Novinky ohledně brexitu: dnešní hlasování o "no-dealu", posilující libra a případná celní politika

15:16 | M Z | Diskuze

Včerejší hlasování Theresa May prohrála se svou revidovanou dohodou.

Ilustrativní obrázek
Foto: Daily Mail

Dnes čeká členy dolní komory hlasování o možnosti rozluky bez řádné dohody a trhy čekají, že tato varianta bude odmítnuta, díky čemuž britská libra posiluje i přes včerejší oddálení konce nejistot ohledně brexitu. Vláda prohlásila absenci cel u většiny zboží vyjma produktů klíčových odvětví, které je zapotřebí chránit.

Včerejší den mnozí analytici označují za velikou porážku ministerské předsedkyně Theresy Mayové, když její revidovaná dohoda upravující vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po rozluce neprošla skrze Dolní komoru parlamentu Velké Británie a byla zamítnuta 149 hlasy, z čehož činilo 75 jejích vlastních konzervativců. I přesto však libra šterlinků posiluje. Dnes se má totiž konat ještě jedno velmi důležité hlasování adresované tématu brexit – bude se rozhodovat, zda by měly ostrovy Velké Británie opustit unii bez dohody. A trhy předpokládají, že s největší pravděpodobností členové parlamentu zamítnou možnost tzv. „no-deal“ brexitu. Samotná ministerská předsedkyně Vlády Jejího Veličenstva dnes avizovala, že její hlas bude proti vystoupení. Dalším hlasováním britského parlamentu na téma rozluky mezi VB a EU bude to čtvrteční, kdy se bude hlasovat, zda by měla země vyjednávat o prodloužení článku 50, tedy o oddálení odchodu z unie. Nesmí se však zapomínat na to, že k prodloužení lhůty pro odchod by byl zapotřebí jednomyslný souhlas všech 27 členských států.

Představitelé tamní vlády včera taktéž prohlásili, že v případě odchodu bez dohody, by země neuvalila na většinu zboží, přesně na 87 % veškerého importu, žádná cla. Výjimku by měly tvořit produkty klíčových oblastí tamního hospodářství, které je podle vlády zapotřebí chránit, jako např. mlékárenské výrobky, maso či automobily. Sazby by i tak ale měly být nižší než ty, které uvaluje EU. Na zboží dovážené z Irské republiky do Severního Irska by poté neměla platit zcela žádná cla, minimálně dočasně. Prohlášení vlády silně kritizuje zástupce Konfederace britského průmyslu.

GBP/CZK 29,92 (libra posiluje o 0,8 %)

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, CNBC, CNN, Reuters

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Foot Locker reportuje hospodářské výsledky za 1QFY19

Ilustrativní obrázek

Ross Stores prezentuje výsledky za 1QFY19; tržby podle odhadů a EPS adj. nad nimi

Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley již není kvalifikovaným akcionářem banky MONETA

Ilustrativní obrázek

Kdy dopadne Tesla na dno?Čti více
Ilustrativní obrázek

USD míří k maximům. Libra se propadá

Ilustrativní obrázek

Panika na finančních trzích sílí

Ilustrativní obrázek

Wall Street v poklesech následuje zbytek světa, S&P -1,5%

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza při pátečním ránu se zeleným číslem

Ilustrativní obrázek

Americké trhy odepisují přes procento

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.