Novozélandské volby straší finanční trhy

11:27 | V Z | Diskuze

Volby na Novém Zélandu jsou již příliš blízko na to, aby je trhy dokázaly zohlednit v nacenění, avšak jedna věc je jistá: finanční trhy si nepřejí změnu.

Foto: Public Domain

Kurz novozélandského dolaru klesá, kdykoliv předvolební průzkumy potvrdí náskok opozičních labouristů před vládnoucí Národní stranou. Otázkou je, zda investoři, včetně zahraničních investorů, kteří drží 61 % novozélandských státních dluhopisů, jen nemají rádi změny, nebo zda se opravdu domnívají, že by labouristická politika měla horší ekonomické výsledky.

Změna vlády je trhy v současnosti vnímána jako negativní faktor, říká stratég Westpac Banking Imre Speizer.

Týden před volbami sedmatřicetiletá šéfka labouristů Jacinda Ardernová slibuje omezení imigrace, zavedení nových daní a zvýšení sociálních výdajů. Naproti tomu pětapadesátiletý současný premiér Bill English slibuje daňové škrty, rekordní investice do výstavby silnic a infrastruktury a stojí za ním osm let ekonomického růstu.

Předvolební průzkumy jsou rozporuplné a výsledek voleb je nejistý. Dokonce ani experti z Bank of New Zealand si nejsou jisti, zda kupovat či prodávat novozélandské dolar a na jaký výsledek vlastně vsázet.

Zahraniční ekonomové varují, že vítězství labouristů by mohlo zpomalit růst novozélandské ekonomiky a vést k nedostatku kvalifikovaných pracovních sil na trhu. Labouristé chtějí snížit čistou imigraci ze současných 72 000 osob ročně na 40 000 až 50 000, zatímco jejich možný partner, nacionalistická strana New Zealand First, chce imigraci srazit na pouhých 10 000 osob.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Reakce na Brexit a britské volby.

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.5.2019

Ilustrativní obrázek

Změní víkendové volby výhled veřejných financí?

Ilustrativní obrázek

Loňské volby si vyžádaly ze státního rozpočtu půl miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Nový Zéland se přiklonil na stranu přírody a zakázal průzkumy ložisek ropy a plynu, energetický průmysl je zaskočenČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.