letounům dosahovat až rychlostí 6437,376 km/h. Americké námořnictvo testuje hypersonické zbraně schopné nasazení kdekoli na Zemi v rámci jediné hodiny a Lockheed Martin již oznámila, že její průzkumný nadzvukový letoun SR-72 by měl být uveden do provozu v roce 2030. Analytici předpokládají, že vzhledem ke stále vysoké ceně nových nadzvukových technologií to bude především oblast vojenství, kde se tyto letouny uplatní jako první. 

Model X-51A Waverider je demonstrační letoun Boeingu bez posádky, který je schopen dosáhnout hypersonických rychlostí pětkrát vyšší než je rychlost zvuku. Při této rychlosti by letadlo mohlo cestovat přes USA za méně než hodinu. 

 
Zdroj: youtube, boeing
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ekonomický čtvrtletník: Stále na stráži

Ilustrativní obrázek

V roce 2018 globální fintech investice významně vzrostly.

Ilustrativní obrázek

Výroba čínského průmyslu rostla v květnu nejpomaleji za 17 let

Ilustrativní obrázek

CEO automobilky BMW zajel nový traťový rekord a symbolicky podtrhnul postavení společnosti v USAČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Adidas údajně žádá německou vládu o finanční pomoc v objemu 1 – 2 mld. EUR

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely blízko svých denních maxim

Ilustrativní obrázek

V polovině dubna uplyne měsíc od uzavření gastro segmentu. Co to znamená pro Kofolu?

Ilustrativní obrázek

Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.